Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Moskova'da yaşamın bedeli

Moskova... Rusya'nın baş döndüren, ışıltılı başkenti. Her ne kadar tarihsel olarak Rusya'nın taşrasında yaşayanların Moskovalılardan haz etmedikleri hatta diş biledikleri bilinse de, diğer yandan pek çoğunun gönlünde yatan aslanın "Moskova'da yaşamak" olduğu hep söylenir... Peki taşraya göre hayatın çok daha pahalı olduğu Moskova'ya taşınma hayali kuranların maddi gücü buna ne kadar elveriyor?

Bu sorunun "kestirme" yanıtını bulmak için uzmanlar, taşrada yaşayan bir Rusun evni satıp başkente taşınması durumunda, elde ettiğ gelirin ne kadar yeteceğinin hesabını yağtı. 

Örneğin Soçi'de ve St. Petersburg'da satılan bir daireden elde edilen gelirle Moskova'da kaç yıl kirada oturulabilir? Aylık 20 bin ruble kira bedeline sahip bir stüdyo daire tutmaları durumunda, bu sorunun cevabı: 34 yıl.

Emlak portalı Mir Kvartir'in hesabı, diğer bölgelerde yaşayanların şansının daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Habarovsk, Surgut ya da Kazan'daki dairesini satıp Moskova'ya taşınan birinin bu parayla şehirde kirada yaşayabileceği süre 20 yıl.

Podmoskovye ve Kırım'dan gelenler 21-23 yıl, Vladivostok'tan gelenler ise 28 yıl başkentte tutunma şansına sahip.

Buna karşın Magnitogorsk, Nijniy Tagil ve Voljsk gibi konut fiyatlarının çok düşük olduğu şehirlerden gelenlerin parası Moskova'da sadece 6-8 yıl yaşamaya yetiyor.

Ortalama bir Rusyalının Moskova'da iki odalı bir daire tutmak istemesi durumunda, şehirde tutunabileceği süre 5 yıla iniyor.


TAŞRADAN BAŞKENTE: BİR ÖRNEK YAŞAM VİDEOSU

 


29.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi