Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

"1 milyar ruble Navalnıy zararı"

Moskova'da geçen ay yerel seçimlere karşı muhaliflerce düzenlenen protesto gösterilerinde, yolların kapatılması nedeniyle zarara uğradığını ileri süren şirketin tazminat talebi reddedildi. Moskova Tahkim Mahkemesi, "Flay Avto" adlı oto kiralama şirketinin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK) ve televizyon kanalı Dojd'a karşı açtığı 1 milyar rublelik (16 milyon dolar) tazminat davası başvurusunu reddetti. Mahkeme ret kararını esasa girmeksizin "başvurunun usulüne uygun yapılmamasına" dayandırdı. Usule uygun olarak davanın yeniden açılıp açılmayacağı merak konusu.

Flay Avto adlı şirket, protesto gösterileri sırasında yolların kapanmış olması nedeniyle zarara uğradığını ileri sürerek FBK'dan ve Dojd kanalından tazminat talep ediyordu.

Mahkeme şirketin araç parkında 60'ın üzerinde otomobil olduğunu, protesto günü sipariş aldığını ve akabinde bu siparişleri iptal ettiğini, iddia edildiği gibi o gün 17,3 milyon rublelik yakıt ve yağ harcadığını belgelendirmesini istedi.

Temmuz ve Ağustos aylarında Moskova'da gerçekleşen seçim protestoları nedeniyle, bir kısmı belediyeye bağlı bir dizi şirket protestoculara tazminat davaları açmıştı. Bu davalar neticesinde söz konusu protestoların düzenleyicileri toplamda 4,9 milyon ruble, yani 76 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Muhalif faaliyetleriyle bilinen Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, Rus politikacı ve aktivist Aleksey Navalnıy tarafından kuruldu.

18.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi