Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Yabancı emlak liderleri: Enka da var

Moskova'da yabancılara ait ticari emlağın toplam büyüklüğü 5,8 milyon m2. CORE.XP'nin araştırmasını haber yapan RBC gazetesi, şehirdeki her 8 ticari emlaktan birinin yabancılara ait olduğunu yazıyor.
 
Ancak söz konusu emlakların idaresini elinde bulunduran yabancı şirketlerin önemli bir bölümü Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyondan sonra Rusya'daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. 
 
Yale İşletme Okulu verilerine göre, bu yönde açıklama yapan yabancı şirket sayısı 960. Şirketlerin üçte birlik bölümü ise pazarı tamamen terk etmeye hazırlandığını açıkladı. Diğer şirketler ise "bekle-gör" pozisyonunda.
 
Yabancı şirketlerin ellerindeki ticari emlağın önemli bölümü alışveriş merkezlerinde. Buna göre, şehirdeki alışveriş merkezlerinin yüzde 18'ine karşılık gelen 1,2 milyon m2 alan yabancılara ait.
 
Hollandalı Ingka, İsveçli İKEA, Türk Enka ve Fransız Ceetrus France haberde adı geçen "önde gelen" mülk sahipleri arasında.
 
Moskova'daki depolama alanlarının yüzde 18'lik bölümünün de yabancı şirketlere ait olduğu belirtiliyor. Yabancı payının en düşük olduğu segment ise yüzde 5'lik payla ofis alanları.
 
Yabancı şirketler Moskova'da kiracı sıfatıyla ofislerin yüzde 12,5'ini, depolama alanlarının yüzde 15'ini ve alışveriş merkezlerinin yüzde 35'ini kullanıyor. Toplam alan 7 milyon m2'nin üzerinde.
 
Yabancı şirketlerin önemli bir bölümü elindeki ticari emlağı satmak istiyor. RBC'ya konuşan sektör temsilcileri ise ciddi bir zararı göze almadan bunun kolay olmadığı kanısında. Potansiyel alıcılar en az yüzde 20'lik indirim beklentisi içine girmiş görünüyor.
 
30.4.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi