Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Mal paylaşımına Rusya'da yeni düzen

Rusya'da boşanma sürecindeki eşler tarafından, sadece son altı ayda 2,5 milyar ruble değerindeki malın paylaşımında ihtilaf içeren 11 bin 200 dava açılması üzerine, kangren haline gelen bu konuda devlet yeni bir yasa teklifini gündeme getirdi. 

Boşanma davalarında eşler arasında artan anlaşmazlıkları hafifletmesi umulan yasa tasarısı Duma’ya sunuldu. Tasarı, "eşlerin varlıkları ayrı bavullarda bile olsa, hepsi ortak maldır" anlayışıyla hareket ediyor ve eşlerin "mal kaçırma" girişimlerine önlem almayı hedefliyor. Bu arada eşlerden birinin aldığı kredinin borcundan dolayı müşterek sorumluluk öneriliyor. 

Tasarı yasalaşırsa, boşanan eşler arasında gayrimenkul, otomobil, para gibi farklı mal varlığı değerleriyle ilgili mal paylaşımı konuları tek bir mahkeme oturumunda görüşülebilecek. Şu anki uygulamada ise bu paylaşımlar birkaç seferde, her mal varlığı için ayrı duruşmalarda yapılıyor.

İlgili yasada yapılacak değişiklikle, “Evli çiftlerin ortak mal varlığı, evlilik boyunca edinilen tüm aktiflerin ve pasiflerin toplamından oluşur” maddesinin eklenmesi teklif ediliyor.

Ayrıca ayrılıkta eşlerden biri yaşanılan evi avantajlı şartlarda alırsa, diğerine zamana yayılarak tazminat ödemesi öngörülüyor. 

"Eşlerden biri kredi aldıysa öbürü de sorumlu mu? Eğer eş kendine pırlanta yüzük aldıysa boşanmada paylaşılacak mı?" gibi muzavaalı mevzular da "mal ortaklığı" esas alınarak çözülmek isteniyor.  

16.11.2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi