Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya 2014'ten beri tersine çeviremedi: Reel gelirlerde düşüşe devam...

Rusya'da halkın reel gelirleri azalmaya devam ediyor. Resmi istatistik servisi Rosstat'ın açıkladığı verilere göre, yılın ilk yarısında reel gelirler yüzde 1,3 geriledi. Ekonomistler, reel gelirlerde 2014 yılından bu yana gözlenen düşüş eğiliminin tersine dönmesini bu yıl da beklemiyor.

Rusya'da 2014-2017 yılları arasında düşen reel gelirer, 2018'de yüzde 0,1 artmıştı. Reel gelirlerde en son 2013 yılında yüzde 4 artış kaydedilmişti. 

Ülkede ortalama maaşlardaki artış ise sürüyor. Rosstat verilerine göre, aylık ortalama maaşlar yılın ikinci çeyreğinde nominal bazda yüzde 7,4, reel bazda yüzde 2,3 arttı. İlk altı ayın sonunda ise bu oranlar yüdze 7 ve yüzde 1,8 olarak ölçüldü. 

Haziran 2019 itibarıyla Rusyalıların aldığı ortalama maaş 49 bin 840 ruble seviyesinde (792 dolar).

Rosstat analistleri reel gelirlerdeki düşüşü, yılın ilk çeyreğinde yüksek seyreden enflasyona bağlıyor. Tüketici fiyatları endeksi ilk çeyrekte yüzde 5,16 olmuştu. İkinci çeyrekte bu değer yüzde 4,99'a geriledi. 

Uzmanlar reel gelirlerdeki düşüşte halkın kredi faizi ödemelerinin de rol oynadığına dikkat çekiyor.

Konuyu haberleştiren RBC gazetesinin görüşüne başvurduğu ekonomistlere göre, reel gelirlerde artış sağlamanın tek yolu ekonomik büyüme hızının artması.

19.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi