Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da inşaat: Yeni projeler başlıyor

Rusya'da devletin yıllık yüzde 6,5 gibi düşük bir faizle konut kredisi için desteği sürdürmesi, hazır konut satışlarında rekor artış kaydedilmesi üzerine  inşaat şirketleri yeni projelere hız verdi. RBC gazetesi, yılın üçüncü çeyreğinde başlayan yeni konut projelerin ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 37 oranında arttığını yazıyor. Rusya'da son yıllarda Türk inşaat şirketleri özellikle "elit ve business" kategori konut inşaatlarında da aktif olduğu için, bu gelişmeden kazançlı çıkmaları bekleniyor. 
 
İkinci çeyrekte 5,6 milyon metrekare toplam alana sahip yeni proje startı verilirken temmuz-eylül döneminde bu miktar 7,7, milyon metrekareye yükseldi. Sektörel analistler, pandemi kaynaklı yavaşlamanın sona erdiği düşüncesinde.
 
Gazeteye konuşan konut inşaatı analiz merkezi Dom.RF'ten Nikita Belousov, teşvikli ipotek programının talebin yeniden canlanmasında önemli bir rol oynadığını söyledi. Belousov, hükümetin programı 1 Temmuz 2021'e kadar uzatma konusunu gündemine aldığını da sözlerine ekliyor.
 
Rusya genelinde devam eden konut inşaatı projelerinde ilk sırada 15,7 milyon metrekare ile Moskova var. St. Petersburg 11,6 milyon metrekarelik toplamla ikinci sırada.

Türk inşaat şirketleri de özellikle elit konut projelerinde müteahhit olarak önemli işlere imza atmaya devam ediyor. 

"İnşaat pazarında etkili olacak"

Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnulin, Başkan Putin'in hükümete devlet desteğiyle faizi yüzde 6,5'e düşen ipotek kredilerinin verilmesine 1 Temmuz 2021'e kadar devam edilmesi talimatını hatırlatarak, bunun inşaat sektöründe önemli etkisi olacağını söyledi. 

Husnulin, bu ipotek sayesinde şimdiden 220 bin Rus ailenin ev sahibi olduğunu, 631 milyar ruble kredi verildiğini vurguladı.

Sektördeki olumlu havayı TürkRus.Com geçen hafta şu haberle duyurmuştu:

Rusya’da konut kredi faizlerindeki düşüş yeni daire satışlarında rekor artışa yol açtı. Moskova’da geçen eylül ayında ilk defa yeni daire satışları 10 binin üzerine çıktı.
 
RBC’nın haberin göre, başkentte geçen ay gerçek kişilere 10 bin 500 adet yeni daire satıldı. Böylece 2018 Kasın dönemindeki rekor (8 bin 500 daire) geride bırakıldı.
 
Daire satışlarındaki rekor artış, yüzde 6,5’e kadar düşen konut kredi faizlerine bağlanıyor.
 
Cian şirketinin verilerine göre, 2020’nin üçüncü çeyreğinde Moskova bölgesinde kooperatif modeliyle 39 bin 600 konut satış sözleşmesi imzalandı. Bu rakam bir önceki çeyreğe göre yüzde 67, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 fazla.
 
Moskova’da ise sözleşme sayısı önceki çeyreğe göre yüzde 98, yıllık bazda yüzde 22 artışla 21 bin 500’e yükseldi. 
 
Yeni konutlara olan talepteki artışla birlikte inşaat şirketlerinin ciroları da rekor kırdı. Dataflat.ru’nun verilerine göre eylülde perakende konut satışlarından şirketlerin sağladığı gelirler, geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıkarak 120 milyar rubleyi buldu. 
 
17.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi