Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
EKONOMİ

Borsaya yaptırım: Uzmanlar döviz fiyatlarında ne bekliyor?

ABD'nin yaptırım ararının ardından Rusya'da piyasalar yolunu belirlemeye çalışıyor. Moskova Borsası endeksi güne yüzde 4,1 düşüşle başladı. Ruble endeksi 3050 puanın altına düştü. Dolardan işlem yapılan RTS ise yüzde 3,9 düştü. Yaptırım listesine alınan Moskova Borsası'nın işlem gören kendi hissesi (MOEX: MOEX ) yüzde 15 düştü.

Piyasalar yeni dönemde kurların nasıl belirleneceğini, şirketlerin ve halkın nakit döviz talebinin nasıl karşılanacağını görmeye çalışıyor. Uzmanlar "panik yapılmaması" uyarısında bulunuyor.

Tüm gelişmeler:

ABD Rusya karşıtı yeni yaptırım kararını açıkladı. Yaptırım listesine Rusya, Türkiye, Belarus, Çin ve diğer ülkelerden 300'e yakın tüzel kişilik ve bireyi eklendi. Listeye alınan Moskova Borsası, dolar ve euro ticaretinin durdurulduğunu duyurdu. Borsa, ABD yaptırımları nedeniyle 13 Haziran'dan itibaren dolar ve euro cinsinden işlem yapmayacak. Rusya Merkez Bankası bunun üzerine vatandaşları ve şirketleri bilgilendiren acil bir açıklama yaptı.

Kommersant gazetesi son gelişmeleri, "Rusya Federasyonu'nda dolar ve euro cinsinden ticaret tamamen tezgah üstü piyasaya taşındı" başlığıyla yorumladı. Yazıda özetle şöyle denildi:

"ABD'nin yeni yaptırımları aslında Rusya'yı döviz piyasasının büyük bir kısmının faaaliyetinden mahrum bırakmış oluyor. Mayıs ayında toplam işlem hacminin yüzde 50'sinden fazlasını oluşturan dolar ve euro cinsinden borsadaki işlemler artık askıya alınacak, çok daha az likit ve şeffaf olan 'tezgah üstü piyasaya' gidecek. Moskova döviz bürolarında dolar 12 Haziran akşamı 200 rubleye kadar fiyatlandı.  Merkez Bankası, vatandaşların hesaplarındaki para birimlerine hiçbir şey olmayacağının garantisini veriyor ve bankalardan ve dijital platformlardan alınan verilere dayanarak resmi dolar ve euro kuru ilan etmeye sözü veriyor. Ancak uzmanlar, diğer yabancı para birimlerinin yanı sıra bir dizi finansal araçta da ödemelerde sorun yaşanmasının risklerinden bahsediyor."

Bu arada Kommersant ve BBC'ye konuşan bazı uzmanlar bu kararın Rusya para piyasalarında döviz kurlarında "daha geniş bantta dalgalanmalara yol açabileceği" yorumunu yapıyor.

Bloomberg Economics'in Rusya ve Orta ve Doğu Avrupa baş ekonomisti Aleksandr Isakov, "Bu yaptırımın temel sonucu, ruble döviz kurundaki oynaklığın yapısal olarak artması olacak. Görünüşe göre ruble artık daha da istikrarsız hale gelecek" dedi.

Finansçı Sergey Romançuk "Spreadlerin büyümesi bekleniyor. Bu, döviz alım ve satım oranları arasındaki farkın daha yüksek olacağı anlamına gelir; bankalar bundan iyi para kazanabilir. Ayrıca döviz işlem hacminin daha da daralmasını bekliyoruz" diye konuştu.
 
 T-Investments baş ekonomisti Sofya Donets, "Piyasa açısından bir sürpriz olduğunda, bu her zaman daha büyük bir volatilitenin nedenidir. Piyasanın böyle bir karara hazırlandığı söylenemez, bu yüzden bu büyük bir sürpriz oldu" dedi.
 
Lenta.ru'ya konuşan Rusya Ekonomi Üniversitesi Plehanov'un Para Sistemi Araştırması ve Finansal Piyasa Analizi Başkanı Denis Domaşçenko, yeni yaptırımlar nedeniyle döviz kurlarının yeni bir şekilde hesaplanması ihtiyacı olduğunu belirterek "Şimdi bankalar kendi aralarında kurlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunacaklar. Bu, döviz alım ve satımında (nakit dahil) kur  farkların yanı sıra çeşitli finans kurumlarındaki kotasyonlarda da önemli bir artışa yol açacak” dedi.

Bu arada yeni yaptırımlara ilişkin ABD Hazinesi'nin resmi web sitesindeki açıklamada çok sayıda Türk şirketinin de adı geçiyor. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilir, açılan sayfada "Türkiye" kelimesi ile arama yaparak yaptırımları ihlalle ilişkilendirilen Türk şirketlerinin isim ve ünvanlarını görebilirsiniz. TIKLAYIN

İşte son gelişmeler:

Amerikan Maliye Bakanlığı'nın internet sitesine göre ABD,  Rusya'ya yönelik yaptırım listelerini genişletti. Borsadaki döviz işlemlerinde aracılık yapan Moskova Borsası ve Ulusal Takas Merkezi'ne  karşı da yaptırım kararı çıktı. ABD Hazinesi'ne göre, "Rus yetkililerin Moskova Borsası ile ilgili sermaye artırma tedbirleri, Rusya ve diğer ülkelerin vatandaşlarının Rus devlet tahvillerine ve önde gelen Rus şirketlerine yatırım yaparak Kremlin'in savaş makinesinden kâr elde etme fırsatlarını genişletiyor."
 
RBC'ya göre Amerikan yaptırımları, dolar cinsinden döviz ticaretini imkansız hale getiriyor ve euro cinsinden döviz ticaretini muğlak hale getiriyor.
 
Moskova Borsası, 13 Haziran'dan itibaren platformun dolar ve euro cinsinden işlem yapmayacağını bildirdi. 
 
Maliye Bakanlığı yeni kararının bilgi notunda, aralarında Sberbank ve VTB'nin de bulunduğu Rus finans kuruluşlarıyla yapılan işlemler nedeniyle yabancı bankalara yönelik ikincil yaptırım riskleri konusunda uyardı.
 
ABD yaptırım listesinde Goznak, Uralvagonzavod, SOGAZ sigorta şirketi, Arctic LNG 1 ve Arctic LNG 3 projeleri, Murmansk LNG, Gazprom Invest, Rusgazdobycha ve Sinara - Transport Machines holding de yer alıyor.
 
Çin ve Belarus'tan olanlar da dahil olmak üzere yabancı tüzel kişiler de kısıtlamalara tabi tutuldu.
 
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e göre, kara listeye alınan kuruluşlar Rusya'daki enerji, metal ve madencilik sektörlerine yardım ediyor ve "çift kullanımlı malların" tedariki de dahil olmak üzere yaptırımların delinmesini kolaylaştırıyor .
 
Listedeki kişiler arasında Rusya, Belarus, Moldova, Ukrayna, Çin ve Güney Afrika vatandaşları da var.
 
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, TASS'a yaptığı açıklamada, "Rusya'nın bu tür durumlarda her zaman olduğu gibi bu tür saldırgan eylemlerini cevapsız bırakmayacağını" söyledi. 
 
Geişmeler üzerine Rusya Merkez Bankası, bireylerin bankalar aracılığıyla dolar ve euro satın alabileceklerini hatırlattı. Yapılan açıklamada , Moskova Borsası'nda dolar ve euro ticaretinin durdurulmasının ardından Merkez Bankası'nın döviz kurlarını belirlemek için banka raporlarını ve dijital tezgah üstü işlem platformlarından alınan bilgileri kullanacağı belirtildi.
 
Merkez Bankası, piyasada dolar ve euro ile işlem yapılmaya devam edileceğini kaydetti.
 
Açıklamada “Şirketler ve bireyler Rus bankaları aracılığıyla ABD doları ve euro alıp satmaya devam edebilir. Vatandaşların ve şirketlerin hesap ve mevduatlarındaki ABD doları ve euro cinsinden tüm varlıklar güvence altında kalıyor" denildi.
 
Bu sabah yapılan açıklamayla da Merkez Bankası ABD yaptırımları altına giren Moskova Borsası'nda Hong Kong doları ticaretini askıya aldı ve işlem seansının başlangıç ​​saatini değiştirdi . Moskova Borsası'nın döviz ve türev piyasalarındaki işlem oturumları saat 9.50'de başlayacak.
 
13.6.2024

 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама