Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da sanayide daralma: "Şirketler daha kötüsüne hazırlanıyor"

Rusya’da ekonominin tüm alanlarında salgının da etkisiyle daralma sürerken, bazı şirketlerin “daha zor günlere” hazırlık yaptığı belirtiliyor. Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre Rusya’da Eylül 2019-Eylül 2020 döneminde sanayide yüzde 5 düşüş kaydedildi. En fazla madencilik (yüzde 10), en az imalat sanayinde (yüzde 1,6) daralma oldu.

Business FM’in konuştuğu MB-Barbell şirketi Genel Müdürü Vadim Markelov, “Şirketler aktiflerini donduruyor ya da satıyor, daha kötü günlere hazırlanıyor” dedi.

İş dünyasının şu dönemde riskleri en aza indirme çabasında olduklarını vurgulayan iş insanı, “Biz de bu konuların üzerinde duruyoruz, çünkü yarın bizi neyin beklediğini bilmiyoruz” diye konuştu. 
 
Tehnonikol şirketinin genel müdürü Sergey Kolesnikov ise imalat sanayi ve inşaat malzemeleri üretiminin krizden daha az etkilendiğine dikkati çekti.
 
İç piyasa satış hacmi ve ihracatla ilgili olumsuz tahminlerin çoğunun gerçekleşmediğini aktaran Kolesnikov, “Bizim şirketimizi ele alırsak, tam tersi üretim, satış ve ihracatta artış oldu. Şantiyelerin kapatılması nedeniyle mayıs ayında düşüş yaşadık. Ama haziran ayından bu yana talepte çok güçlü bir toparlanma oldu ve üçüncü çeyrekteki yüksek talep bizi şaşırttı. Dokuz ayın genelinde ise geçen yıla göre büyüme yaşadık” dedi. 
 
 
 
19.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi