Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

AB tökezliyor, Almanya ve Avusturya 'bağımsız' Sputnik V aşısı peşinde

Avrupa Birliği'nde tescil için "incelemede" olan Rus Autnik V aşısı için hala beklenen iznin çıkmaması, salgında aşısız kalan pek çok AB ülkesini, birlikten bağımsız olarak Rus aşısı peşine düşmeye yöneltiyor.  Son olarak Almanya ve Avusturya, Sputnik V için girişimlerini yoğunlaştırdı.

Almanya'da aşılama kampanyasının yavaş ilerlemesi nedeniyle eleştiriler dinmezken hükümet bunu aşmak için yeni yollar arıyor.

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn kamu yayın kuruluşu WDR'e yaptığı açıklamada Almanya'nın, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) onayı alması halinde Moskova ile Sputnik V aşısı almak için görüşmeyi planladığını açıkladı. Spahn Almanya'nın bunu eğer aşılama kampanyasını hızlandıracaksa Avrupa Birliği'nden (AB) bağımsız yapmaya hazır olduğunu söyledi.

DW'nin haberine göre, Spahn açıklamasında "AB dün Sputnik için sözleşme yapmayacağını açıkladı. Ben de AB sağlık bakanları toplantısında Almanya adına Rusya ile ikili görüşme yürüteceğimizi aktardım" şeklinde konuştu.

Alman Sağlık Bakanı konu hakkında iki soru işareti bulunduğunu belirterek, Rusya'nın aşı ile ilgili verileri EMA'ya vermesi gerektiğini ve EMA onayından sonra Almanya'ya ne kadar aşının ne zaman ulaşacağına dair bağlayıcı bir taahhüt vermesi gerektiğini kaydetti.

Spahn'ın açıklaması Bavyera eyaletinin EMA onayladığı taktirde 2,5 milyon doz Sputnik V aşısı almak için Rusya ile niyet mektubu imzaladığını duyurmasının ardından geldi. Rusya'dan aşı ithalatı yanında R-Phram şirketi tarafından Bavyera'daki Illertissen kentinde bir üretim tesisi de kurulacağını belirtiliyor.

Almanya salgında üçüncü dalga ile mücadele ederken aşılama kampanyasının yavaş ilerlemesinin Rus aşısına olan ilgiyi arttırdığı belirtiliyor.

Almanya'da nüfusun sadece yüzde 13'üne tek doz aşı uygulandı. Son 24 saatte 20 binden fazla yeni vaka tespit edilirken, 300'den fazla kişi de yaşamını yitirdi.

Avrupa Birliği'nin iç pazardan sorumlu komiseri Thierry Breton ise Sputnik V aşısının AB'ye kısa dönemde aşı kampanyası konusunda yardımı olamayacağını söyledi.

EMA Sputnik V aşısı onay süreci için ön incelemeleri Mart ayı başında başlatmıştı.     

Son dönemde aşı ile ilgili olumlu değerlendirmeler artıyor. The Lancet tıp dergisinde yayımlanan bir araştırma Sputnik V'in yüzde 90'ın üzerinde etkili ve güvenli olduğunu göstermişti.

Öte yandan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Viyana'nın Rusya'dan Sputnik V aşısını alması durumunda ülkedeki aşılama kampanyasının hızlanacağını söylemişti.

Kurz, önümüzdeki 100 gün içerisinde tüm Avusturyalıların en azından ilk doz koronavirüs aşısını yaptırmış olacağını dile getirdi. "Sputnik aşısını kullanırsak, bu sayı daha da çok artabilir" ifadelerini kullanan Kurz'ın planına göre, Nisan sonuna kadar ülkedeki 65 yaş üstü herkes aşı olmuş olacak. 50 yaş üzerindekilerin ise sırası Mayıs ayında gelecek. Geriye kalan Avusturyalıların aşılaması da Haziran'dan itibaren başlayacak.

8.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi