Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

21 Kasım- 8 Ocak Arşivi: Önemli gelişmeler

SON GELİŞMELER// 9 Ocak Salı, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 685. günü
 
SABAH BÜLTENİ
 
- İsveç Genelkurmay Başkanı Mikael Büden ve Sivil Savunma Bakanı Karl-Oskar Bulin, halkı "savaşa hazırlanmaya" çağırdı. Bulin, barışın İsveç'te bile "değişmez bir sabit" olmadığını belirterek, "Bunu benden önce pek çok kişi söyledi ama resmi olarak daha doğrudan ve net bir şekilde söyleyeyim: İsveç bir savaşla karşı karşıya kalabilir. Herkesi topyekün savunma için hazırlık yapmaya çağırıyorum. Yetkililer barınakların işleyişini sağlamalı, acil su ve yiyecek tedarik planı hazırlamaları" dedi. Bu sözeri yorulmayan Genelkurmay Başkanı Büden, durumun çok ciddi olduğunu, artık tüm İsveç vatandaşlarının savaş olasılığına hazırlanmaları gerektiğini belirterek, "Bireysel düzeyde kendinizi zihinsel olarak da savaşa hazırlamalısınız" dedi. Büden, “Bu çok ciddi bir durum. Şimdi sözlerden eylemlere geçilmesinden bahsediyoruz” diye ekledi.  İsveçli komutam ayrıca, İsveç'in hâlâ NATO'ya katılmanın eşiğinde olduğunu ve ittifaka ne kadar erken üye olursa o kadar iyi olacağını vurguladı.
 
Aralık sonunda Hollanda Genelkurmay Başkanı Martin Wijnen de, ülkenin Rusya ile olası bir askeri çatışmaya hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti. Wijnen, Hollanda'nın Finlandiya ve Baltık ülkeleri örneğini takip ederek hazırlık yapması gerektiğini savunarak "1500 km uzaktayız diye güvenliğin garanti olduğunu düşünmemeliyiz" demişti.  Belçika Genelkurmay Başkanı Michel Hofmann da, Rusya ile olası bir çatışmaya "Avrupa'nın acilen hazırlanması gerektiğini" söylemiş, "Brüksel'e yönelik doğrudan bir tehdit yok ancak Baltık ülkeleri ve Moldova için risk var" demişti.
 
Rusya Devlet Başkanı  Putin  geçen ay, Moskova'nın NATO ülkelerine karşı toprak iddiası olmadığını ve bu nedenle "Ukrayna'da zafer kazanması durumunda Rusya'nın ittifaka saldırı tehdidi olduğu" açıklamaların "tamamen saçmalık" olduğunu söylemişti. Putin, "Rusya'nın NATO ülkeleriyle savaşmak için ne jeopolitik çıkarı, ne ekonomik, ne siyasi ne de askeri çıkarı var. Onlarla ilişkileri bozma arzusu yok. İlişkilerin geliştirilmesiyle ilgileniyoruz.  Kimseyle sorunumuz yok. Bizimle yapay olarak sorun yaratanlar onlar" demişti.
 
- Rus senatör Aleksey Puşkov, Telegram mesajında  "İsveç'in askeri liderliğinin ve bu ülkedeki bazı medyanın neredeyse savaş hayalleri kurduğu hissine kapılıyoruz. Görünüşe göre Poltava'daki yenilgiden bu yana sakinleşemiyorlar" diye yazdı. Puşkov, "İsveç'e aslında sahip olmadığı jeopolitik önemi kazandırmak amacıyla Rusya karşıtı paranoyanın aktif olarak kullanıldığını, İsveçli politikacılarn provokatif eylemlere yöneldiklerini" savundu.  Poltava Muharebesi (27 Haziran 1709), Rusya çarı I. Petro'nun İsveç kralı Demirbaş Şarl'ı büyük bir yenilgiye uğrattığı muharebe olarak tarihe geçti. Savaştan sonra canını zor kurtaran Demirbaş Şarl, Osmanlı Devleti'ne sığındı. Bu muharebe İsveç ile Rusya arasında Baltık Denizi hakimiyeti için yapılan Büyük Kuzey Savaşı'nda (1700-1721) en büyük muharebe oldu, Rusya'yı İmparatorluk statüsüne ulaştırdı.
 
- İsveç’in NATO’ya üye olduktan sonra Letonya'ya, Rusya sınırına yakın bölgeye yaklaşık 800 asker göndermeyi planladığı bildirildi. Dagens Nyheter gazetesinin İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un açıklamasına dayandırdığı haberine göre İsveç, NATO’ya katıldıktan sonra Letonya'ya, Rusya sınırına yakın bölgeye yaklaşık 800 asker göndermeyi planlıyor. Habere göre birliğin görevi, ‘Rusya'nın saldırısını önlemek amacıyla ona gözdağı vermek’ amacıyla oluşturulan ‘müttefik grup çerçevesinde ülkenin sınırlarını korumak’ olacak. Birlik, İttifaka üye olan farklı ülkelerin kısa süreliğine bloğun en doğu kesimlerine asker konuşlandırdığı NATO'nun Geliştirilmiş İleri Varlık (EFP) gücünün bir parçası olacak. (Sputnik)
 
- Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, sosyal ağlarda bakanlığın 50 bin takım kadın üniforması satın aldığını bildirdi.
 
- Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, İspanyol El País gazetesine demecinde Batı'nın Kiev'e verdiği desteği bırakması halinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Rus ordusuna karşı koyamayacağını itiraf etti. 
 
- Dün gece Harkov başta olmak üzere pek çok Ukrayna şehrinde patlamalar oldu, yine hava alarmı verildi.
 
- ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7'nin Rusya Federasyonu'nun dondurulmuş varlıklarını Kiev'e transfer etme seçeneklerini araştırdığını söyledi.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Lüksemburg Başbakanı Luc Frieden ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 2024 bütçelerinde AB ülkelerinin, Almanya gibi Ukrayna'ya askeri yardım harcamalarını artırması gerektiğini söyledi. Scholz, 1 Şubat'ta yapılacak zirvede AB ülkelerinin Kiev'e dört yıllık mali yardım sağlanması konusunda anlaşmaya varabileceklerine inanıyor.
 
- Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjártó,  bu yıl ABD ve Avrupa Birliği'nde yapılacak seçimlerin, Batı'nın Ukrayna ihtilafına ilişkin politikasında, Kiev'e askeri yardımın kesilmesi de dahil olmak üzere önemli değişikliğe yol açmasını beklediğini söyledi.
 
- Helsingin Sanomat gazetesi,  "Finlandiya hükümeti Rusya sınırındaki kontrol noktalarını kapalı tutmayı planlıyor, yetkililer bunun için uygun yasal zemin arıyor" diye yazdı.
 
- Litvanya Ekonomi Bakanı Aušrine Armonaite, bazı Litvanyalı politikacıların ülkedeki Rus okullarını kapatma çağrısını popülizm olarak nitelendirdi. Bakan, bu konuyu siyasi kazanç elde etmek için kullanmama çağrısında bulundu.
 
- Rusya Güvenik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Berlin'in Kiev'i desteklemeye devam etmesi durumunda “Maydan”ın Ukrayna'dan Almanya'ya ihraç edileceğini" savundu. .
 
- 10 günlük resmi tatilin ardından Rusya'da mesai bugün yeniden başlıyor.
 
8 Ocak Pazartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- The Wall Street Journal gazetesi, Polonyalı yetkililerin Kuzey Akım sabotajları hakkında sahip oldukları bilgileri sakladığını ileri süren bir haber yayınladı. Gazete Polonyalı bakanlıkların uluslararası araştırmacılarla işbirliği yapmaktan kaçındığını ve soruşturmayı engellediğini iddia etti.
 
Kuzey Akım ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatları 26 Eylül 2022'de yaşanan bir patlamadan sonra kullanılamaz hale gelmişti. Olayla ilgili Danimarka, Almanya ve İsveç ortak bir soruşturma yürütüyor. Kasım ayında Washington Post ve Der Spiegel gazeteleri patlamanın ardında eski bir Ukrayna ordusu mensubunun bulunduğunu yazmıştı. Eski özel operasyon albayı Roman Çervinski ise iki gazetenin iddiasını "spekülasyon" olarak niteliyor.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı bu sabah Kinjal füzeleriyle düzenlenen saldırıda Ukrayna'ya ait savunma sanayi fabrikalarının vurulduğunu açıkladı.
 
- Alman Rheinische Post gazetesi, önde gelen üç partinin temsilcilerinin Alman hükümetine çağrıda bulunarak Ukrayna'ya uzun menzilli Taurus füzeleri tedarik edilmesine izin verilmesini istediğini yazıyor. Hassas güdümlü Taurus füzelerinin menzili 500 km.
 
- Kommersant'ın haberine göre Çelyabinsk'te 16 yaşında bir Dağıstanlı, Rus bombardıman uçağını kundakladığı iddiasıyla gözaltına alındı. Söz konusu Rusya vatandaşının Çelyabinsk askeri havaalanındaki bir uçağı yakmaya çalıştığı ileri sürülüyor.
 
Öte yandan FSB, Lugansk'ta iki kişiyi Ukrayna adına casusluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına aldı.
 
- Anastasiya İvleyeva'nın düzenlediği "çıplak partinin" katılımcılarından rap müzik sanatçısı VACIO ikinci kez tutuklandı. Rus basını şarkıcıya tutuklanmadan önce askerlik celbi verildiğini yazıyor.
 
- St. Petersburg'daki British American Tobacco sigara fabrikası isim değiştirdi. RBC'nın haberine göre kısaca BAT-SPb olarak anılan fabrikanın yeni adı İ.T.M.S oldu. Fabrika 2022 eylül ayında el değiştirmişti.
 
- Ukraynalı genç milli takımı, Emmanuel Macron'dan Rusyalı futbolcuların olimpiyatlara kabul edilmemesini istedi. Kommersant'ın Ukrayna basınından aktardığı habere göre Ukraynalı futbolcular Macron'un yanı sıra Fransa Spor Bakanı ve Paris Belediye Başkanı'na da başvuruda bulundu.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Joe Biden yönetminden Ukrayna'daki çatışma konusunda net bir strateji formüle etmesini istediklerini söyledi. Johnson, Ukrayna'ya yeni askeri yarım paketini onaylamaları için Beyaz Saray'dan "bu savaşın nasıl biteceği konususunda kendilerini aydınlatması gerektiğini belirtiyor.
 
CBS News'e konuşan Johson şu ifadeleri kullandı:
 
"Ukrayna'da nasıl bir final olacak? Stratejimiz ne? Hedef ne? Vergi mükelleflerinin değerli dolarlarının takibini nasıl yapacağız?... Elbette özgürlükten yanayız, Birleşik Devletler'in özü bu. Ama bunu finanse edecek insanlara karşı bir sorumluluğumuz var... Bu yüzden bu cevaplar olmadan Vladimir Putin'i durdurmak için gerekli finansmanı sağlamak çok zor."
 
- Ukrayna bugün de geniş çaplı bir hava saldırısına maruz kaldı. Harkov, Zaporojya, Herson ve Hmelnitski şehirlerinden patlama haberleri geliyor.
 
Öte yandan Kiev belediyesi, şehirde kanalizasyon sızıntısı yaşandığı yönünde çıkan haberleri yalanladı. Belediye yetkilileri sızıntının bir su borusundan kaynaklandığını bildiriyor.
 
- Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Belgorod vilayetinde 300 sakinin yaşadıkları yerden tahliye edileceği duyuruldu. Vali Gladkov çocukların tahliyesi için son 24 saatte 1300 başvuru aldıklarını söyledi.
 
- Danimarka gazetesi Berlingske, Danimarka hükümetinin Ukrayna'ya F-16 tedarikini 6 ay ertelediğini yazdı. Hükümet ilk F-16'ların 2014 ilkbaharında Kiev'e ulaşmasını beklediklerini açıklamıştı. Karara gerekçe olarak Ukraynalı pilotların henüz hazır olmaması gösteriliyor.
 
- Brent petrolün varil fiyatı 78 rublenin altına düştü. Suudi Arabistan Asya piyasası için sevkiyat fiyatını varil başına 1,5-2 dolar indirme kararı almıştı. Bloomberg gelişmenin bölgede petrol talebinde bir azalmaya işaret ediyor olabileceğini yazdı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD'nin hala yeni yardım bütçesini onaylamaması ve başkanlık seçimi yılında desteğin azalacağını duyurmasının adından yüzünü Avrupa'ya döndü. "Avrupa'nın uzun vadede Rusya tehdidinden korunmasının ancak birleşik bir Avrupa silah endüstrisinin yaratılmasıyla mümkün olabileceğini" söyledi. İsveç'teki “Toplum ve Savunma” konferansında online konuşan Ukraynalı lider, "Rusya'nın Avrupa'nın büyük bir kısmına karşı "melez bir savaş" yürüttüğünü, Rusya'nın "yenilebileceğine" inandığını ancak bunun için "dayanışmanın gerekli olduğunu" savundu.  Zelenskiy'e göre "Ukrayna Avrupa'nın en önemli güvenlik partnerlerinden biri ve her zaman öyle kalacak ve Kiev hem kendisinin hem de ortaklarının güvenliğini sağlamak için dünyanın en iyi silahlarını ve teknolojisini elde etmeye çalışıyor." Kiev'in önceliklerini, AB ve NATO üyeliği olarak açıklayan Zelenskiy, "Ukrayna ile birlikte NATO çok daha güçlü hale gelecektir” dedi.
 
- New York Times'ın haberine göre Beyaz Saray ve Pentagon, Ukrayna'ya Patriot füzelerinin tedariğinin, her birinin yaklaşık 2 ila 4 milyon dolar arasındaki yüksek maliyeti nedeniyle yakın zamanda sürdürülemez hale gelebileceği konusunda uyardı. Haberde "Rusya kış bombardımanını çeşitli füzeler ve insansız hava araçlarıyla yoğunlaştırırken, Ukrayna savunması da Putin'in en iyi silahlarına karşı son derece etkili olduğu kanıtlanmış Patriot füzelerine güveniyor. Ama bütçe tükendiği için Patriotların sevkiyatı da tehlikede" denildi.
 
- Referandumla Rusya Federasyonu'na katılan Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin (DPR) başkanı Denis Puşilin, "Odessa ve Nikolayev'in ele geçirilmesi ihtiyacına ikna olduğunu" söyledi. RIA Novosti'ye verdiği röportajda Puşilin, Odessa'yı "İmparatoriçe II. Katerina'nın emri ile kurulmuş bir Rus şehri" olarak adlandırdı. Puşilin ayrıca, Nikolayev topraklarının "o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun tebaası olan Kırım Hanlığı'ndan geri alındığını" belirtti. DPR başkanı, "Bunlar bizim Rus şehirlerimiz, çeşitli koşullar ve belki de Sovyet liderliğinin açıkça konuşmamız gereken hataları nedeniyle anatavandan koptular" dedi.  Ukrayna'da Mikolayev adı verien şehir, Kırım Tatarlarının kontrolündeyken Balaban adıyla anılıyordu. Putin daha önce Odessa'yı "Rus şehri" olarak adlandırılmıştı. Medvedev de Odessa, Nikolayev, Harkov, Dnepropetrovsk ve Kiev'in "Geçici olarak işgal edilmiş Rus şehirleri" olduğunu savunmuştu.
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı, bu yıl Ortodoks Noeli için 1,4 milyondan fazla kişinin kiliselere gittiğini söyledi. 2020 yılında bu sayı 2,3 milyon olarak açıklanmıştı. (Kommersant)
 
- Rusya'da büyük tepki yaratan "çıplak parti"nin yapıldığı Moskova'daki Mutabor gece kulübünün sahibi Mikhail Danilov, Kremin'in karşısında bulunan bir kiliseye ikon bağışladığını duyurdu. Telegram kanalından paylaşım yapan Danilov, "kasım ayında Vatikan'dan satın aldığı kutsal emanetleri kiliseye bağışlamak için ocak ayını beklediğini" söyledi, "Biz kiliseyi destekyoruz" ded. Danilov Moskova'da Mutabor'un yanı sıra Space Moscow, Izvestia Hall,Lookin Rooms, Icon, Red, Gipsy, Shakti Terrace, Constructor ve Mix gibi mekanların da sahibi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı basın dairesinden yapılan açıklamada, Rus Stratejik Füze Kuvvetleri’nin bu yıl içinde 7 kez kıtalararası balistik füze fırlatmayı planladığı ifade edildi.
Açıklamada, “Rus Stratejik Füze Kuvvetleri bu yıl yedi kez kıtalararası balistik füze fırlatmayı planlıyor. Rus Stratejik Füze Kuvvetleri, son 5 yıl içinde geleceğe dönük füze sistemlerinin uçuş testleri ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolüne yönelik eğitim kapsamında 20'den fazla kıtalararası balistik füze fırlatması gerçekleştirdi” ifadelerine yer verildi. (Sputnik)
 
- Alman Die Welt'e göre, Ukrayna ordusu Norveç'ten F-16'ları aldıktan sonra yeni bir taarruz girişiminde bulunmayı planlıyor.
 
- Alman kamuoyu araştırma enstitüsü INSA’nın yaptığı bir araştırmanın sonuçları, Alman halkının yüzde 64.3’ünün Başbakan görevinde Olaf Scholz’un yerinde şu anki Savunma Bakanı Boris Pistorius’u görmek istediklerini ortaya koydu.
 
- Ağır kış şartlarının yaşandığı Moskova'da yılbaşı tatilinde Klimovsk kasabasında 173 apartman ısıtmasız kaldı. Isıtma tesiserinin kazan dairesinde meydana gelen kaza sonrası birkaç gün yetkilierin olayla ilgilenmediği haberleri üzerine Kremlin, Putin'in de bilgilendirildiği açıklamasını yaptı. Yetkilier sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü duyurdu.
 
7 Ocak Pazar
 
- Suudi Arabistan dünya çapında petrol fiyatlarını düşürme kararı aldı. Bloomberg'in haberine göre, Suudi Arabistan, mevsimsel talep düşüşü ve ABD'de artan üretim nedeniyle Asya, kuzeybatı Avrupa, Akdeniz ve Kuzey Amerika'ya Şubat ayı tedarikinin fiyatlarını düşürme kararı aldı. Bu karar, Brent petroğn varil fiyatının 78,7 dolara düştüğü bir dönemde gerçekleşiyor. 
 
Habere göre Suudierin Asya'ya yaptığı arzlarda fiyatlar varil başına 1,5-2 dolar düştü. Ayrıca kuzeybatı Avrupa, Akdeniz ve Kuzey Amerika için fiyatlarda indirime gidildi.
 
Dünyanın en büyük petrol üreticilerinin birliği olan OPEC+ ülkeleri Ekim 2022'den bu yana petrol üretim kotalarını sıkılaştırdı. Ardından Rusya ve diğer kartel üyeleri üretimi 2 milyon varil azaltma konusunda anlaştılar.  2023 yılında Rusya gönüllü olarak hem ihracatı hem de üretimi azalttı.
 
-  Kiev'e gelen Japonya Dışişleri Bakanı, drone tespit sistemlerinin satın alınması için Ukrayna'ya 37 milyon dolarlık yardımı açıkladı.
 
- Ukrayna eski Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Pryamoy TV kanalına yaptığı açıklamada Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kayıplarına ilişkin verileri yayınladı. Lutsenko, ölü ve ağır yaralı kayıplarına ilişkin "Dürüst olmak gerekirse 500 bin. Bunu aylara bölerseniz ayda 30 bin oluyor" dedi. Eski Başsavcı, Ukrayna'nın askeri liderliğini, "ölü sayısını dürüstçe belirtmeye ve böylece saklanarak kendileri dışında herkesin hizmet edebileceğine inanan milyonlarca vatandaşı konfor alanlarından çıkarmaya" çağırdı.
 
- Rus hava savunma sistemlerinin, Bryansk bölgesinde Ukrayna'ya ait bir uçak tipi insansız hava aracını daha düşürdüğü açıklandı.
 
- Almanya'da, Ukrayna ordusunun eğitim aldığı eğitim alanları üzerinde "kimliği belirsiz" insansız hava araçları uçtuğu bildirildi. 
 
- Rusya dün gece Rojdestvo'yı (Noel) kiliselerde düzenlenen ayinlerle karşıladı. Patrik Kirill, Andrey Rublev'in Trinity ikonunun getirildiği Moskova'daki Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde Noel ayinini yönetti. Başkan Vladimir Putin ise, askeri operasyon sırasında ölen "Rusya Kahramanı" ünvanlı bazı askerlerin aileleriyle birlikte Moskova yakınındaki Novo-Ogarevo konutunun bahçesinde bulunan kilisede
Noel'i kutladı. Asker yakınlarıyla bir toplantı düzenleyen ve akşam yemeği yiyen Putin, gündeme gelen sorunları Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşeceğine söz verdi .
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, dün akşamki video mesajında Donbass'ın batı kesiminde yer alan Kiev'ib kontrolündeki Pokrovsk (Krasnoarmeysk) şehrine düzenlenen saldırı sonucu aralarında çocukların da bulunduğu 10'dan fazla kişinin öldüğünü duyurdu. Zelenskiy olaydan Rusya tarafını sorumlu tuttu. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun yalnızca Ukrayna askeri tesislerine, enerji tesislerine ve ilgili altyapıya saldırdığını vurguladı.
 
- Patrik Kirill, Rusya'nın ülkeyi terk eden ancak pişmanlık duyarak geri dönmeye karar veren kişileri reddetmemesi gerektiğini söyledi. Kirill “Rusya'yı terk edenler, aleyhte bir şeyler söyleseler bile, hata yaptıklarını anlayarak geri dönerlerse, Anavatan onları reddedemez. Bu konuya bağışlayıcı Hıristiyan yaklaşımı dışında başka bir yaklaşım düşünemem” dedi. Pattik, bu düşüncesine örnek olarak bir babanın, mirastan payını alan, onu terk eden ve tüm parayı çarçur eden oğlunu tekrar eve kabul ettiği müsrif oğul benzetmesini aktardı. Patrik Kirill, ülkeyi terk edenler arasında "oldukça değerli olanlar olduğunu, ancak hata yapanlar, korkanlar ya da hayatta gerçekten kendilerine daha uygun, rahat bir şeyler bulmaya çalışanlar ama rezil olanlar" olduğuna dikkat çekti. "Eğer tövbe ederek evlerine dönerlerse babanın görevi onları kabul etmektir" diye ekledi.
 
- Wall Street Journal, "Batı'nın sınırsız yardımını kaybeden Kiev'in, açığını kapatmak için büyük miktarlarda para basmaya başlamak da dahil olmak üzere ekonomisi için riskli adımlar atabileceğini" yazdı. Gazete, özellikle 2024'teki başkanlık seçimlerinden sonra ABD'de kamuoyunun olası değişimi göz önüne alındığında, Kiev yönetiminin konumunu "çok savunmasız" olarak nitelendirdi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin Herson bölgesinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait bir Mi-8 helikopterini düşürdüğünü duyurdu.
 
- Polonyalı çiftçiler Ukrayna sınırındaki kontrol noktalarından birinde engellemeye son verdi. Polonya-Ukrayna sınırındaki Medyka-Shegini kontrol noktasında kamyonların hareketi yeniden başladı. 6 Ocak'ta, Polonyalı çiftçiler yetkililerle geçişi engelleme eylemini askıya alma konusunda anlaşmıştı. Sınırda 650 tırlık kuyruk oluşmuştu.
 
- Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Zaporojye Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlandığından hiçbir şüphe olmadığını belirtti. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom) Genel Müdürü Lihaçev, Rossiya 24 televizyonuna demecinde Zaporojye NGS’nin güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlandığından hiçbir şüphe olmadığını, santrale yönelik tehdidin ancak Ukrayna ordusunun silahlı müdahalesinden doğabileceğini söyledi. Rus yetkili, “Zaporojye NGS’nin şu anki çalışan ekibinin santralin güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlayacağından hiç şüphemiz yok. Mevcut düzende her türlü riskin sıfıra indirilmesi için gerekli çabayı gösteriyoruz. Bu süreç UAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu) kontrolü altında gerçekleşiyor” dedi. (Sputnik)
 
6 Ocak Cumartesi
 
- Ukrayna  Devlet Başkanı Zelenskiy, müttefik ükelere "dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna'yı desteklemek için kullanılması için yasal bir çerçevenin oluşturulmasını hızlandırmaları ve bu yıl bu konuda somut ilerleme sağlamaarı" çağrısında bulundu.  Zelensky, X sosyal ağında yayınladığı mesajda "Yurt dışında dondurulmuş Rus varlıkları yaklaşık 300 milyar dolar tutarında. Bunlar Ukrayna'yı desteklemek için kullanılmalı. Bu konuda G7 ülkelerinin çabalarını umut ediyorum" dedi. 2023 yazında Avrupa Birliği, bloke edilen Rus varlıklarına el konulmasının yasal bir dayanağı olmadığı sonucuna varmıştı.Diğer yandan geçen ay açıklanan Rusya'ya yönelik 12. yaptırım paketinde AB, ilk kez yaptırım uygulanan Rus vatandaşlarının ve kuruluşlarının dondurulan mal varlıklarına "kamu yararına" el konulması olanağına izin verdi.  Financial Times, ABD'nin Ukrayna'daki çatışmaların başlamasının ikinci yıldönümü olan 24 Şubat'ta düzenlenecek bir toplantıya G7 üyelerin "Rusya varlıklarına el koymanın olası yollarını araştırma ve bir mekanizma belirleme amacıyla" davet ettiğini bildirdi. FT'ye göre bazı ülkeler, böylesi bir adımın Rusya'da iş yapmaya devam eden yabancı şirketler açısından olası sonuçlardan endişe ediyor. Kremlin, varlıklara el konulmasına da aynı şekilde yanıt vereceklerini ve halihazırda böylesi bir gelişmede el konulacak olası Batılı varlıkların bir listesini hazırladıklarını söylemişti. 
 
- Danimarka, Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı göndermeyi altı ay erteledi. Berlingske gazetesinin Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı haberine göre Danimarka, ilk altı F-16 savaş uçağının Ukrayna'ya teslimatını bu yılın ikinci çeyreğine bıraktı. Daha önce Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ilk F-16'ların yılbaşı gecesi Ukrayna'ya gideceğini söylemişti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, dün gece hava savunma sistemleri Kırım üzerinde Ukrayna'ya ait 4 füzeyi düşürdüğünü duyurdu.
 
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile cuma akşamı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rus basını, Erdoğan'ın bir kez daha barış için arabuluculuk tekllifi yaptığını öne çıkardı.
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak üzere bölgesel ve küresel konular ele alındı.
 
Görüşmede, Türkiye'nin, hem Ukrayna'da hem de Filistin topraklarında akan kanın durması ve kalıcı barışın sağlanması için yoğun gayret gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'da barışın sağlanması için Türkiye'nin kolaylaştırıcı rolünü üstlenmeye ve barış görüşmelerine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorunun yeniden yapılandırılarak işler hale gelmesinin önemli olduğunu ve bunun için diplomatik temasları sürdürdüğünü söyledi. Görüşmede Erdoğan, Ukrayna'da bir an önce ateşkesin sağlanıp barış için kapı aralanması gerektiğini belirtti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava savunma sistemlerinin Karadeniz’in batı kısmında Ukrayna’ya ait beş insansız hava aracının (İHA) vurulduğunu belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı’nın Telegram paylaşımında, “5 Ocak 2024 saat 20.00 sularında, Kiev rejiminin uçak tipi beş insansız hava aracıyla Rusya Federasyonu topraklarındaki tesislere yönelik terör saldırısını gerçekleştirme girişimi engellendi” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “Hava savunma görev araçları, tüm Ukrayna İHA’larını Karadeniz’in batı kısmında vurdu” diye kaydedildi. (Sputnik)
 
- Rusya vatandaşı milyarder Mihail Fridman'ın şirketi ABH Holdimg, devletleştirilen bankası Ukrayna Sense Bank için Kiev yönetiminden 1 miyar dolar tazminat talep etti. 
 
- Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, halka ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kiev'e desteğin azalacağına ilişkin açıklamaları nedeniyle endişelenmemelerini ve "ızdırap ve depresyona" girmemelerini tavsiye etti. 
 
- Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın Belgorod şehrinin belediye başkanlığı, dün gece olası füze tehdidi alarmı verdi ve halktan açık alanları terk etmelerini istedi.
 
- FSB, Ukrayna özel servislerinin talimatı üzerine Rusya Savunma Bakanlığı'na ait bir tesiste sabotaj girişiminde bulunan bir Rus'u gözaltına aldı. 
 
- İsveç hükümeti, Rusya'nın politikalarına verdiği destek nedeniyle Mali Cumhuriyeti'ne kalkınma yardımını kesme kararı aldı. Diğer nedenlerin yanı sıra Mali'nin Şubat 2023'te Rus birliklerinin Ukrayna'dan çekilmesine ilişkin BM Genel Kurulu kararına karşı oy kullanmasının bu kararın alınmasında etkili olduğu belirtildi. İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell, "Mali hükümeti Rusya'ya döndü ve Ukrayna'ya karşı savaşını destekliyor. İnsani yardımlarımız, yani ihtiyaç sahiplerine gıda, su ve ilaç şeklindeki yardımlarımız eskisi gibi Mali'de kalmaya devam edecek ancak kalkınma yardımları sona erecek" dedi. İsveç'in son 10 yılda Mali'ye 341 milyon dolardan fazla kalkınma yardımı sağladığı belirtildi.
 
5 Ocak Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Almanya, Ukrayna'ya yeni bir askeri yardım paketi açıkladı. Yeni pakette Skynex hava savunma sistemleri ve mühimmatın yanı sıra Marder zırhlı piyade muharebe araçları da var.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Kırım'da Neptün gemisavar füzeleriyle gerçekleştirdiği bir saldırının hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini duyurdu.
 
- Nepal, vatandaşlarına Rusya'da özel çalışma izni vermeyi sonlandırdığını duyurdu. Reuters'in haberine göre, ilgili karar en az 10 Nepal vatandaşı Rusya saflarında savaşırken hayatını kaybetmesinden sonra alındı. Ajansa konuşan Nepal hükümet yetkilileri 200 civarında vatandaşlarının Rus ordusuna katıldığını tahmin ettiklerini, 100 civarında vatandaşın ise kayıp olduğunu açıkladı.
 
- Finlandiya, önümüzdeki yıl Rusya'dan sıvılaştırılmış doğal gaz alımını yasaklayacağını açıkladı. Açıklama Çevre ve İklim Bakanı Kai Mykkänen'den geldi.
 
- Norwind havayollarına ait Moskova-Porlamar (Venezuela) uçağı teknik arıza nedeniyle havalanamadı. Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi uçağın modeliyle ilgili bilgi vermedi. Şeremetyevo havalimanı yönetimi kötü hava koşulları nedeniyle gecikmeler ve iptaller yaşanabileceği konusunda bir uyarı yayınlamıştı.
 
Öte yandan Podmoskovye'de enerji arızası nedeniyle 20 bin kişinin elektriksiz ve susuz kaldığı bildiriliyor. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'ya askeri yardımlara bu yıl da devam edeceklerini, ancak yardımların 2022-2023 seviyesinde olmayacağını açıkladı. Bakanlık asıl hedeflerini "Kiev'in ayağa kalkması" olarak formüle ediyor. İlgili açıklama bakanlık temsilcisi Matthew Miller'dan geldi. Miller, Kiev'in 2022-2023'deki yardım miktarına ihtiyaç duymayabileceğini, zira asıl hedeflerinin "ülkenin ayağa kalkması" olduğunu söyledi.
 
ABD en son aralık sonunda Ukrayna'ya 250 milyon dolarlık bir yardım açıklamıştı. Biden yönetiminin 2024'te Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık yardımda bulunmak için kongreye sunduğu paket ise cumhuriyetçi senatörlerin oylarıyla reddediliyor.
 
- Öte yandan Pentagon, biçimsel olarak Ukrayna'ya 4,2 milyar dolarlık askeri yardımda bulunma hakkına sahip olduklarını duyurdu. İlgili açıklama Basın Sözcüsü Patrick Ryder'dan geldi. Ancak Ryder, yardım için kongrenin onayının gerektiğine dikkat çekti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Kırım ve Kuban üzerinde hava savunma sistemlerinin 37 insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu. Bakanlık ayrıca Belgorod'un çoklu roket atar sistemleriyle hedef alındığını bildiriyor.
 
- Güney Kore yönetimi, Kuzey Kore'nin düzenlediği topçu saldırısı nedeniyle Sarıdeniz'deki Yeonpyeong Adası'nı tahliye etmeye başladı. Adada 2 bine yakın insan yaşıyor.
 
- Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujnıy, mahkumların cepheye gönderilmesini teklif eden Rada milletvekillerini sert bir dille eleştirdi. Zalujnıy milletvekillerine "cepheye siz gidin!" diye seslendi. Ukrayna'da yeni seferberlik yasası görüşmeleri devam ediyor.
 
- Ukrayna'nın en büyük mobil operatörü Kievstar, Ukrayna istihbarat servisi SBU'nun "Rus kackerlar Kievstar'a mayıs ayında sızdı" açıklamasını reddetti. Kievstar en son 12 Aralıkta büyük bir saldırıya maruz kalmış ve çok sayıda abone telefon ve internet iletişimini yitirmişti.
 
4 Ocak Perşembe
 
- Kırım'ın en büyük liman şehri olan Sivastopol'a bugün öğleden sonra Ukrayna tarafından yoğun bir hava saldırısı gerçekleştirildiği bildirildi. Vali Mihail Razvojayev, Sivastopol'un bir kez daha hava saldırısına maruz kaldığını, hava savunma sistemlerinin hedefleri vurmakta olduğunu, farklı bölgelere düşen parçalarının tehlike yarattığını duyurdu. Vali, Telegram kanalında "Ordu güçleri, çok sayıda farklı hava hedefini yok etmek için çalışıyor" diye yazdı. Vali ayrıca Kuzey Körfezi'nde oluşan yoğun dumanın ordunun kamuflaj araçları tarafından hedef şaşırtmak için yaratıdığını da söyledi. Vali, “Sığınaklarda bekleyin. Asıl mesele açık alanda olmamak. Hava savunma operasyonu sırasında asıl tehlike, vurulan hedeflerden düşen parçalardır” diye uyardı. Vali ayrıca hava savunma sistemlerinin işleyişine ilişkin videoların çekilmemesini veya sosyal ağlarda yayınlanmamasını istedi.
 
Daha sonra Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma kuvvetlerinin, Kiev'in Rusya topraklarına düzenlemeye çalıştığı terör saldırısını durdurduğunu, Kırım üzerinde on füzenin düşürüldüğünü bildirdi. Bakanlığın mesajında, "4 Ocak'ta Moskova saatiyle 17.20 civarında, Kiev rejiminin Rusya Federasyonu topraklarındaki hedeflere uçak güdümlü füzeler kullanarak terör saldırısı gerçekleştirme girişimi durduruldu. Kırım Yarımadası'nda görev başındaki hava savunma sistemleri tarafından on Ukrayna füzesi imha edildi" denildi.
 
- CNN'in haberine göre Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, yabancı gazetecilerle yaptığı görüşmede, Batı'nın Ukrayna ordusuna silah ve mühimmat tedarikini durdurması durumunda Kiev'in bir yedek planının olmadığını itiraf etti. Kuleba  böyle bir geri adıma ihtimal vermediğini ifade ederek, "B planımız yok, sadece A planına güveniyoruz” dedi. Kiev'e sağlanan yardımın hayırseverlik olmadığını savunan bakan, yardımların "NATO'nun ve Amerikan halkının refahının savunulmasına yapılan bir yatırım" olduğunu belirtti. Kuleba, "Rusya kazanırsa dünya çapında başka liderlerin bu örneği takip etmenin cazibesine kapılacağına inanıyoruz" dedi.
 
- Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ayrıca, Kiev'in talebi üzerine NATO-Ukrayna Konseyi'nin "yopun Rus hava saldırıları" nedeniyle acil toplantı yapacağını söyledi. Kuleba, sosyal ağ X'te (eski adıyla Twitter) "NATO, Ukrayna'nın NATO-Ukrayna Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırma talebini destekledi. Kilit konulardan biri ülkenin hava savunmasının güçlendirilmesi olacak" diye yazdı.
 
- Ukrayna Başbakanı Denys Şmıhal, ülkenin bu yıl 37 milyar dolardan fazla dış finansmana ihtiyaç duyacağını ve Kiev'in ekonomisini ayakta tutmaya yardımcı olmak için uluslararası ortaklarından "istikrarlı ve zamanında yardıma" güvendiğini söyledi.
 
- NATO ülkeleri bin adet Patriot füzesi alımı konusunda anlaştı.  Bunun hem ittifak ülkelerinin hem de Ukrayna'nın güvenliğinin güçlendirilmesine yardımcı olması bekleniyor. (Kommersant)
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Kongre'nin yeni yardım talebi üzerinde anlaşmaya varmaması halinde ABD yönetiminin Ukrayna için alternatif kaynaklardan fon bulamayacağını söyledi. 
 
- Resmi kaynaklara göre Rusya ordusunua ait Su-34 uçaklarının, Ukrayna ordusunun kontrol merkezlerinden birini hava bombardımanıyla imha etti.
 
- İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya ordusunun Ukrayna'daki saldırı stratejisini, geçen kış olduğu gibi enerji altyapısı yerine ülkenin savunma sanayisini hedef alacak şekilde değiştirmiş olabileceğini söyledi. Bakanlık, son istihbarat güncellemesinde, "Rus planlamacılar, uzun bir savaşa hazırlanırken göreceli savunma sanayii kapasitesinin artan öneminin kesinlikle farkındalar" dedi.
 
- Ukrayna ordusunun kara kuvvetleri komutanı Oleksandr Syrskyi, Rus kuvvetlerinin doğu cephesinde Bahmut ve Kupyan'a saldırılarını sürdürdüğünü, özellikle Bahmut'ta çatışmaların yoğun olduğunu söyledi. 
 
- Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Timofey Milovanov, sosyal ağlarda blogunun okuyucularının çoğunluğunun Ukrayna'da piyango veya kura yoluyla seferberliğe geçmeyi önerdiğini söyledi.
 
- Die Presse gazetesi, Batı'nın Ukrayna'ya sağladığı Leopard tanklarının çoğu savaş etkinliğini yitirdiğini yazdı. DW de, tankların çoğunun yedek parça sıkıntısı yaşadığını vurguladı.
 
- Norveç, Ukraynalı pilotların ABD yapımı uçakları kullanmak üzere eğitim alabilmesi için Danimarka'ya iki F-16 savaş uçağı gönderecek. Pilotların eğitimine yardımcı olmak üzere on Norveçli eğitmen Danimarka'ya gönderildi.
 
- Rusya'da rüşvetten hüküm giyen Yekaterinburg eski emniyet müdürü, özel askeri operasyon bölgesinde öldü. Avukatı Olga Kezik,Trifonov'un çatışmalarda öldüğünü söyledi . 
 
- Avrupa Birliği , Rusya'nın gelir kaynaklarını daha da sıkıştırmak amacıyla dünyanın en büyük elmas madencisi Alrosa'ya yaptırımlar uygularken, Batılı kaynalkar Rusya'nın yıllık gellir kaybının 4 milyar dolar olacağını hesapladı. 
 
- Letonya'da bir Rus vatandaşı, Moskova adına casusluk yaptığı şüphesiyle gözaltına alındı. 
 
-  Rusya Devlet Başkanı Putin, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye gönderdiği taziye mesajında İran’ın Kirman kentinde yaşanan terör saldırısının yol açtığı trajik sonuçlar ile ilgili başsağlığı dileklerini dile getirdi. Kremlin’in web sitesinde yayınlanan telgraf metninde, “Saygıdeğer Bay Hamaney, Saygıdeğer Bay Reisi, Kirman kentindeki terör saldırısının trajik sonuçlarıyla ilgili derin taziyelerimi kabul etmenizi rica ederim. Mezarlığı ziyaret etmekte olan sivillere yönelik bu katliam, acımasızlığı ve alaycılığıyla derinden sarsıyor. Hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına taziye ve destek dileklerimi, tüm yaralılara ise acil şifalar dileklerimi iletmenizi rica ederim” ifadelerine yer verildi. (Sputnik)
 
3 Ocak Çarşamba
 
- Rusya ile Ukrayna arasında, Birleşik Arap Emirlikleri'nin arabuluculuğunda kapsamlı bir esir değişimi gerçekeşti. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, "karmaşık bir müzakere süreci" sonucunda 248 Rus askeri personeli serbest kaldı. Diğer yandan Ukrayna Ombudsmanı Dmitriy Lubinets, değişim kapsamında 230 Ukraynalı askerin ülkeye döndüğünü söyledi. Rusya'ya  dönen esir askerler, tedavi ve rehabilitasyon için askeri nakliye uçaklarıyla Savunma Bakanlığı'na bağlı tıp merkezlerine nakledildi.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Putin'in dünya güvenliği ve Ukrayna konusunda önümüzdeki günlerde sansasyonel bir açıklama yapacağına ilişkin iddiaları yalanladı. İddialar Telegram kanalarında bugün gündeme getirilmiş ve hızla yayılmıştı. 
 
- Fransa Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusunun Belgorod'a yönelik saldırılarını kınamayı reddetti. Günlük brifingde gazeteciler, Dışişleri Bakanlığı'ndanfüze saldırılarına ilişkin Paris'in tutumunun ana hatlarını belirtmesini istedi. Sözcü, "Ukrayna BM Şartı'nın 51. Maddesi uyarınca meşru savunma hakkını kullanıyor" dedi.
 
- Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski, Batı'ya  “Rusya'nın komuta merkezlerinin imhasına imkan vermesi için" uzun menzilli füzeleri Ukrayna'ya devretmesi çağrısında bulundu. Radoslaw Sikorski, Batı'yı Kiev'e Rusya topraklarına saldırı düzenleme fırsatı sağlamak için benzer bir karar almaya çağırdı. Polonyalı bakan, "Batı, Ukrayna'ya yönelik son saldırıya  Ukrayna'ya fırlatma sahalarının ve komuta merkezlerinin yok edilmesine olanak sağlayacak uzun menzilli füzeler sağlayarak yanıt vermeli" dedi, Rusya'ya yönelik yaptırımların sertleştirilmesini talep etti. Kiev, ABD'den 300 km mesafedeki hedefleri vurabilen ATACMS taktik füzeleri sağlamalarını talep etmişti.  Şu ana dek verilen füzelerin menzilinin 165 km olduğu belirtilmişti.
 
- Avrupa Birliği (AB), Ukrayna nedeniyle Rusya’ya bir yaptırım daha uyguladı. Rusya merkezli dünyanın en büyük elmas madenciliği şirketi Alrosa’yı ve üst düzey yöneticisini yaptırım listesine ekledi. AB Konseyi, Alrose’yı ‘Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tehdit eden eylemlerden sorumlu’ tuttu. Hem şirketi hem de CEO’su Pavel Alekseyeviç Marinyçev’in yaptırım listesine ekledi. Konsey, Rus devletine ait olan Alrosa’nın dünyanın en büyük elmas madenciliği şirketi olduğunu hatırlatarak ‘hükümete önemli miktarda gelir sağladığını’ söyledi. AB aralıkta 12’nci yaptırım paketi çerçevesinde Rusya’dan elmas ithalatını yasaklamıştı. Bu son kararla ‘elmas ithalat yasağı çerçevesi tamamlandı.’ AB’nin Ukrayna nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırım listesindeki kişi ve kuruluş sayısı 1950’ye ulaştı. AB’nin yaptırımları seyahat yasağı, mal varlıklarının dondurulması ve listedekilere fon yasağını kapsıyor. (Diken)
 
- The Wall Street Journal, "Ukrayna'nın Rusya'nın 2014'ten bu yana kontrol ettiği bölgeleri yakın gelecekte geri almasının pek mümkün görünmediğini, bu nedenle duruma salim kafayla bakarak ateşkes istemenin gerekebileceğini" yazdı. Gazetenin başyazısında, "Ukrayna ateşkesi kabul etmek zorunda kalabilir. İyi haber şu ki bu, nihai AB ve NATO üyeliğinin kapısını açacaktır" denildi. Yazıda, "Washington Post'ta yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, ön cephedeki birliklerin cephanesi tükeniyor. Topçu mermilerinin karneye bağlanması, Ukraynalıları planlanan saldırıları iptal etmeye zorluyor ve Rus saldırılarına karşı savunma pozisyonlarını korumayı zorlaştırıyor. Ukraynalı bir taburun basın yetkilisi yakın zamanda, mühimmat kıtlığının, biriminin yazdan bu yana atış oranını yüzde 90 oranında azaltmaya zorladığını söyledi. Başka bir birimin üyesi, "Her şeyden yoksunuz" dedi. Silah arkadaşlarnın motivasyonu yüksek olmasına rağmen şunu ekledi: "Sadece motivasyonla savaş kazanamazsınız." Pozisyonlarını daha uzun süre koruyabileceklerinden şüpheliydi" diye aktarılıyor. Ardından  "Kiev destek almaya devam etse bile, savaşın gerçekçi bir şekilde sonlandırılmasının düşünülmesi önemli. Geçen yıl yaşanan olaylar, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 2014'ten bu yana kaybettiği toprakları geri alma hedefine yakın zamanda ulaşılamayacağını açıkça gösterdi. Ukrayna'nın övülen karşı saldırısı başarısız oldu. Rusya ekonomisi beklenenden daha dirençli çıktı" denildi.
 
- Washington, "Ukrayna ordusunun HIMARS çoklu fırlatma roket sistemlerini (MLRS) kullanırken saldırı menzilini bağımsız olarak seçmesine izin verdi". Strana.ua'nın haberine göre bu, ABD'nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget Brink tarafından açıklandı. Şu ana kadar Ukrayna'nın 160 km'den uzak mesafeye ateş etme kapasitesine sahip HIMARS mermileri alacağına dair resmi bir bilgi bulunmuyor. Daha önce Başkan  Zelenskiy, 300 km'ye kadar mesafedeki hedefleri vurabilen ATACMS füzelerinin Ukrayna'ya devredilmesi talebiyle Washington'a başvurmuştu.
 
- Ruya'nın Belgorod Bölgesi Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna ordusunun bombardımanı sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini, 11 kişinin de yaralandığını duyurdu. Vali, bög eyakınlarında dookuz İHA'nın imha edildiğini açıkadı. 
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Batılı ülkeler tarafından Ukrayna'ya transfer edilen Leopard-2A6 tanklarından oluşan bir müfrezeyi imha ettiğini duyurdu.
 
- İtalyan Repubblica gazetesinin haberine göre, Almanya Başbakanı Olaf Scholz güven kaybı nedeniyle görevinden erken ayrılabilir. İddiaya göre Scholz'un yerini, şu an en popüler Alman politikacılar sıralamasında üst sıralarda yer alan Savunma Bakanı Boris Pistorius alabilir. Pistorius, Ukrayna'ya daha faza destek verilmesini savunan isimler arasında.
 
-  Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev, Rusya'da Mart ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin büyük uluslararası öneme sahip olacağını, çünkü artık Moskova'nın katılımı olmadan tek bir dünya sorununun çözülemeyeceğini söyledi. Bir gazeteye özel demecinde Tokayev, "Rusya Federasyonu'nun dünya siyasetinde son derece önemli bir rol oynadığını ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi statüsüne sahip olduğunu anlamalıyız. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sözleri ve eylemleriyle esasen küresel gündemi şekillendiren bir liderdir. Dünyadaki her şeyde Rusya'nın fikri dikkate alınırsa, bu devletin katılımı olmadan tek bir dünya sorunu çözülemez, bu bir gerçektir" dedi.
 
- Rusya'da ilaç sektörünün en büyük yabancı yatırımcılarından biri satışa hazırlanıyor. Deutsche Welle'nin haberine göre, Stada şirketinin sahipleri  Rusya'daki işletmesini bölerek Nizhpharm adı altında bağımsız faaliyet gösteren ayrı bir şirkete devretmeye karar verdiler. Rusya pazarı, Stada için Almanya pazarının ardından ikinci en önemli pazardı. Şirketin her altı çalışanından biri Rusya Federasyonu'nda çalışıyordu. Şirket yirmi yılda ülkeye 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmıştı. Stadanın sahibi, Amerikan Bain Capital ve İngiliz Cinven tarafından kontrol edilen Nidda Healthcare Holding.
 
- 2023 yılında 104 Rus satranç oyuncusunun vatandaşlığını değiştirirdiği bildirildi. Sports.ru portalı bu veriyi Uluslararası Satranç Federasyonu'nun (FIDE) transfer istatistiklerine dayanarak duyurdu.
 
- Moskova Turizm Komitesi Başkanı Yevgeniy Kozlov, iç turizmin Kovid öncesi rekor kırdığını söyledi. Kozlov, "Ocak'tan Eylül'e kadar Moskova'yı 15,8 milyon Rus turist ziyaret etti. Bu, 2019'un salgın öncesi aynı dönemine göre yüzde 5 daha fazla" dedi. 
 
- Rusya Turizm Operatörleri Birliği ATOR, geçen yıl Rusya'dan Antalya'ya turist akışının yüzde 14,1 arttığını, 3 milyon 461 bin 762 kişinin ziyaret ettiğini duyurdu.
 
- Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, geçen yılın merakla beklenen büyüme rakamı tahminini yüzde 2,8'den yüzde 3,5'e çıkardı. Bakan Maksim Reşetnikov, iyileşmeyi "ekonominin istikrara kavuşması ve yaptırımlara uyum sağaması" ile açıkladı.
 
2 Ocak Salı
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Kiev ve banliyölerinde özellikle füze üretimi yapan askeri sanayi işletmelerinin tesislerini vurduğunu bildirdi. Bakanlığın bugünkü açıklamasında Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri operasyona ilişkin güncel bilgiler paylaşıldı. Açıklamada, “Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’nın askeri sanayi sektörünün Kiev ve banliyölerinde füze, insansız hava aracı (İHA) üretimi ile silah ve askeri teçhizat onarımı ile ilgili siparişleri yerine getiren işletmelere uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlar ve insansız hava araçlarıyla grup saldırı düzenledi” ifadelerine yer verildi. Saldırıda Batılı ülkelerin tedarik ettiği füze, mühimmat ve uçak tipi silahların depolandığı alanların da hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada, saldırının hedefine ulaştığı, belirlenen tüm tesislerin vurulduğu vurgulandı. (Sputnik)
 
- Rusya'nın Voronej şehri üzerinde uçan bir savaş uçağından teknik bir arıza soncu roket mermisi düştü. Voronej Bölge Valisi Aleksandr Gusyev, mühimmatın düştüğü köyde patlama yaşandığını. yedi evin hasar gördüğünü, ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi.
 
- Rusya, Kiev başta olmak üzere Ukrayna'nın çok sayıda şehrindeki hedeflere dün gece yoğun saldırılar düzenledi. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Klittço, patlamaların ardından Kiev'in çeşitli bölgelerinde elektrik kesintisi yaşandığını söyledi. Kliçko, Goloseyevskiy bölgesinde park alanına bir roket parçasının düştüğünü yazdı. Harkov'da da patlamalar meydana geldi.
 
- Kiev yeni yıla yeni strateji ile giriyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, The Economist'e verdiği  demeçte 2024'te Rusya ile askeri çatışmanın "ağırlık merkezinin" Kırım ve Karadeniz'deki askeri operasyonlar olacağını söyledi Zelenskiy'e göre "hava ve denizden operrasyonlarla Ukrayna'nın Kırım'ı izole etmesi ve Rusya'nın buradaki askeri yeteneklerini baltalaması son derece önemli".  Zelenskiy yeni yılda kara kuvveterinin görevini ise "doğuyu savunmak, doğu ve güneydeki çok önemli şehirleri, yani Harkov, Dinyeper, Zaporojye, Herson, Nikolaev'i kurtarmak, ülkenin kritik bölgelerini korumak" diye niteledi.
 
- Norveç, 1 Ocak 2024 itibarıyla Ukrayna’ya doğrudan silah satışına onay verdi. Norveç hükümetinin açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri harekatının Norveç güvenliği için büyük tehdit oluşturduğu iddia edilirken, “Ukrayna'nın desteği Norveç ve Avrupa'nın güvenliği açısından önemli. Yasadışı saldırgan savaşın uzama olasılığını öngöremeyiz. Bu yüzden hükümet, Norveç savunma sanayisinden Ukrayna'ya doğrudan silah ve savunma ürünleri satışına izin verilmesine karar verdi” açıklaması yapıldı. Alınan karar sonrası Norveçli şirketler, Ukrayna’ya doğrudan silah ve savunma ürünlerini ihraç etmek için ülkenin Dışişleri Bakanlığı’na izin başvurusunda bulunabilecek. (Sputnik)
 
- Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Vaskov, saldırılar sonucu ükedeki yaklaşık 180 liman altyapı tesisinin tamamen veya kısmen tahrip edildiğini söyledi.
 
- Bölge Sağlık Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, Belgorod'a düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 25'e çıkarken, 45' yaralı yerel hastanelerde haen tedavi görüyor. 
 
- Yılbaşı gecesi St. Petersburg'un merkezinde yaklaşık 3 bin yabancı ülke vatandaşınıngözaltına alındığı bildirildi. Yerel Fontanka ajansından Kommsersant'ın aktardığı habere göre, gözaltına alınanlardan 600'den fazlasının çeşitli göçmen mevzuatı ihlalleri yaptığı, yüzden fazla göçmenin Rusya'dan sınır dışı edilecei beirtildi. En fazla gözaltı St. Petersburg'un merkezindeki Gostinıy Dvor metro istasyonunda gerçekleşti. 
 
-  SpaceX'in kurucusu Elon Musk, bu yılın önceki yıllara göre daha zor geçeceği görüşünü dile getirdi. Musk, "Tahminim: 2024 daha da çılgın olacak" diye yanıtladı.Daha önce Financial Times'ın tahmini, SpaceX'in 2024'te iflas etme ihtimalinden bahsetmişti.
 
1 Ocak Pazartesi
 
- Ukrayna ordusunun Donetsk'e dün gece düzenlediği füze saldırısında dört kişinin öldüğü billdirildi.
 
- Zelenskiy, yılbaşında halka seslendiği mesajında "Ukraynalılar mülteci ve vatandaş statüsü arasında seçim yapmak zorunda" dedi. Medyaya göre bu sözlerle Zelenskiy Ukraynalıları Ukrayna'dan ayrılmakla askere gitmek arasında bir seçim yapmaya davet etti.  Ujrayna lideri, “Bir gün kendime şu soruyu sormam gerekeceğini biliyorum: Ben kimim? Kim olmak istediğine dair bir seçim yap. Kurban mı, kazanan mı? Mülteci mi, vatandaş mı? Ve herkes cevabı biliyor” dedi.
 
-   Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeni yıl konuşmasında Rusya ve Ukrayna'daki çatışmalar hakkında sert bir açıklama yaptı. 2024 yazında yapılacak Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransızların "Rusya'yı durdurup Ukrayna'yı desteklemek ya da otoriter güçlere teslim olmak" arasında bir seçim yapmak zorunda kalacağını söyledi.
 
- Rusya'da zorunlu askerlik sisteminde değişiklik bugün yürürlüğe girdi, 1 yıllık zorunlu askerlik için azami yaş 27'den 30'a çıkarıldı.
 
- Ukrayna ordusunun bildirdiğine göre, dün gece Odessa'da bir liman altyapı tesisi patlamalar nedeniyle hasar gördü ve yangın çıktı.
 
- Rusya Federasyonu, 1 Ocak'tan itibaren tavuk yumurtası ithalatına yönelik vergiyi sıfırladı. Bu tedbir 30 Haziran 2024'e kadar geçerli olacak.
 
31 Aralık Pazar
 
- Ukrayna ordusunun, Rusya'nın Belgorod şehrinin merkezine düzenlediği saldırı sonucu ölenlerin sayısının öğle saatlerinde 24'e çıktığı bildirildi. 25 de ağır yaraı var.
 
Rusya Acil Durumlar Bakanlığı bombardıman sonucu biri çocuk 24 kişinin öldüğünü, 4'ü çocuk 111 kişinin de yaralandığını duyurdu. Saldırı, bölgesel hükümet binası ve BelSU Tıp Fakültesi de dahil olmak üzere sivil altyapıya zarar verdi. Rusya Soruşturma Komitesi'ne yakın bir Kommersant kaynağına göre, saldırı Belgorod'a 40 km uzaklıktaki Harkov bölgesinden çoklu fırlatma roket sistemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Kremlin Sözcüsü Peskov,  Putin'in talimatı üzerine, Sağlık Bakanı Mihail Muraşko başkanlığındaki Sağlık Bakanlığından bir ekip ve Acil Durumlar Bakanlığından bir grubun mağdurlara yardım sağlamak için şehre uçtuğunu duyurdu. Rusya da Harkov, Odessa ve Kiev başta omak üzere Ukrayna şehirlerine yoğun hava saldırısı gerçekleştirdi.
 
- Ukrayna ordusunun Belgorod şehrine düzenlediği saldırıyı ‘kinik ve kanlı suç’ olarak nitelendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, tüm faillerin ve organizatörlerinin cezalandırılacağını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, “Kiev rejimi, insanlık dışı ve nazili iç yüzünü bir kez daha sergiledi. Belgorod şehrinin sivil mahallelerine çoklu roketatarlarla saldırarak yeni kinik ve kanlı suç işledi” ifadesine yer verildi. Açıklamada, “Kiev cuntasının bu ve diğer suçlarının tüm organizatörleri ve failleri, yasaya uygun olarak kaçınılmaz olarak cezalandırılacak. Belgorod’daki terör saldırısı ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nde masaya yatırılacak. Müzakere edilecek konular arasında, Ukraynalı teröristlerin birçok ülkede yasaklı misket mermilerini sivillere karşı kullanması ve bu ölümcül silahın tedarik kaynakları yer alıyor” dendi. (Sputnik)
 
- TASS'ın Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı haberine göre, Rusya'da Yeni Yıl tatili sırasında hava savunması için yaklaşık 20 bin askeri personel görev yapacak. Oası İHA saldırılarına karşı üst düzey önemler alınacak.
 
- Die Welt'in haberine göre, Almanya Başbakanı Olaf Scholz Yeni Yıl konuşmasında Başkan Putin'e  yönelik sert eleştiriler dile getirildi. Alman lider yaşanan ekonomik sorunara değinirken, "Kovid-19 salgını biter bitmez Rusya, Avrupa'nın merkezinde amansız bir çatışma başlattı. Ayrıca Putin gaz musluğunu kapattı" dedi.
 
- BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ofisi, Belgorod saldırısına ilişkin yorum yaptı. Açıkamada, "Sivillere ve altyapıya yönelik saldırılar uluslararası insani hukuku ihlal ediyor, kabul edilemez, derhal durdurulmalı ve kararlılıkla kınanmalıdır" dedi .
 
- Ukrayna'nın Harkov Bölgesel Askeri İdaresi başkanı Oleg Sinegubov, akşam saatlerinde şehirde altıdan fazla patlamanın duyulduğunu, bombardıman sonucu 16 kişinin yaralandığını söyledi.
 
- ABD Dışişleri Bakanlığı RIA Novosti'ye, ABD'nin Ukrayna'ya Belgorod'un bombalanmasına benzer saldırılar gerçekleştirmesini teşvik etmediğini söyledi.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Galuzin, Sputnik’e demecinde, Azerbaycan ile Ermenistan arasında barış anlaşmasının imzalanma tarihini ve yerini belirlemenin bu devletlerin tasarrufunda olduğunu söyledi.Galuzin, “Kimsenin onlar adına bunun ne zaman olacağına karar verme hakkı yok” diyerek, imzalanma tarihiyle ilgili sorunun Bakü ve Erivan'daki ortaklara yöneltilmesi gerektiğini belirtti. (Sputnik)
 
30 Aralık Cumartesi
 
- ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik dünkü kapsmalı saldırısına ilişkin yorumunda, Rusya-Ukrayna çatışmasının NATO'yu, Avrupa'nın güvenliğini ve transatlantik ilişkilerin geleceğini etkilediğini söyledi. Biden, "ABD'nin çatışmanın içine çekilmesi riski gördüğünü" söyledi. Biden bu bağlamda Kongre'ye Ukrayna'ya yapılacak yardımı onaylama çağrısında bulundu. "Putin'in "bazı NATO üyelerini tehdit ettiğini" savunan Biden, "Diktatörlerin ve otokratların Avrupa'da hukuksuzca ve kaba davranmalarına izin verildiğinde, ABD'nin doğrudan müdahil olma riski artıyor" dedi. Putin daha önce Biden'ın "Rusya'nın NATO'ya saldırabileceği" yönündeki sözlerini "tamamen saçmalık" olarak nitelendirmişti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın uçak tipi insansız hava araçları kullanarak Rusya topraklarındaki hedeflere saldırı girişiminde bulunduğunu bildirdi. Hava savunma sistemleri bir gecede 32 İHA'yı imha ederek durdurdu. İHA'lar Bryansk, Oryol, Kursk ve Moskova bölgelerinde düşürüldü
 
- Rusya Federasyonu'nun BM Daimi Temsilcisi, "Ukrayna hava savunmasının çalışmaları olmasaydı, hiçbir kayıp olmazdı" dedi. Vasily Nebenzya, Ukrayna'yı yerleşim bölgelerine hava savunma sistemleri yerleştirmekle suçladı. Rus dşplomata göre, 29 Aralık'ta Rusya'nın gerçekleştirdiği, son zamanarın en büyük bombardımanı sırasında siviller arasında kayıplara neden olan şey hava savunmasının çalışması oldu. BM Güvenlik Konseyi toplantısında Moskova'ya yönelik suçlamalara yanıt verren Nebenzaya, “İngiliz temsilcisi Ukrayna hava savunma sistemleri kullanmasaydı daha fazla kayıp olacağını belirtti. Aksine Ukrayna hava savunmasının çalışmasaydı sivil kayıp olmazdı. Kiev, uluslararası hukuku ihlal ederek yerleşim bölgelerinde hava savunması kuruyor. Sosyal medyada Rus füzelerinin ve insansız hava araçlarının askeri altyapıya ve silah depolarına nasıl çarparak patlamaya neden olduğu ve Ukrayna hava savunma füzelerinin ıska geöerek düştüğüne dair giderek daha fazla video yayınlıyorlar. Rotadan çıkıp konut binalarının ve sivil nesnelerin üzerine düşüyorlar" dedi. (Kommersant)
 
- Rusya, Polonya toprakllarına füze düştüğü iddiaları ile ilgili delil sunulana kadar açıklama yapmayı reddetti. Rusya Maslahatgüzarı Andrey Ordaş, Polonya Dışişleri Bakanlığı'nın ülke toprakları üzerinde uçan füzenin Rus olduğuna dair kanıt sunmadığını söyledi. Polonya Dışişleri'ne çağılan Rus diplomat "Somut deliller sağlanana kadar herhangi bir açıklama yapmayacağız çünkü bu suçlamalar asılsızdır" dedi.  Diplomat, olayın Kasım 2022'de yaşananlara benzer olduğuna inanıyor. O tarihte Polonya topraklarına bir roket düşerek iki kişinin ölümüne neden olmuş, başlangıçta Varşova yaşananlardan Rusya'yı sorumlu tutmaya çalışmış, ancak füzenin Ukrayna topraklarından fırlatıldığı ortaya çıkmıştı.
 
- Ukrayna'ya yardımı da içeren ek bütçe için Cumhuriyetçilerle müzakerelerde bulunan Demokrat Parti heyetine başkanlık eden Senatör Chris Murphy,  ABD Senatosu'nun Ukrayna'ya yapılacak yardımla ilgili olarak Cumhuriyetçilerin ön şartı yaptığı Meksika ile sınır güvenliğinin güçlendirilmesi konusunda yönetim ile anlaşma sağlanamdığını söyledi.
 
- Rusya'da hükümet, 1 Ocak - 30 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında gümrüksüz yumurta ithalatına geçilmesini öngören bir kararı kabul etti. Karara göre, ithalat vergisi oranı yüzde 15 olan EAEU HS kodlu 0407 21 000 0 (yumurta ve yumurta ürünleri) mallara gümrüksüz ithalat uygulanacak.
 
29 Aralık Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada yurtdışındaki Rus varlıklarına el konulmasının yasadışı olduğunu belirterek ellerinde Rusya'daki yabancıların el konulabilecek varlıklarının listesi olduğunu belirtti. Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'ya yönelik yaptırımların bumerang etkisinin şimdiden belli olduğunu, birçok yabancının bunu düşünmeye başladığını söyledi.
 
Peskov açıklamasında şu sözleri kaydetti:
 
"Avrupalılar ve Amerikalılar bize karşı benzeri görülmemiş yaptırımlara başvurduklarında bumerang etkisini hiç düşünmediler. Ama şimdi bu çok açık ve bunu sadece düşünmekle kalmıyorlar, pek çok kişi doğru şeyi yapıp yapmadıklarını merak ediyor. Varlıklarımızın çalınmasına yönelik bu tür eylemlerin daha zararlı sonuçları olacaktır." (Sputnik)
 
- Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, BRICS'e katılım davetini Vladimir Putin'e yazdığı resmi bir mektupla reddetti. Arjantin bir önceki devlet başkanı döneminde BRICS'e katılım başvurusunda bulunmuştu.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, 23-29 Aralık tarihlerinde Rus ordusunun Ukrayna savunma sanayii tesislerine 50 grup taarruzu ve 1 yoğun bombardıman düzenlediğini açıkladı. (Sputnik)
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan'ın Taliban'ı yasaklı örgütler listesinden çıkarmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.
 
- Suddeutsche Zeitung'a konuşan Alman general Christian Freuding, Ukrayna'ya verdikleri Leopard-2 tanklarının yarısının yanlış tamirat nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini söyledi.
 
- Ukrayna sınırından giriş yapan tanımlanamayan bir cisim nedeniyle Polonya ordusu teyakkuza geçti.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Ukraynalı yetkililer özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana en büyük hava saldırılarından birine maruz kaldıklarını açıkladı. Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuri İgnat "Hava savunma monitörlerimizde aynı anda ilk kez bu kadar çok hedef görüyoruz," ifadelerini kullandı. 
 
Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, saldırıda 110 civarında füzenin ve çok sayıda kamikaze dronun kullanıldığını söyledi.
 
Kiev başta olmak üzere farklı şehirlerden patlama haberleri geldi. Başkentte ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 18 kişi de yaralandı.
 
Lvov'da da bir kişinin öldüğü, üç kişinin yaralandığı bildiriliyor.
 
- The Washington Post gazetesi Ukrayna'nın ABD'nin açıkladığı son yardım paketinden memnun kalmadığını yazıyor. 250 milyon dolarlık son paket hava savunma ve topçu mühimmatı içeriyordu.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı seferberlik muafiyetinden yararlanan vatandaşların sayısını 834 bin 224 olarak açıkladı. Bakanlık bu kişilerin genellikle bilişim, bankacılık, enerji, tarım ve medya gibi sektörlerde çalıştğını bildiriyor.
 
- Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, Rus mallarının "dost ülke" pazarlarında rağbet görmediğini söyledi. Kommersant'a konuşan Belousov, bu ülke pazarlarının ya kendi ülkelerinden firmaların, ya da rakiplerinin ürünleriyle dolu olduğunu belirtiyor. Belousov Çin, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerde Rus mallarının bulunmadığını dile getirdi.
 
- St. Petersburg borsası teknik bir arıza nedeniyle işlemlere ara verdi. Sabah 7.30'dan itibaren borsada değerli kağıt işlemlerinin durdurulduğu bildiriliyor. ABD 2 Kasımda St. Petersburg borsasına yönelik yaptırım açıklamıştı.
 
- RBC gazetesi, Aeroflot'un 28 Aralık tarihli Moskova-Dubai seferininin lastik arızası nedeniyle iptal edildiğini yazıyor. Habere göre Airbus 330-300 model uçağın lastiklerini değiştirmek için 14 saat harcandı. Ancak arıza giderilmesine rağmen uçuş ekibinin yorgunluğu nedeniyle sefer iptal edildi.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Bloomberg'in haberine göre Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Ukrayna'ya yardımda bulunan ülkelerden ocak ayında acil bir toplantı talebinde bulundu. Ajans Şmıgal'ın bütçeyle ilgili "fevkalade yüksek belirsizlik" nedeniyle "tehlike çanları" çaldığını bildiriyor. Şmıgal'ın bu ülkelere yazdığı mektupta "Yeterli ve öngörülebilir miktarda yardımı zamanında almamız makro ekonomik istikrarı desteklemek açısından son derece önemli," ifadelerine yer verildi. Ajans başbakanın öğretmen, memur ve emekli maaşlarının ödenmesi konusunda endişelere sahip olduğuna dikkat çekiyor.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Kursk Vilayeti üzerinde bir insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurdu.
 
- RBC gazetesi Ukrayna'nın Lvov, Harkov ve Çerkask şehirlerinde patlamalar yaşandığını bildiriyor. Ölü ya da yaralı sayısıyla ilgili bir bilgi yok.
 
- Rusya'nın Arjantin büyükelçisi Dmitri Feoktistov, Arjantin'in Ukrayna'ya helikopter yardımında bulunmayı reddetmesi yönündeki politikasının yeni devlet başkanı döneminde de devam etmesini umduklarını söyledi. Aralık ayında Noticias Urbanas, Javier Milei'nin Rusya'dan alınan iki Mi-171E helikopteri Ukrayna'ya vermek niyetinde olduğunu yazmıştı.
 
- Hollanda Kraliyet Ordusu Komutanı Martin Wijnen, Rusya’yla olası savaşa hazır olabilmek için her yıl binlerce gönüllünün orduya alması gerektiğini belirtti.
 
De Telegraaf gazetesinin haberine göre, Hollanda Kraliyet Ordusu Komutanı Martin Wijnen, “Toplumumuz Rusya’yla savaşa hazırlık yapmalı. Böyle savaşla başa çıkabilme amacıyla ordunun işlevine devam edebilmesi için daha fazla yedek ve gönüllüye ihtiyacımız var” ifadesini kullandı. (Sputnik)
 
- Ukrayna Adalet Bakanlığı, Rus leasing şirketi İlyuşin Finance Co'ya ait iki An-148-100E uçağına el konulması için ülkenin Yüksek Yolsuzluk Önleme Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.
 
- Dolar ve euro güne yükseliştle başladı. Her iki para birimi de dün ruble karşısındaki yüzde 2'lik değer kaybının bir puanlık bölümünü sabahın erken saatlerinde telafi etti. Dolar 90,29 ruble, euro 100,07 ruble.
 
- ABD'nin Maine eyaleti de Donald Trump'ın ön seçimlere katılmasını yasakladı. Daha önce Colorado eyaleti de benzer bir karar almıştı.
 
29 Aralık Perşembe
 
SON HABER
 
- RBC'nin haberine göre dünyanın en büyük kripto borsası Binance, 29 Aralık'tan itibaren Rusların kalan açık olan tüm hesaplarını kapatmaya başlayacağını duyurdu ve Rusya vatandaşı müşterilerden paralarını çekmelerini istedi. Binance, Eylül ayı sonunda Rusya'dan ayrılacağını ve yerel işletmesini CommEX'e satacağını duyurmuştu. Ağustos Binance, Rusların herhangi bir yabancı para birimiyle p2p işlemlerini yasakladı ve 15 Kasım'dan itibaren ruble cinsinden para işlemlerini  durdurdu. Binance, ABD Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmanın ardından Rusya Federasyonu'ndaki çalışmalarını kısıtlamaya karar verdi.
 
- İstanbul'da Rusya ile yapılan görüşmelerde Ukrayna heyetinde yer alan diplomat Aleksandr Çalıy, Nisan 2022'de tarafların uzlaşmaya vardığını, Putin'in o dönemde "Ukrayna ile gerçekten barışçıl bir çözüme varmak istediğine" inandığını, ancak müzakerelerin "bazı nedenlerden dolayı" kesintiye uğradığını söyledi.  Cenevre Güvenlik Politikası Merkezi'ndeki bir panelde konuşan Çalıy, "Nisan ayının sonunda savaşı bir tür barış anlaşmasıyla bitirmeye çok yaklaşmıştık" dedi.
 
- Letonya'da Yandex sitelerine erişim engellendi. Yandex şirketi ilişkili sitelere erişim durdu. Yakında Yandex Müzik'e de erişim engellenecek.
 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya merkez Bankası, 2024'te bütçe kuralı harici satılacak döviz hacmini açıkladı. Kurum yeni yılın ilk yarısında günde 11,8 milyar rublelik döviz satışı gerçekleştirecek.
 
Haberin ardından dolar ve euro ruble karşısında yüzde 2'ye yakın değer kaybetti. Dolar 89,41 rubleye, euro ise 99,41 rubleye geriledi.
 
- Rusya ile Ukrayna arasında İstanbul'da düzenlenen barış görüşmelerinin Ukraynalı katılımcılarından Aleksandr Çalıy, 2022 nisanında Vladimir Putin'in Ukrayna'yla barış anlaşması imzalamak istediğini söyledi. Çalıy daha sonra "bazı sebeplerden dolayı" anlaşmaya varılamadığını belirtiyor.
 
- Letonya, Yandex sitelerine erişimi yasakladı. Yandex'in müzik servisine de ilerleyen günlerde erişim engeli getirileceği bildiriliyor.
 
- Moskova'da "Mayakovski okumaları" olarak bilinen etkinliğin katılımcılarından şairler Yegor Ştovba ve Artyom Kamardin 5 ve 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şairler "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla yargılanıyordu.
 
- Rusya'da 5 federal bölge kız çocuklarının okula pantolonla gelmesine yasak getirildiği yönünde çıkan haberleri yalanladı. Altay, Penza, Yakutistan ve Primorye yönetimleri, her okulun konuyla ilgili bağımsız karar aldığını söyledi. RBC gazetesi bazı okullarda kız çocuklarının etek dışında bir kıyafetle okula gelmesinin yasaklandığını yazıyor.
 
- Moskova'nın ardından St. Petersburg da yılbaşında şehirde havai fişek gösterisi düzenlenmeyeceğini açıkladı.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- İnterfaks Rus ordusunda sözleşmeli görev yapan asker sayısının 640 bini geçtiğini bildiriyor. Son bir yılda sözleşme imzalayan asker sayısı ise 288 bin olarak açıklandı. Rusya Savunma Bakanlığı seferberlik kapsamında silah altına alınan asker sayısını dün 302 bin olarak açıklamıştı.
 
Konuyu haberleştiren RBC ve İnterfaks sözleşmeli ve seferber edilmiş askerlerin toplam sayısı konusunda bir yorum yapmadı. Seferberlik kapsamında silah altına alınan askerlerden bazılarının sonradan orduyla sözleşme imzalama olasılığı mevcut.
 
- Dmitri Medvedev özel askeri operasyonun açıklanmayan amaçlarından birinn de "Bandera rejimini değiştirmek" olduğunu söyledi. Medvedev ayrıca Odessa, Dnepropetrovsk (Dnipro), Harkov, Nikolayev ve Kiev'in "geçici işgal altında bulunan Rus şehirleri" olduğunu ileri sürdü.
 
- Financial Times gazetesi G7 ülkelerinin Rusya'ya ait dondurulan varlıklara el konulması hususunda farklı seçenekleri değerlendirmeye başladığını yazıyor. Habere göre G7, 300 milyar dolar tutarındaki varlığın özel askeri operasyonun 2. yıldönümü olan 24 Şubat 2024'tan önce Ukrayna'ya devredilmesi için mekanizma arayışında.
 
- Reuters'in haberine göre tahıl taşımak üzere Tuna Nehri'ndeki limanlardan birine giden Panama bandralı yük gemisi Karadeniz'de mayına çarptı.
 
- Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Çernışenko, Rusya ile Çin arasındaki ticaretin yüzde 92'lik bölümünün ruble ve yuanla yapıldığını açıkladı.
 
- Rusya ve ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu'na kozmonotları ve astronotları taşıyan çapraz uçuşları düzenleyen anlaşmanın geçerlilik süresini iki yıl daha uzattı.
 
SON HABER
 
- ABD'den yayın yapan Politico gazetesi, Amerikalı ve Avrupalı ​ kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD ve Avrupa Birliği Ukrayna'ya yönelik stratejilerini değiştirmeye başladığını, Kiev'i "Rusya'ya karşı tam bir zafer yerine savunma ve müzakere hazırlıklarına odaklanmayı" önerdiğini yazdı. Bu kaynaklara göre stratejik savunmaya geçiş büyük olasılıkla "Ukrayna topraklarının bir kısmının Rusya'ya bırakılması" anlamına gelecek. Yeni strateji, Ukrayna'nın hava savunmasının güçlendirilmesini ve Belarus sınırına tahkimatlar, tanksavar bariyerleri ve hendekler inşa edilmesini de içeriyor. ABD Kongresi'nden bir kaynak Politico'ya "Kremlin ile olası barış görüşmelerine ilişkin tartışmaların başladığını" teyit etti. Aynı kaynak, "Biden yönetiminin siyasi risk yaratacağı için bu strateji değişikliğini kamuoyu önünde açıkça destekleyemeyeceğini" de savundu.
 
-  ABD merkezli haber dergisi Newsweek, Ukrayna’nın muhtemelen Batı’daki müttefiklerinden ilk F-16 savaş uçaklarını artık aldığını belirtti. Newsweek’in haberinde, “Batı’nın sunduğu F-16 savaş uçakları artık Ukrayna’da olabilir” ifadesi kullanıldı. Haber metninde, “ABD’li kaynak, aslında vaat edilen F-16’lardan ilklerinin Ukrayna’nın teslim edilmiş olabileceğini söyledi” dendi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’in eski özel asistanı Dan Rice, dergiye demecinde, Batı’nın daha önce olduğu gibi, Ukrayna’ya gönderilen yeni silahları duyurmamayı öğrendiğini umduğunu ifade etti. Daha önce Hollanda Başbakanı Mark Rutte, geçen Cuma günü Vladimir Zelenskiy’yle görüşmede, Ukrayna’ya teslim edilmek üzere ilk 18 adet F-16 savaş uçağını hazır duruma getirme kararı hakkında bilgi verdiğini söylemişti. Hollanda ve Danimarka, Ukrayna’ya F-16 sağlamayı kabul eden ilk ülkeler olmuştu. ABD, Ukraynalı pilotlara verilen eğitim bittikten sonra Ukrayna’nın üçüncü ülkelerden bu savaş uçaklarını alacağını doğrulamıştı. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, dün gece Kırım üzerinde iki Ukrayna insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurdu. 
 
- ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna'ya 250 milyon dolar değerinde yeni bir askeri yardım paketi sağlayacaklarını açıkadı. 
 
- Financial Times, 15 üreticinin verilerine dayanarak, dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinin siparişllerinin son iki yılda yüzde 10'dan fazla büyüyerek rekor seviyelere yaklaştığını yazıyor. Habere  göre, 2023'ün ilk altı ayında bekleyen siparişler 764 milyar dolara ulaştı. 
 
-  Ukrayna Maliye Bakanı Sergey Marçenko, Forbes'a yaptığı açıklamada Ukrayna bütçesinde yeni seferberliği finanse edecek kaynak olmadığını söyledi.
 
- Moskova'daki Mutabor adlı gece kulübü, TV sunucusu Anastasia Ivleyeva'nın düzenlediği "çıplak parti" sonrasında kolluk güçleri tarafından mühürlendi. REN TV tarafından yayınlanan bir videoda, tesisin kapısında 27 Aralık'ta kapatıldığını belirten bir mühür görülüyor.
 
- Gazprom Media holdinginin sahibi olduğu TNT televizyon kanalı, "çıplak parti" sonrasında Yeni Yıl komedisi "Ivan Vasilyeviç Her Şeyi Değiştiriyor" adlı bir dizinin bazı sahnelerii acilen yeniden çekmeye karar verdi. Dizide rol alan Filip Kirkorov, Anna Asti ve diğer yıldızların görüntüleri film afişlerinden kayboldu..Posterde Kirkorov'un yerine komedyen Pavel Volya yer aldı, Anna Asti'nin canlandırdığı Barbie bebeğe yüzünü kapatan gözlükler eklendi.
 
27 Aralık Çarşamba
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Savunma Bakanlığı kısmi seferberlik kapsamında askere alınanların sayısını 302 bin 503 olarak açıkladı. Bakanlık yetkilileri silah altına alınanların yaş ortalamasını 35 olarak paylaşıyor. Seferberlik kapsamında orduya katılan askerlerin yüzde 57'si bekar, yüzde 31'i tek çocuklu.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, AB'nin Ukrayna'ya mali destek vermesinin sahadaki gelişmeleri etkilemeyeceğini söyledi. Peskov, Avrupa'nın Ukrayna'ya para vererek kendi sanayisine zarar verdiğini de iddia etti.
 
- Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırski, dört cephede zor bir durumda olduklarını söyledi.
 
- Rusya hükümeti dış ülkelerden tıbbi cihaz, tarım makinası ve elektrikli araç ithal etme yasağını 2025 sonuna kadar uzattı.
 
- Ukrayna, Rusya'nın DNR temsilcisi Denis Pişulin'i gıyabında 15 yıl hapse mahkum etti.
 
- Ria'nın bildirdiğine göre, Rusya Amerika'dan gelen tavuk ürünlerinin Kazakistan'a transit geçişini yasaklama konusunu değerlendiriyor. Ajans Rusya'nın "kuş gribine" karşı bu önlemi değerlendirdiğini bildirdi.
 
- Krasnodar'da mahkeme Ukrayna ordusuna bilgi sağladığı suçlamasıyla yargılanan bir Rusya vatandaşını 12 yıl hapse mahkum etti.
 
- Rusya Gençlik Tiyatrosu, terörist ilan edilen yazar Boris Akunin'in bütün oyunlarını repertuvardan kaldırdı.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Türkiye'de doğalgaz transfer merkezi kurulmasını öngören projenin yol haritasının yakında onaylanacağını ve projenin yapımına 2024 yılında başlanabileceğini ifade etti. Rus devlet televizyonu Rossiya 24'e demeç veren Novak, Türk tarafıyla projenin yol haritasının hazırlanması konusunda mutabakat sağladıklarını ve çok yakın bir zamanda bunun yol haritasının onaylanacağını söyledi.
 
Öte yandan Novak, geçtiğimiz yıl petrol ihracatının yüzde 40-45'ini Avrupa'ya gerçekleştirdiklerini, ancak bu yıl oranın yüzde 4-5'te kaldığını açıkladı.
 
- Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec Başkanı Sergey Çemezov, Sputnik’e verdiği röportajda, Rus hava savunma ve elektronik harp sistemlerinin Ukrayna tarafından fırlatılan insansız hava araçlarının (İHA) geçişine izin vermeyen ‘uçuşa yasak bölgeler’ oluşturduğunu bildirdi. Ajans haberi "Rusya, Ukrayna İHA’larına karşı kendi demir kubbesini oluşturuyor" başlığıyla verdi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Arhangelsk vilayetindeki Plesetsk uzay üssünden bu hafta ikinci kez bir savunma uydusu taşıyan roketin fırlatıldığını duyurdu.
 
- Rusya'nın Ukrayna sınırındaki vilayetlerinden Belgorod'da okullar dron kullanmayı öğrenmek isteyen öğrenciler için özel sınıflar açacak.
 
- Güvenli İnternet Ligi'nin direktörü Yekaterina Mizulina, Anastasya İvleyeva hakkında vergi soruşturması açıldığını duyurdu. İvleyeva "çıplak parti" nedeniyle iki kere özür dilemişti.
 
- Rusya'da Kovid aşısı geliştiren araştırma enstitülerinden St. Petersburg Aşı Araştırmaları Enstitüsü'nün direktörü Yevgeni Makovski "rüşvet almaya çalıştığı" gerekçesiyle tutuklandı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- AB'nin Ukrayna'ya alternatif yardım paketi hazırladığı öğrenildi. Financial Times'a göre AB, Macaristan Başbakanı Orban'ın engellemelerini aşmak için Ukrayna'ya 20 milyar euroluk yardım için bir yedek plan üzerinde çalışıyor.  Bu alternatif planın üye devletlerin AB bütçesine garanti vermesini de kapsayacağı belirtiliyor. Bu sayede Avrupa Komisyonu, Kiev'e yardım için sermaye piyasalarından 20 milyar euroya kadar borç alabilecek. FT yazarları, bu planın, Avrupa Komisyonu'nun AB ülkelerine Kovid-19 salgını sırasında kısa vadeli istihdam destek programları için 100 milyar euro  sağladığı 2020 deneyimini örnek aldığını ve sürecin mart ayına kadar tamamlanacağını düşünüyor. Yayında, "Ancak Almanya ve Hollanda dahil bazı ülkelerin, ulusal garantiler sağlamak için parlamento onayına ihtiyaç duyacağı" vurgulanıyor. 15 Aralık'ta Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kiev'e yönelik toplam hacmi 50 milyar euro olan uzun vadeli bütçe yardım programını veto etmişti.
 
- Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Alman yetkililerin Ukrayna'ya askeri ve mali yardımın artırılmasını gerekli görmediğini söyledi.
 
- Batı tarafından "Rusya'ya yönelik yaptırımların aşılmasında en büyük merkez haline gelmekle" suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri'nde bankaların, ABD'den gelen baskı sonrası Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft'e Hindistan ile anlaşmalar için kullanmayı planladığı ulusal para birimi olan dirhem cinsinden hesap açılmasına izin verilmediği bildirildi. Reuters'in haberine göre, bunun sonucu şirketin yan kuruluşunun Hindistan'a ihracatı durdu.
 
- Parlamantodaki muhalif liderlerden Yulia Timoşenko, partisinin "anayasaya aykırı yeni bir seferberlik yasa tasarısı için kabul oyu vermeyeceğini" bildirdi. 
 
- Odessa ve Herson dahil çok sayıda Ukrayna şehrinden gece patlama haberleri geldi. Rusya'nn pek ok bölgeye yoğun İHA saldırıları düzenlediği haber veriliyor. 
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı, resmi makamların izni olmadan ABD'deki şampiyonaya katılan Rus eskrimciler Sergey ve Violetta Bida hakkında ceza davası açılarak arananlar listesine alındıklarını duyurdu. Evli sprocu çift, Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı ve Kaliforniya'da yaşıyor. 
 
26 Aralık Salı
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Ukrayna Genelkurmay Başkanı Vlaeri Zalujnıy, hükümete seferberlik çağrısı yaparken belirli bir sayı telaffuz etmediklerini açıkladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ordunun 450-500 bin yeni asker istediğini söylemişti.
 
- Rusya'nın Kurgan Vilayeti'nin başında bulunan Yelena Sitnikova gözaltına alındı. Sitnikova'nın neden gözaltına alındığı konusunda henüz bir açıklama yapılmış değil. Kommersant gazetesi Kurgan Vilayeti'nin geçtiğimiz yaz çıkan ve 21 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan büyük orman yangınlarlarıyla hatırlandığını yazıyor.
 
- Dünyanın en önemli elektronik üreticilerinden Tayvan, Rusya ve Belarus'a ihracat sınırlamalarını genişletti. Ada ülkesinin ekonomi bakanlığından yapılan açıklamaya göre 25 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere 45 kalem ürünün daha Rusya ve Belarus'a satışına "yüksek teknolojinin askeri amaçlar için kullanılmaması" adına yasak getiriliyor.
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 1 Ocak 2024'ten itibaren BRICS'e tam üye olma hakkını kazanacak Arjantin'de yeni hükümetin üyelik konusunu gözden geçirmek için 'mola' aldığını ifade etti. (Sputnik)
 
- St. Petersburg'da 18-24 Aralık tarihleri arasında Kovid nedeniyle 51 kişi hayatını kaybetti. RBC gazetesi, Moskova'da da 29 kişinin hastalığa yenik düştüğünü bildiriyor.
 
- Nastya İvleyeva'nın düzenlediği "çıplak partinin" katılımcılarından şarkıcı Filip Kirkorov, Lolita ve Dima Bilan da İvleyeva'nın ardından birer özür yayınladı. Öte yandan BBC Rusça servisi Nastya İvleyeva'nın İnstagram hesabında yer alan "özel askeri operasyon karşıtı" bazı paylaşımların silindiğini bildiriyor.
 
SON DAKİKA
 
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun 2023 yılındaki ana hedefine ulaşarak Kiev ve Batı tarafından övgüyle söz edilen Ukrayna ordusunun karşı saldırısını akamete uğrattığını söyledi. Savunma Bakanlığı'ndaki toplantıda konuşan Şoygu, "Geride kalan yılda ana çabalar, özel askeri harekatın hedeflerine ulaşmaya odaklandı. Asıl çaba, Kiev ve NATO müttefikleri tarafından yüksek sesle ilan edilen Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin karşı saldırısını engellemekti. Bu görev başarıyla tamamlandı" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Rusya Maliye Bakanı, windfall tax tabir edilen düşeş vergisi kapsamında bütçeye 315 milyar ruble para girişi gerçekleştiğini açıkladı (3,4 milyar dolar). Bakanlık bu kalem sayesinde 300 milyar ruble gelir elde etmeyi planladığını duyurmuştu. Mevcut rakam ise bakanlığın beklentisnin yüzde 5 üzerinde teşkil etti.
 
- Güney Kore, Rusya'ya ağır inşaat ekipmanları ve 2 bin cm3 üstü motor hacmine sahip otomobiller dahil olmak üzere 682 ürünün satışına sınırlama getirdi.
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı eski milletvekili Dmitri Gudkov hakkında yakalama kararı çıkardı. Gudkov Rusya dışında yaşıyor.
 
- Kırım'ın başı Aksyonov, Ukrayna'nın dün gece düzenlediği saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ise 4 kişinin yaralandığını bildiriyor.
 
- Rusya'da son günlerin en popüler dizisi Slovo Patsana'nın oyuncularından biri cinayet suçundan tutuklandı. Kommersant gazetesi dizinin oyuncularından Sergey Bazanov'un 2011'de işlenen cinayetle ilgili kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiğini yazıyor.
 
- Rusya'dan sonra Ukrayna da asker alımlarında elektronik celp sistemine geçme hazırlığı yapıyor.
 
SON HABER
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, bu sabah karşı savaş uçakları kullanılarak yapılan saldırıda büyük çıkarma gemilerinden Novoçerkassk'ın hasar gördüğünü duyurdu. Açıklamada Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin saldırısının "uçaklardan fırlatılan  güdümlü füzeler kullanılarak" gerçekleştirildiği bidirildi. Savunma Bakanlığı, füze ​​fırlatan iki Ukrayna Su-24 savaş uçağının hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini kaydetti. Vurulan gemideki hasarın büyüklüğü belirtilmedi. Kommersant'ın aktardığına göre Novoçerkassk, Karadeniz Filosunda hizmet veren 1987 yapımı bir gemi. Geminin uzunluğu 112,5 m, ağırlığı 4 bin ton, mürettebatı 87 kişi. 
 
Kırım yönetimi başkanı Aksenov, son açıklamasında saldırı sonucu bir kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını bildirdi. Ayrıca altı bina hasar gördü.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Kırım yönetimi başkanı Sergey Aksenov, Ukrayna ordusunun Feodosiya limanına saldırı düzenlediğini duyurdu. Aksenov'un açıklamasına göre limanda patlama oldu, çıkan yangın lokalize edildi,  can kaybı yaşanmadı. Rus yetkili, Feodosia'daki bazı evlerin sadırıdan etkilendiğini, burada yaşayanların patlamalar ve yangınlar nedeniyle başka yerlere  yerleştirileceğini ekledi. Gece yarısından sonra yaşanan Ukrayna hava saldırısı yüzünden saat 02.31'de Kırım Köprüsü trafiğe kapatıldı ve bir saat sonra araçların geçişine tekrar izin verildi. Feodosiya, Kırım'ın güneydoğu kesiminde bulunan önemli bir liman şehri. Osmanlı döneminde şehir Kefe adıyla anılıyordu. Şehrin sakinleri Telegram kanallarından "kentte şiddeti patlamaar oduğu" haberini geçti, sabahın erken saatlerinde Rusya Savunma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili henüz açıklama yapılmamıştı. 
 
- Kırım'a yapılan saldırınınardından bu sabaha karşı Kiev ve çevresinde hava saldırısı alarmı verildi. Gece Odessa'da patlamalar oldu, çok sayıda Ukrayna şehrinde de alarm verildi.
 
- Rusya’nın Ukrayna’da devam eden özel askeri harekatı bağlamında, son 24 saatte Ukrayna ordusunun 5 saldırısı püskürtülürken 615 askerinin etkisiz hale getirildiği, 40 insansız hava aracının (İHA) da düşürüldüğü belirtildi. (Sputnik)
 
- Daha önce askerlik hizmetine kısmen elverişli olduğu bildirilen Ukrayna vatandaşlarının tekrar sağlık muayenesinden geçmesi gerekecek. Bu hüküm, oazartesi günü parlamentoya sunulan yeni seferberlik kurallarına ilişkin yasa tasarısında yer aldı. Tasarı, askerlik çağrılarının online olarak dağıtılmasını ve seferberlik yaşı eşiğinin 25 yıla düşürülmesini öngörüyor.
 
- Zelenskiy dün geceki video mesajında ​​Ukrayna'nın Batılı müttefiklerinden mutlaka ek hava savunma sistemleri ve F-16 savaş uçakları alacağını söyledi.
 
- Estonya İçişleri Bakanı Lauri Läänemets, seferberliğe tabi Ukraynalı mültecilerin anavatanlarına iadesi konusunda çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.
 
-  Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko, basın mensuplarına açıklamasında, “Önümüzdeki yıl Ukrayna için çözüm bulma şansı olduğunu düşünüyorum. Kiev’deki yönetimle yakından çalışacağız. Bunun tek fırsat olduğunu anlamaları gerekiyor. Bu fırsattan yararlanmazlarsa tamamen çöküş olacak” ifadesini kullandı. Ukraynalı politikacıların artık bu gerçeğin farkında olduğunu söyleyen Lukaşenko, “Ordu her zaman baskı yapıyor. Askerler, tüm olup bitenleri görüyor. Baskı çok güçlü. Muhtemelen Zelensky’nin anlamaya başladığını basın toplantılarından fark etmişsinizdir” diye kaydetti. (Sputnik)
 
- Sputnik muhabirinin aktardığı üzere Rus lider Putin, St. Petersburg’daki Severnaya Verf gemi yapım fabrikasında Rus Donanması’nın hizmetine giren Amiral Golovko fırkateyninin, Naro-Fominsk küçük roket gemisinin ve Lev Çernavin mayın tarama gemisinin bayrak çekme törenine katıldı. Putin yaptığı konuşmada, “En yeni gemilerin filomuza dahil edilmesi, gemi yapım endüstrimizin yükselişte olduğunun ve tam da şu anda çeşitli sınıflardaki savaş gemilerinin ritmik, seri üretimine doğru yaklaştığının bir başka kanıtıdır. Bu, gemi yapım endüstrimizin yeniden canlandırılmasının, gelişmesinin en önemli, temel adımdır” diye konuştu. Rus lider, şu anda Rusya’daki tersanelerde çeşitli hazırlık aşamalarında 5 fırkateynin, 8 korvetin, 13 küçük roket gemisinin ve ayrıca çeşitli sınıflardan 50’ye yakın geminin bulunduğunu hatırlattı.
 
- İngiltere Savunma Bakanlığı, altı Ukraynalı savaş pilotundan oluşan ilk grubun temel eğitim kurslarını tamamladığını ve şu anda Danimarka'da F-16'yı uçurmayı öğrendiklerini açıkadı.
 
25 Aralık Pazartesi
 
SON HABER
 
- Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Rus ordusunun Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Maryinka şehrini tamamen kontrol altına aldığını Devlet Başkanı Putin’e rapor etti. Şoygu, Maryinka’nın kontrol altına alınmasının Donetsk’i Ukrayna ordusunun saldırılarına karşı etkili biçimde koruma fırsatını sağladığını kaydetti. Maryinka, Donetsk şehrinin Petrovski ilçesine 1 kilometre mesafede bulunuyor. (Sputnik)
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Yabancı hissedarlar, Kuzey Kutbu'na yakın bölgede NOVATEK'in işlettiği Arktik SPG-2 doğal gaz projesinden "mücbir sebebi" gerekçe göstererek çekildi. ABD, 2 Kasımda projeyi yaptırım kapsamına almıştı. Kommersant gazetesi projeden çekilen hissedarların Fransız TotalEnergies şirketi, Çinli CNPC ve CNOOC ve Japon Mitsui ve JOGMEC konsorsiyumları olduğunu yazıyor.
 
Projede NOVATEK'in payı yüzde 60. Diğer katılımcıların ise yüzde 10'ar hissesi bulunuyordu.
 
Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov konuyla ilgili sorulara cevap vermedi. Peskov gazetecilere NOVATEK temsilcileriyle görüşmeleri tavsiyesinde bulundu.
 
Arktik SPG-2, yabancıların katılımlarını devam ettirdiği ender projelerden biriydi.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tüm AB ülkeleri ile İsviçre, Norveç, İzlanda, Lichtenstein vatandaşlarının Rusya vizesi için yeniden harç ödemesini öngören kanunu imzaladı. İmzalanan kanunda söz konusu ülkelerin vatandaşları için vize harcı 35 euro olarak belirlenirken vizenin aciliyetine ve giriş çıkış sayısına bağlı olarak bu tutar 300 euro'ya kadar çıkabilecek. (Sputnik)
 
- Vladimir Putin, nüfus artışını teşvik etmek için verilen annelik sermayesi desteğini "sonradan Rusya vatandaşı olanları" hariç tutacak şekilde düzenleyen yeni yasayı onayladı.
 
- St. Petersburg'da düzenlenen Avrasya Ekonomik Konseyi toplantısı sırasında Avrasya Ekonomi Birliği ile İran tam formatlı serbest ticaret anlaşması imzaladı. Birlik ile İran arasında 2019'da geçici bir anlaşma imzalanmıştı.
 
- 19 gündür haber alınamayan Aleksey Navalnıy, Rusya'nın Yamalo-Nenets bölgesindeki "Kutup Kurdu" adlı ceza kolonisinde bulundu. Navalnıy'nın basın sözcüsü Kira Yarmış, muhalif siyasetçinin sağlık durumunun iyi olduğunu, ancak koloninin uzaklığı nedeniyle kendisiyle iletişimin eskisine kıyasla daha zor hale geleceğini söyledi.
 
- Moskova Borsası'nda dolar ve euronun ateşi akşam saatlerinde yatıştı. Dolar 91,73 rubleye, euro da 101,09 rubleye geriledi.
 
- Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yumurta fiyatlarının artmasının "talebin arzı geçmesinden" kaynaklandığını söyledi.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Moskova Borsası'nda euro 20 Ekimden bu yana ilk kez 102 rublenin üzerini gördü. Öğle saatleri itibarıyla dolar 92 ruble, euro da 101,84 rubleden işlem görüyor.
 
- Ermenistan Başbakanı Paşinyan, 26 Aralık'ta St Petersburg’ta düzenlenecek BDT liderler zirvesine katılma kararı aldı. Ermenistan hükümeti basın servisi tarafından yapılan resmi açıklamada, Başbakan Nikol Paşinyan’ın 25 Aralık'ta Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenecek Avrasya Ekonomik Birliği toplantısına katılacağı bildirildi. (Sputnik)
 
- Rus hükümeti Avrupa Birliği'nin yanı sıra Norveç, İngiltere ve Ukrayna plakalı kamyonların Rusya'ya giriş yasağını uzatma kararı aldı.
 
- Rusya'nın otomotiv merkezlerinden Tolyatti şehrinde sivil dron fabrikası açıldı. Fabrika Tolyatti Özel Ekonomi Bölgesi'nde faaliyet gösterecek.
 
- St. Petersburg Borsası yaptırımlar nedeniyle bloke olan yatırımcı aktiflerinin büyüklüğünü 3 milyar dolar olarak açıkladı. Rusya vatandaşları yaptırım kararından önce yabancı kağıtlara St. Petersburg Borsası üzerinden yatırım yapıyordu.
 
- Rusya'da başkanlık seçimlerine Yekaterina Duntsova'nın ardından İgor Girkin'in de katılamayacağı öğrenildi. Girkin yanlıları gerekli imzaları toplamalarına rağmen durumu tespit edecek noter bulamadı. İgor Girkin hapiste bulunuyor.
 
- Kırım'ın başı Sergey Aksyonov, Simferopol'daki havaalanının ancak özel askeri operasyonun sona ermesinden sonra yeniden faaliyete geçebileceğini söyledi.
 
- Ukrayna ve Fransa "topçu koalisyonu" kuracaklarını duyurdu. İlgili açıklama Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan ve Fransız senatörlerden geldi.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Rusya Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, Rusya'nın silah üretiminde Batılı ülkelerin ilerisinde olduğunu ve yüksek tempoyu sürdürme niyetinde olduğunu söyledi. Manturov, 2023 yılında hükümet siparişlerinin fiili hacminin iki katına çıktığını, şu anda sparişlerin yüzde 98 oranında tamamlandığını, bunun Rusya'nın modern tarihi için rekor bir rakam olduğunu vurguladı. 
 
- Sırbistan'da seçin sonuçlarına itiraz eden muhalefetin sokak göserileri ve resmi binalara saldırıları sonrası 2 polis ağır yaralandı, 35 kişi gözatına alındı. Başbakan Ana Brnabic, Rusya istihbarat  servislerinin Sırbistan'ı Belgrad'da yaklaşan huzursuzluk konusunda uyardığını söyledi ve Moskova'ya teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya Büyükelçisi Aleksandar Bocan-Harchenko ile görüşecek.
 
- Ukrayna basınında çıkan haberlere göre Odessa'da dün gece patlamalar meydana geldi. Bölgede alarm ilan edildi, yerel yönetim halka sığınaklarda kalma çağrısında bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı, saldırıların yalnızca askeri ve enerji tesislerine gerçekleştirildiğini vurguluyor
 
- İran, Birleşik Arap Emrilikleri ile egemenlik tartışması yaşadığı Basra Körfezie'ndeki üç küçük ada konusunda Rusya'nın tutumunu protesto etti. Abu Musa, Küçük Tunb ve Büyük Tunb adaları üzerinde İran "mutlak egemenlik" ilan etmişti. İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Moskova'nın ihtilaflı adalarla ilgili açıklamaya verdiği destek nedeniyle sert bir protesto notası verildiği  belirtildi. Adalar, Basra Körfezi'ni Hint Okyanusu'na bağlayan Hürmüz Boğazı'nın önünde yer alması nedeniyle stratejik önem taşıyor. Adalar 1971 yılından bu yana Tahran'ın kontrolünde bulunuyor. Fas'ta düzenlenen Rusya-Arap İşbirliği Forumu'nda  bu üç adayla ilgili anlaşmazlığın barışçıl çözümüne yönelik çabalara desteği teyit eden ortak bir bildiri kabul edildi. Bildiride, sorunun "uluslararası hukuk ilkelerine ve BM Şartı'na uygun olarak, ikili müzakereler veya tarafların karar vermesi halinde Uluslararası Adalet Divanı'na başvurular yoluyla" çözülmesi gerektiği belirtiliyor. Rusya bildiriyi destekledi.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacağı Avrasya Yüksek Ekonomi Konseyi toplantısı bugün St. Petersburg'da yapılacak. Putin ayrıca BDT üyelerinin devlet başkanlarının geleneksel gayrı resmi zirvesine başkanık edecek.
 
- Blogger ve TV sunucusu Anastasiya Ivleeva, Moskova'daki gece kulübü Mutabor'da gerçekleşen "çıplaklar partisi"ne gelen yoğun tepkiler üzerine özür videosu yayınlamak zorunda kaldı, geceden elde edilen geliri hayır kurumlarına bağılayacağını söyledi.
 
24 Aralık Pazar 
 
-  Ukrayna'da orduya katılmak isteyen gönüllü kalmadığı bidirildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Generali Dmitri Marçenko, Deutsche Welle (Rusya'da yabancı ajan ian edildi) ile yaptığı röportajda, "ordu saflarına katılmak isteyen gönüllülerin tükendiğini" söyledi. Marçenko zorunlu askerlik yaşının 27'den 25'e düşürülmesi önerisini olumlu değerlendirdi, ancak "birçok erkek yurtdışında saklandığı için kadınların arka birimlerde görev yapmak üzere seferber edilmesi" fikrini eleştirdi. 19 Aralık'ta Zelenskiy, genelkurmayın 450-500 bin kişiyi dahaseferber etme talebiyle kendisine başvurduğunu bildirdi. Böyle bir seferberlik Ukrayna'ya 500 milyar grivnaya (13,4 milyar dolar) mal olacak.
 
- Asker ailelerini erken terhis taleplerinin artması üzerine açıklama yapan Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, "Terhis sürecinin ancak Rusya  ile çatışmanın sona ermesinden sonra başlayabilir" dedi.
 
- AB diplomasi yüksek temsiclici Borrell, "Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmayı kazanmasına izin verilmeyeceğini" savundu. Borrell, “Demokrasimizi tehdit eden, sadece Ukrayna'yı değil Avrupa'yı da tehdit eden büyük bir güçten bahsediyoruz.Tehlikeye böyle bakmamız gerekiyor. Rotayı hızlı bir şekilde değiştirmezsek, tüm imkanlarımızı seferber etmezsek bu, Putin'in savaşı kazanmasına olanak tanıyacaktır" dedi.  Borrell, The Guardian gazetesine verdiği röportajda, "Rusya, Ukrayna'daki sınırlı toprak kazanımlarıyla yetinmeyebilir, bu nedenle uzun vadeli, yüksek yoğunluklu bir çatışmaya hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu.
 
- The New York Times gazetesi, ABD ve Rus kaynaklara dayanarak "Başkan Putin’in aracılar vasıtasıyla Ukrayna ile müzakerelere başlamaya hazır olduğunu söylediği" iddiasını ortaya attı. 
 
Haberde Putin'in, Kırım'ın yanı sıra Rusya'nın geçen sonbaharda referandum ile ilhak ettiği eski Ukrayna bölgelerinin de tanınması şartıyla ateşkes yapmaya hazır olduğu, bu çerçevede eylğl ayından beri temaslar olduğu iddiası gündeme getirildi. Gazete, "durumun her iki taraf için de çıkmaza girmesi ve Batı'nın Ukrayna'ya desteğinin azalması nedeniyle müzakere zemini oluşmaya başladığı" iddiasına yer verildi. Ayrıca 2023 seçiminden önce bir ateşkes imzalanmasının Kremlin için iyi bir strateji olacağı yorumu yapııldı. 
 
Kremlin ise müzakerelere kendi taleplerinin karşılanması için hazır olduğunu tekrarladı. Peskov, Rusya'nın ateşkese hazır olup olmadığı sorusuna “Operasyona başladığımızda ifade ettiğimiz Ukrayna'nın Nazilerden arındırılması,silahsızlandırılmassı ve tarafsız ülke statüsü alması hedeflerimiz hala geçerli, bunlara ulaştığımızda barış olacak. Bu hedefler değişmedi" dedi.
 
- Altı AB ülkesinin Ukrayna'ya yönelik güvenlik garantileri beyanını desteklemediği bildirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı dfisi, bu ülkelerin Avusturya, Macaristan, Malta, Polonya, Slovakya ve Hırvatistan olduğunu duyurdu.  Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andrei Sibiga "Bütün bu devletlerin deklarasyona taraf olma yönünde siyasi iradeye sahip olduğunu düşünüyorum" dedi.
 
- İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Batı'nın Ukrayna'yı desteklemenin yanı sıra Rusya ile olan çatışmaya siyasi bir çözüm araması gerektiğini söyledi. Crosetto'ya göre, askeri yollarla elde edilemeyenler, “diplomatik cephede, siyasi yollarla sonuç almak ve barışa ulaşmak” ile başarılabilir.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Brüksel'in başta Ukrayna olmak üzere birçok konuda Budapeşte'ye hatalı kararlar dayatma girişimlerinden bıktığını söyledi. 
 
- Yeltsin döneminden bu yana zaman zaman Rusya'da libral kesimin başan adayı olan Yabloko partisinin kurucusu Grigori Yavlinsky, Mart 2024 seçimlerine katılmayacağını açıkladı. Yavlinski aralık  ortasına kadar en az 10 milyon imza toplanması halinde aday oabileceğini söylemişti. Şu ana dek 1,3 milyon imza toplananbildi.  Bu arada  Rusya'da seçim komisyonu, muhalif isimlerden Yekaterina Duntsova'nın gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerine adaylık başvurusunu reddetti.  Askeri operasyona karşı çıkan açıklamalar yapan gazeteci ve Tver'den yerel politikacı Duntsova'nın sunduğu belgelerdeki hatalar nedeniyle başvurusunun geri çevrildiği belirtildi.
 
2024 seçimleri için çok sayıda aday adayının isminin dolaşması, ancak resmi adaylık bavurusunu yapan ilk isim olan Putin'den başka şans tanınan bir isim olmaması sosyal medyada "Seçim için adaylar belli değil ama kazanan şimdiden belli" yorumunu popüler kıldı.  
 
- Rusya, Ulusal Refah Fonu’ndan tahsis edilen 2.06 milyar dolarlık bütçeyle 92 uçak daha satın aldı. Dünyanın en büyük uçak kiralama şirketi AerCap, Rusya’nın yabancı leasing şirketlerinden 92 uçak daha satın aldığını açıkladı. Reuters’ın aktardığına göre uçaklar, Rusya’nın Ulusal Refah Fonu’ndan 190 milyar ruble (2.06 milyar dolar) tahsis edilen para kullanılarak satın alındı. Mülkiyet şimdi Rusya’nın devlet sigorta şirketi NLK-Finance’a geçecek ve o da uçakları havayollarına devredecek. S7 havayolu şirketi daha önce yabancılara ait olan 45 uçağının satın alındığını açıklarken, ulusal bayrak taşıyıcı Aeroflot 28 uçağı için anlaşmaların tamamlandığını, 19 uçağın da Ural Airlines’a verildiğini söyledi. ( haber.aero)
 
- Hamas, Rus heyetinin BM Güvenlik Konseyi'ndeki savaşın sona erdirilmesi yönündeki tutumunu destekledi. Hamas’ın yöneticilerinden Usame Hamdan, hareketin Filistin halkına karşı savaşı sona erdirmeye çalışan BM Güvenlik Konseyi'ndeki Rus heyetinin bu tutumunu son derece takdir ettiğini belirtti. Basın toplantısında gazetecilere konuya ilişkin bir açıklama yapan Hamdan, “Halkımıza karşı yürütülen bu Nazi savaşının sona erdirilmesine katkıda bulunabilecek karar taslağı üzerinde ciddi değişiklikler yapmaya çalışan Rus heyetinin sorumlu tutumunu son derece takdir ediyoruz, ancak bu girişim bu suça ortak olmaya devam eden ABD'nin tutumuyla çelişti” diye konuştu. (Sputnik)
 
- Pentagon İran'ı, Hindistan kıyılarındaki bir tankere kendi topraklarından bir insansız hava aracı fırlatarak saldırmakla suçladı. Geminin kimyasal madde taşıyan Chem Pluto olduğu bildiriliyor.
 
- Soçi'de kasırga etkili oldu. Bir kii öldü, 65'ten fazla ağaç devrildi, apartmanların çatıları ve çok sayıda araç hasar gördü.
 
23 Aralık Cumartesi
 
- Rusya Federal İcra Dairesi (FSSP),  5 milyona yakın Rusya vatandaşının borçları nedeniyle yurt dışına çıkmasını yasakladı. Bu rakam 2017'den beri artıyor: 2018'de 3 milyon iken 2020'de  4,1 milyona çıkmıştı. Yalnızca Moskova'da bu yılın 11 ayında seyahat kısıtlanmasına yönelik 742 bin karar çıkarıldı. Ekim 2023'ten itibaren yurt dışına seyahat hakkının kısıtlanması yönündeki karar, vatandaş borcunu ödeyene kadar süresiz hale geldi. Daha önce borç nedeniyle ayrılma kısıtlaması altı ayda bir uzatılıyordu.
 
- Ukrayna Savunma Bakanlığı, askerlik hizmeti zorunu oan kişilere elektronik mahkeme celbi göndermeye başıyor. Hedef, çatışmaarın başlamasının ardından yurt dışına gidenleri orduya dahll edebilmek. Savunma Bakanı Rüstem Umerov, bakanlığın şu anda süreci "uygar" hale getirmek için teknik çözümler üzerinde çalıştığını ve yurt dışında bulunan askerlik hizmetinden sorumlu olanlar da dahil olmak üzere elektronik uyarıların gönderilmesine izin verildiğini sözlerine ekledi. Ukrayna'da yeni seferberlikle orduya 500 bin asker daha alınması tartışılıyor. 
 
- Zelenskiy'nin başdanışmanı Mikhail Podolyak, "ülkede savaş olmasına rağmen birçok Ukraynalı yetkilinin rüşvet almaya ve lüksle övünmeye devam ettiğini" söyledi. 
 
- Rusya Federasyonu Komünist Partisi'nin seçim öncesi kongresinde, 75 yaşındaki Devlet Duması milletvekili Nikolay Haritonov'u 2024 başkanık seçiminde aday gösterme kararı aldı Analğstler bunun "sembolik" bir karar oduğunu, Komünst Parti seçmenlerinin çoğunun zaten Putin'i destekleyeceğini düşünüyor.
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, devlet başkanlığına aday olmak isteyenlerin sayısının 29’a ulaştığını bildirdi.Hafta ortasında Pamfilova, Merkez Seçim Komisyonu’na 16 adaylık başvurusu yapıldığını açıklamıştı. Rusya'da devlet başkanlığı seçimleri 17 Mart'ta yapılacak ve oylama 3 gün sürecek. (Sputnik)
 
- The New York Times gazetesi,  "Rus kuvvetlerinin Kiev'in hedefe ulaşamayan karşı sadırısınun ardından, kritik bir dönemde cephenin büyük bölümünde inisiyatifi ele geçirdiğini" yazdı, “Şu anda ön cephedeki durum Ukrayna için zor ve giderek kötüleşiyor" dedi. Habere göre, Avdeyevka'nın yanı sıra Kupyansk, Bkhmut (Artemovsk) ve Marinka yakınında Rus kuvvetlerinin ilerleyişi bunu kanıtlıyor.  Gazete, Rus birliklerinin bölgedeki başarılarının, Kiev'i gelecek yıl 500 bin kadar yeni askeri seferber etme planına ittiğini yazdı. Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov bu hafta ordunun kayıplarını telafi etmek için geniş çaplı seferberlikten başka bir alternatif görmediğini söyledi. Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, genelkurmayın kendisinden 450 bin ila 500 bin kişiyi silah altına çağırmasını istediğini, henüz nihai bir karar verilmediğini açıkladı.
 
- Washington Post'a göre Ukrayna ordusu  top mermisi eksikliği nedeniyle bazı saldırı planlarını erteledi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nden bazı askeri personel gazeteye Ukrayna ordusunun yeterli top mermisine sahip olmadığını söyledi. Zaporojye'deki Ukraynalı konutanlardan biri, her hedef için mermi sınırı olduğunu belirtti ve “Sadece motivasyonla bir savaşı kazanamazsınız" dedi.
 
- Ukrayna'nın eski devet başkanı Pyotr Poroşenko yurt dışına çıkmasına izin vermeyen sınır muhafızlarına karşı dava açtı. Avukatı, Poroşenko'nun "hiçbir hakı sebep olmaksızın" yurt dışına iş gezisine çıkmasına izin verilmediğini iddia ediyor. Federak İstihbarat Servsisi SBU, siyasetçinin çıkışına izin verilmemesini, açıklanmayan diğer gerekçelerin yanı sıra, Macaristan'ı ziyaret etme ve Başbakan Orban ile görüşme planlarına bağladı.
 
- Ukrayna TV'si Kanal 24'ün sunucusu Aleksey Peçiy, Brüksel'deki Avrupa Konseyi zirvesine yaptığı iş gezisinin ardından ülkeye dönmedi. Gazeteci, Facebook'daki açıklamasında Avrupa'da kalma kararının kendisi için de "zor" olduğunu belirtti, "Avrupa'da kalarak Ukrayna gündemini Batı kamuoyuna tanıtımına görevi yapmayı düşündüğünü" söyledi.
 
- Rusya Adalet Bakanlığı "yabancı ajan" listesine ünlü çizgi fim karakteri "Masyanya"nın yaratıcısı karikatürist Oleg Kuvayev'i de dahi etti. Listeye eklenenler arasında ayrıca siyaset bilimci Aleksandr Ryklin, din adamı Andrey Kurayev, gazeteci Aleksnadr Baunov gibi isimler de var.
 
- Rusya'da bir mahkeme, federal havacıık kurumu Roscosmos'un devlet silah programının uygulanmasından sorumlu genel müdür yardımcısı Oleg Frolov'u 435 milyon ruble tutarında devlet fonunu zimmetine geçirmekten tutukladı. Frolov hakkında 10 yıl hapis cezası isteniyor. 
 
- Kiev'de, Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın daire başkanlarından biri top mermisi satın alımında yakaşık 40 mşlyon dolar tutarında yolsuzuk yaprığı gerekçesiyle gözaltına alındı. İsmi açıklanmayan sanık 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.
 
- Rusya Federasyonu İnsan Hakları Komiseri Tatyana Moskalkova, Ukrayna ve Rusya sınırında ilk kez Rus ve Ukraynalı savaş esirlerinin akrabaları arasında paket ve mektup alışverişi gerçekleştiğini söyledi. 
 
- ABD Başkanı Joe Biden, 2024 mali yılı için 886 milyar dolarlık rekor savunma bütçesini onayladı. Bütçeyle Ukrayna'ya 800 milyon dolar yardım sağlanacak. 61 miyar dolarlık Kiev ek yardımı özel bütçesi ise hala Kongre'den onay bekliyor.
 
- Moskova'da çok sayıda ünlü ismin çıplak olarak katıldıkları partiye kamuoyundan gelen yoğun tepki üzerine soruşturma açıldı. Partiye cinsel organına takdığı bir çorap dışında tamamen çıplak katılan rapçi Nikolay Vasiliyev'i (Vacio) 15 gün tutuklama ve 200 bin ruble para cezası aldı. Rapçi mahkeme kararını önce küfürlü bir mesajla eleştirdi. Ancak birkaç saat sonra devlet ajansı RIA Novosti, Vasiliev'in "ülke için böylesine zor bir dönemde birçok insanın duygularını incittiği için özür dilediği" bir video yayınladı. Vasiliev LGBT bireyleri desteklemediğini ve LGBT destekçilerini kınadığını söyledi.
 
22 Aralık Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Beyaz Saray, Rusya'nın savunma sanayiini hedef alan yaptırımların delinmesine iştirak eden bankaları kara listeye alacağını ve kendi finans sisteminin dışında bırakacağını açıkladı. Financial Times'a konuşan ABD'li yetkililer Amerikalı ve Avrupalı bankaları konuyla ilgili bilgilendireceklerini ve kendilerine yaptırımlara tabi malların detaylı bir listesini sunacaklarını söyledi.
 
Gazete Avrupa'dan üç bankanın halen Rusya'da faaliyet gösterdiğine dikkat çekiyor. Bunlar Raiffeisen (Avusturya), UniCredit (İtalya) ve OTP Bank (Macaristan). Ukrayna'ya düzenlenen operasyondan sonra Çinli bankalar da ülkedeki varlıklarını arttırmıştı.
 
Kommersant gazetesi Joe Biden'ın konuyla ilgili bir kararnameyi imzaladığını bildiriyor.
 
- Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Bakü ve Erivan arasındaki normalleşmenin teşvik edilmesinde bölge ülkelerinin özel rolünü ve yaklaşan üst düzey temasların takvimini göz önünde bulundurarak Transkafkasya'daki durumu ele aldılar.
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde açıklamaya ilişkin şu açıklama yer aldı:
 
"22 Aralık'ta Rusya tarafının girişimiyle Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan arasında telefon görüşmesi gerçekleşti.
 
Taraflar, bölge ülkelerinin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşmenin desteklenmesindeki özel rolünü dikkate alarak ve Transkafkasya'daki mevcut duruma vurgu yaparak ikili ve uluslararası gündemin güncel sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
 
Görüşmede, en yüksek ve en üst düzeylerde yapılacak temasların takvimi de dahil olmak üzere, Rusya-Türkiye işbirliğine değinildi." (Sputnik)
 
- Hollanda, Ukrayna'ya teslim edilmek üzere 18 adet F-16 hazırlama kararını Ukrayna'ya bildirdi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada Vladimir Zelenskiy'i Hollanda'nın ilk 18 F-16 savaş uçağını Ukrayna'ya teslim edilmek üzere hazırlama kararı konusunda bilgilendirdiğini söyledi. (Sputnik)
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın Rusya'nın savunma hatlarını savaş uçakları olmadan aşmasının zor olduğunu söyledi.
 
- Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Batının yardımlarına rağmen Rusya'nın "Ukrayna'daki savaşı yıllarca devam ettirme" imkanına sahip olduğunu söyledi. Kaikkonen 2022 şubatında batının çatışmanın kısa süreceğini öngördüğünü, bugün ise NATO'nun gelişmeleri "soğuk savaşın yeni bir etabı" olarak değerlendirdiğini dile getirdi.
 
- İsviçre, Avrupa Birliği'nin ardından Rusya'dan 61 gerçek ve 86 tüzel kişiyi yaptırım listesine dahil etti. Hükümetten yapılan açıklamada AB'nin 12. yaptırım paketinde yer alan diğer önlemlere şimdilik katılınmadığı belirtiliyor.
 
- Moksova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin öğle saatlerinde Podolsk üzerinde bir insansız hava aracının daha vurulduğunu açıkladı.
 
- Moskova'da tepki çeken "çıplak partiye" katılan rap müzik sanatçısı Vacio (Nikolay Vasilyev) 15 gün hapis ve 200 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Vacio'ya "serserilik" (huliganstsvo) suçunu düzenleyen maddeden ceza verildiği öğrenildi. 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, dondurulan varlıklara el konulması halinde ABD ile ilişkileri koparabilecekleri uyarısında bulundu. İlgili açıklama Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'dan geldi. Ryabkov söz konusu tahminlerin olumsuz olduğunu, ancak Rusya'nın "kolları bağlı" oturmayacağını söyledi.
 
Ryabkov ilişkileri koparmak üzere ilk adımı atan taraf olmayacaklarını, ama her türlü senaryoya hazor olduklarını sözlerine ekliyor.
 
- Vladmir Putin, Rusya'nın en büyük oto dağıtım şirketi Rolf'un hisselerinin geçici olarak devlet varlık ajansı Rosimuşestvo'ya devredilmesini öngören bir kararname imzaladı. Rolf'un hisseleri Güney Kıbrıs'ta yerleşik Delance Limited ile Rolf Motors şirketlerinin elindeydi. Rolf'un kurucusu eski milletvekili Sergey Petrov 2019'dan bu yana Rusya'nın arananlar listesinde.
 
Öte yandan RBC'nın haberine göre Sergey Petrov kararı "devletin kendi bacağına sıkması" olarak niteledi. Petrov, hisselerin devrinden sonra Asyalı yatırımcıların Rusya'ya güvenmeyeceğini iddia etti.
 
- Reuters ajansı Rusya'nın özel askeri operasyon boyunca Ukrayna'daki hedeflere 7 bin 400 füze ve 3 bin 700 kamikaze dron ateşlediğini yazdı. Habere göre Ukrayna'ya ait hava savunma sistemleri füzelerden yalnızca 1600'ünü, kamikaze dronlardan ise 2 bin 900'ünü vurmayı başardı.
 
- Rusya'nın Birleşik Krallık Büyükelçisi Andrey Kelin İngiltere'nin Karadeniz'de Ukrayna'ya yardım etmek için bir deniz koalisyonu oluşturma planları bu bölgedeki durumu ciddi bir şekilde etkilemeyeceğini, zira Ankara'nın tutumu nedeniyle Londra'nın gemilerini Karadeniz'e gönderemeyeceğini ifade etti. Büyükelçi, Montrö Sözleşmesi nedeniyle İngiliz gemilerinin bile Karadeniz'e giremeyeceğine dikkat çekti. (Sputnik)
 
- Bloomberg'in haberine göre Çin ABD'den Rus sıvılaştırılmış doğalgazına uygulanan yaptırımları kaldırmasını isteyecek. Habere göre yaptırımların kaldırılmaması halinde NOVATEK ile ortak proje yürüten Çin devlet petrol şirketi CNPC'ye ait gemilerin yaptırıma uğrama olasılığı mevcut. Ajans Çin'in genellikle yaptırımların etrafından dolanmayı tercih ettiğini, yaptırım kararının kaldırılmasını istemenin bir yenilik oldunu yazdı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya ile sınır komşusu olmak yönünde bir arzularının olmadığını söyledi. Orban Macaristan ile Rusya arasında başka bir devletin bulunmasını tercih edeceklerini söyledi. Orban'ın açıklaması gazetecilerin katılımıyla düzenlenen yıl sonu basın toplantısı sırasında geldi. Tass'ın aktardığı açıklamaya göre Orban "Macaristan sadece kendi sınırlarıyla ilgilenir. Kendi sınırlarının ötesine aklında tek bir düşünceyle bakar: En önemli şey Rusya ile sınır komşusu olmamak."
 
Orban bir başka açıklamada Avrupa Birliği'nin Ukrayna'yı Rus askerlerinin bulunduğu bölgelerle birlikte birliğe alıp almayacağını merak ettiğini söyledi.
 
- Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko şehirde hava savunma sistemlerinin aktif hale geldiğini duyurdu. Şehrin üstünde patlama sesleri duyuldu.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Letonya güvenlik servislerinin Riga'daki Moskova Evi'ne yaptığı baskının yanıtsız bırakılmayacağını belirtti.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, Rusya’nın Letonya’nın başkenti Riga'daki Rus kültür ve iş merkezi ‘Moskova Evi’nin Letonya güvenlik servisleri tarafından basılmasını yanıtsız bırakmayacağını söyledi.
 
Zaharova, "Bu tür bir yağmacı baskın, Letonya yetkilileri tarafından yapılan bir devlet haydutluğu eylemi dışında başka bir şekilde değerlendirilemez. Tarafımızdan gerekli sonuçlar çıkarılacaktır. Misilleme adımları gelecek” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
- Çekya'da yaşanan silahlı saldırı sonrasında yas ilan edildi. Dün akşam saatlerinde Prag'da bir sanat fakültesi öğrencisi üniversiteyi basarak 14 kişiyi katletmiş, 25 kişiyi de yaralamıştı.
 
- Rusya Adalet Bakanlığı tarafından yabancı ajan ilan edilen siyasetçi Leonid Gozman hakkında ordu hakkında yalan iddialarda bulunduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı. Soruşturmaya siyasetçinin Facebook'da yaptığı paylaşımlar gösterildi. Rusya Facebook'u "ayrılıkçı örgüt" sayıyor.
 
- Moskova'da bir mahkeme Rusya'nın eski açık hükümet bakanı Mihail Abızov'u yargılandığı yolsuzluk davasında 12 yıl hapse mahkum etti. Abızov 2019'da İtalya'dan ülkeye geri döndükten sonra tutuklanmıştı.
 
- Japon farmakoloji firması Astellas, Rusya'da vilprafen antibiyotik üretimini durdurma kararı aldı.
 
- Finlandiya göçmenlere ülkelerine geri dönmeleri için 5 bin euro ödeyeceğini duyurdu.
 
SON HABER
 
- ABD yetkilileri, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna'ya yardım amacıyla kullanılması konusunda müttefikleriyle acil müzakerelere başladı. The New York Times'ın Avrupalı ​​ve Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi öncülüğünde G7 ülkeleri arasında konuyla ilgili maliye bakanları, merkez bankası temsilcileri, diplomatlar ve avukatların da yer aldığı müzakereler son birkaç haftadır aktif olarak yürütülüyor. Kaynakar, Ukrayna'daki Rusya askeri operasyonunun 2. yıldönümü olan 24 Şubat 2024'e kadar dondurulan varlıklarının kullanımına yönelik bir strateji ilan edilmesi için ABD'nin G7'nin diğer üyelerine baskı yaptığını da belirtti. Kiev'in bu fonları doğrudan alıp almayacağına ve bunların hangi amaçlarla  kullanılabileceğine karar verilmesi için uğraşılıyor. 
 
Gazeteye göre, Biden yönetimine kaynak bulma konusunda "iyimserlik aşılayan" bu girişime ABD Kongresi'nde destek artıyor ancak bazı ABD'li yetkililer bu kararın öngörülemeyen hukuki ve ekonomik sonuçlara yol açabileceğinden endişe ediyor. En büyük korku, böyle bir adımın uluslararası sonuçlar doğurması, Çin dahil diğer ülkelerin yaptırımla el konulması korkusuyla fonlarını Amerikan hazine kağıtlarında veya dolar cinsinden tutmayı reddedetmeye başlama olasılıkları.
 
 Batılı ülkeler, Rusya Merkez Bankası'nın altın ve döviz rezervlerinin yaklaşık yarısını, yani yaklaşık 300 milyar doları dondurmuş durumda. Bu fonların çoğu AB'de.  
 
Daha önce Financial Times, ABD'nin dondurulan kaymakları "zararın tazmini için bir avans olarak" Ukrayna'ya devretmeyi önerdiğini bildirmişti.
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Rusya ile işbirliği yapmayı reddetmesinin kendi meseleleri olduğunu belirtti.
 
Stratejik Kalkınma ve Ulusal Projeler Konseyi'nin bugünkü toplantısına katılan Putin, Batılı ülkelerin Rusya ile işbirliği konusunda nelere dayanarak hareket etmelerini kendilerinin düşünmesi gerektiğini söyledi.
 
Rusya'nın ne Kuzey Amerika'ya ne de Avrupa ülkelerine kapalı olduğuna dikkat çeken Putin, Batı’ya artık şaklabanlık etmeyi bırakma zamanı geldiğini ve Batılı ülkelerin istemeleri halinde Moskova ile işbirliğinden yararlanmaya başlayabileceklerine işaret etti.
 
Rus lider, “Bu onların kendi meselesi ve kararı. Neye dayanarak hareket etmeleri, Rusya'nın yok edilmesi ile ilgili kısa ömürlü düşüncelerine mi, yoksa kendi ülkelerinin, kendi halklarının çok kutuplu dünyanın modern demokratik temeli üzerine dünyayla ilişkilerin geliştirilmesi ile ilgili çıkarlarına dayanarak mı hareket etmeleri gerektiğini bırakın kendileri düşünsün. Ama tekrar ediyorum, bu onların kendi meselesi” vurgusunu yaptı. (Sputnik)
 
- Washington Post gazetesi, ABD Kongresi’nin Ukrayna'ya yönelik askeri yardım paketini kabul etmeden tatile çıktığını bildirdi.
 
Aaron Blake imzalı makalede, ABD Kongresi’nin Ukrayna'ya yönelik askeri yardım paketini kabul etmeden çalışmalarına ara vererek Noel tatiline çıktığı belirtildi. (Sputnik)
 
- Moskova Borsası'nda dolar 92, euro da 101 rublenin üzerini gördü.
 
- Angola petrol üreticileri birliği OPEC'ten ayrıldığını duyurdu. Ülkenin Dışişleri Bakanlığı "OPEC üyeliğinden bir fayda görmediklerini" söyledi.
 
- RİA ajansı bu yıl başında ve Noel'de Moskova'da havai fişek gösterisi düzenlenmeyeceğini bildiriyor. Belediye özel askeri operasyon nedeniyle geçtiğimiz yıl da şehirde havai fişek gösterisi düzenlememişti.
 
- Roman Abramoviç Anadolu Hisarı'nda bir restoranda yediği yemekten sonra 175 bin TL bahşiş bıraktı. Sabah gazetesi Abramoviç'in yemek için 85 bin TL ödediğini bildiriyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Moskova Borsası'nda dün yüdze 0,5'in üzerinde değer kazanan dolar ve euro, ruble karşısında bugün de yüzde 1,7'yi bulan yükseliş sergiledi. Euro 7 Aralıktan sonra yeniden 100 rublenin üzerini gördü. Dolar 92,28 ruble, euro 101,39 rubleden işlem görüyor.
 
- Vladimir Putin 2024'ten itibaren askerlik şubesi kayıtlarının elektronik sistem üzerinden yapılması talimatını verdi.
 
- Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Avrupa'da dondurulan varlıklarına el konulması halinde benzer bir yanıt vereceklerini söyledi.
 
- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, Avrupa Birliği'nde Polonya'yı lider ülke olarak görmek istediklerini söyledi. O'Brien, Varşova'nın gayri safi milli hasılanın yüzde 2'den fazlasını savunmaya ayırdığına dikkat çekti. 
 
- Bloomberg ajansı, Rus petrolü taşıyan 6 tankerin Hindistan yolunda denizde kaldığını yazıyor. Tahminlere göre tankerlerin Hindistan kıyılarına yanaşmasına tavan fiyat uygulaması nedeniyle izin verilmiyor.
 
- Rusya'da hapiste bulunan eski Amerikalı deniz piyadesi Paul Whelan kendini ABD tarafından kaderine terk edilmiş gibi hissettiğini söyledi. Whelan iki ülke arasındaki müzakerelerden haberdar olduğunu, ancak ömründen 5 yılın gittiğini belirterek duruma tepki gösterdi.
 
- Kazakistan, ABD'nin talebi üzerine gözaltına aldığı Rus hacker Nikita Kisilitsin'i Rusya'ya teslim etme kararı aldı. ABD Kisilitsin hakkında yasa dışı ele geçirilen şirket bilgileri karşılığında şantajla para sızdırdığı iddiasıyla yakalama kararı çıkarmıştı.
 
- Moldova, Kişinev havalimanının Sovyetler Birliği döneminden kalma Rusça KIV şeklindeki kodunu RMO (Moldova Cumhuriyeti) olarak değiştirme kararı aldı.
 
- Sahalin'de özel askeri operasyona katılmayı reddeden bir asker 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
SABAH BÜTENİ
 
- ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteğin önemi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile "hemfikir olduğunu" söyledi. 2023'ü değerlendirdiği basın toplantısında konuşan Blinken, "Sadece tek bir konuda Putin'e katılıyorum: Amerika'nın desteğinin devam etmesi, Ukrayna askerlerinin ve vatandaşlarının mücadelelerine devam edebilmesi açısından kritik önem taşıyor" dedi. Putin daha önce "Ukrayna ekonomisinin dış destek olmadan ayakta kalamayacağını" ve Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteği bırakması halinde mevcut durumun yalnızca bir hafta süreceğini" söylemişti.  Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva da, Batılı devletlerin mali yardımı olmadan Ukrayna'nın mevcut bütçe demgesinin  "sadece birkaç ay" süreceğini  söylemişti.
 
Rusya ve Ukrayna, müzakerelerin vaktinin henüz gelmediği konusunda "hemfikir". Zelenskiy, Moskova ile müzakerelerin henüz zamanının gelmediğini söylemiş, bu sözlere dün Kremlin’den "destek" gelmişti.  Peskov, barış müzakerelerinin henüz zamanının gelmediği konusunda Zelensky ile aynı fikirde olduklarını söyledi.
 
- Ukrayna'nın 2014-2019 döneminde başkanı oan Petro Poroşenko, Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada'da yaptığı konuşmada, Ukrayna ordusunun acilen mühimmat ve insansız hava araçlarına ihtiyaç duyduğunu, diğer yandan on binlerce mühimmat ve aracın devlet depolarında saklanarak kullanılmadığını iddia eeti ve "Bu cezalandırılması gereken bir suçtur" dedi. Poroşenko, savunma tahkimatlarının bahara kadar tamamlanması ve Rusya'nın saldırısını önlemek için mayınlar döşenmesini önerdi.
 
- Slovakya Başbakanı Robert Fico, "3. Dünya Savaşını başlatacağına inandığı için Ukrayna'nın NATO'ya girişini engellemeyi planladığını" açıkladı.
 
- AB dipomasi yüksek temsilcisi Josep Borrell, "Rusya'nın Ukrayna'da olası zaferi" hakkındaki soruyu yanıtlamayı reddetti. Borrell, "Bu yanlış soru. Doğru soru, Rusya'nın zaferini önlemek için ne yapabiliriz, ne yapmaya hazırız ve ne gerekiyorsa yapmaya hazır mıyız? " dedi.
 
- Avrupa Parlamentosu'nun Çek Cumhuriyeti üyesi Tomas Zdekhovsky, İzvestiya'ya yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik 13'üncü ve 14'üncü yaptırım paketlerini hazırladığını söyledi. 
 
- Aeroflot grubunun bir parçası olan havayou şirketi Rossiya, Çin'deki havaalanlarının hizmet vermeyi reddetmesi nedeniyle Pekin'e uçuşları iptal etti. Aeroflot, talep edien ek teknik şartlar yerine getirilererek  yakında uçuşlar için gerekli tüm izinleri alacağını bildirdi .
 
- Rusya'da tavuk yumurtasının fiyatı son bir haftada yüzde 4,6 daha arttı. 12-18 Aralık döneminde yıllık enflasyon yüzde 7.47'den yüzde 7,48'e yükseldi.
 
- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Zelenskiy ile barış müzakereleri yapılması durumunda Normandiya çıkarmasının 80. yıldönümü vesilesiyle 2024'te yapılacak kutlamalar için Putin'i Fransa'ya davet etmeyi reddetmeyeceğini söyledi.
 
- Ukrayna basınında çıkan haberlere göre, Ukrayna Güvenlik Servisi  Rusya vatandaşı iş insanı Mikhail Fridman'ı arananlar listesine koydu. Fridman, Ukrayna'da, Mart 2022'ye kadar Alfa-Bank adıyla bir bankanın sahibiydi. Bu, Rusya'da, Fridman ve ortakları tarafından kontrol edilen bir grup ve bankaya aitti. Askeri operasyon başladıktan sonra Ukrayna bu yıl bankayı millileştirme kararı aldı .
 
20 Aralık Çarşamba
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna ile görüşmeler için hiçbir ön koşul görmediğini dile getirdi.
 
Peskov, Vladimir Zelenskiy'in Moskova ile diyaloğun yersiz olduğu yönündeki sözlerini yorumlayarak, Rusya ile Ukrayna arasında müzakereler için artık hiçbir ön koşul olmadığını söyledi.
 
Peskov, "Müzakereler konusunun artık yersiz olduğuna gerçekten inanıyoruz. Bu müzakereler için hiçbir temel olmadığını, hiçbir dayanak olmadığını, ve hiçbir ön koşul bulunmadığını defalarca söyledik" dedi.
 
Kremlin Sözcüsü, Ukrayna'nın bir buçuk yıl önce diplomatik çözümden vazgeçmesinin ardından görüşmeler için ön koşulların ortadan kalktığını da sözlerine ekledi.
 
Peskov açıklamasında, "Bu önkoşullar, Ukrayna'nın Rus tarafıyla herhangi bir müzakereyi yasal olarak yasaklamasının ardından daha da azaldı" diye belirtti. Peskov ayrıca Kiev'in görünüşte çatışmayı sona erdirmek için attığı adımların gerçekte durumun çözümüne yol açamayacağına dikkat da çekti. (Sputnik)
 
- Moskova Borsası'dan dolar ve euro günü yüzde 0,5'lik artışla tamamlıyor. Dolar 90,86 ruble, euro 99,60 ruble.
 
- Rusya Futbol Birliği İcra Komitesi, Asya Futbol Federasyonu'na katılmaya karşı oy kullandı. Komitenin başkan yardımcısı Ahmed Aydamirov "Avrupa için mücadele etmeye devam edeceğiz, Rusya Avrupa'dır" ifadelerini kullandı.
 
- Avrupa Birliği Mahkemesi, Lüksemburg ve Rusya vatandaşı bir pilotun özel lisansıyla uçabilmek için yaptığı başvuruyu haklı buldu. Avrupa Birliği yaptırımlar kapsamında Rusya vatandaşlarının birlik sınırları içinde pilotluk yapmasına yasak getirmişti.
 
Öte yandan mahkeme Roman Abramoviç'in kendisine yönelik yaptırım kararının iptali için yaptığı başvuruyu reddetti.
 
- St. Petersburg bu yıl da kar ve buza yenik düştü. RBC gazetesi aksayan temizlik çalışmaları nedeniyle çok sayıda kaza yaşandığını, başına buz parçası düşen bir vatandaşın ise hayatını kaybettiğini yazıyor. Hava sıcaklığının 1-2 derece arasında seyrettiği şehirde yaya güzergahlarında yoğun buzlanma mevcut.
 
- Rusya'nın en büyük yayıncılarından Eksmo hakkında LGBT propagandası yasağını ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma açıldı. Kommersant gazetesi soruşturmanın Güvercin Genadi adlı çizgi roman nedeniyle açıldığını yazıyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Financial Times'ın haberine göre ABD yönetimi, dondurlan Rus varlıklarının Dünya Bankası ve Avrupa Kalkınma Bankası kanalıyla Ukrayna'ya devredilmesini teklif etti. Dondurulan varlıkların büyük bölümü Avrupa'da bulunuyor. Avrupa Komisyonu'nun raporuna göre AB, G7 ülkeleri ve Avustralya'da Rusya Merkez Bankası'na ait 260 milyar euroluk varlık mevcut.
 
ABD basını geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray'ın dondurulan varlıkların Ukrayna'ya devri için yasal bir yol bulduğunu yazmıştı.
 
Öte yandan Spiegel'in bildirdiğine göre Almanya Başsavcılığı Rusya'ya ait 720 milyon euroluk dondurulmuş varlığa el konulmasını talebiyle mahkemeye başvurdu.
 
- The Washinton Post'ta çıkan bir değerlendirmeye göre, Ukrayna'ya askeri yardım paketini kongreden geçirmeyi başaramayan Beyaz Saray yönetimi, özellikle hava savunma sistemleri konusunda Japonya'dan yardım almayı umuyor.
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu, mart ayında düzenlenecek başkanlık seçimleri için 16 adaylık başvurusu aldıklarını duyurdu. Vladimir Putin'in kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçimlerde dikkat çekici adaylardan bazıları şöyle: hapisteki eski DNR savunma bakanı İgor Girkin, Moskova belediye meclis üyesi Boris Nadejdin ve LDPR milletvekili Leonid Slutski.
 
- Japon lastik üreticisi Bridgestone, Rusya'daki fabrikasını ve dağıtım şirketini Rus S8 Capital şirketine sattı. Bridgestone Ulyanovsk şehrindeki fabrikayı 2016 yılında açmıştı. Şirket Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği askeri operasyondan sonra ülkedeki faaliyetlerini büyük ölçüde durdurmuştu.
 
- Dünyanın en büyük elmas şirketi De Beers'in başkanı Al Cook, gümrüklerde Rus elmasını diğer elmaslardan ayırt etmenin neredeyse imkansız olduğunu söyledi. Cook, AB'nin yaptırım kararı sonrasında Rus elmaslarının takibinin nasıl yapılacağı konusunda belirsizliğin sürdüğüne dikkat çekiyor.
 
- Volgograd havalimanı geçici olarak uçuşlara kapatıldı. Tass'a konuşan yetkililer kararla ilgili bir gerekçe bildirmedi.
 
- Malta'da düzenlenen siber spor karşılaşmasına katılmak üzere Ubisoft tarafından davet edilen Virtus.pro takımı, kadrosunda Rusyalı oyuncuların bulunması gerekçe gösterilerek müsabakadan ihraç edildi. Kommersant takımda Rusya vatandaşlığına sahip 5 oyuncunun bulunduğunu bildiriyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Başkan Putin, büyük Avrupalı ​​​​yatırımcıların varlıklarının Rus şirketlere devredilmesi için bir mekanizma getiren kararnameleri imzaladı. Böylece Rusya ilk kez "dost olmayan" kategorideki ülkelerden şirketlerin mal varlıklarına açıkça el koyacak. Putin Gazprom ile ortak yatırımları olan Alman Wintershall ve Avusturyalı OMV enerji şirketlerinin hisselerinin zorla yeni şirketlere satılmasına ilişkin kararnameleri onayladı. Avrupalı ​​şirketler, varlıklarına el konulmasından sonra miktarı Rusya hükümeti tarafından belirlenecek bir tazminata hak kazanacak ama bu para Rusya'daki hesaplarda bloke edilecek.  
 
Şimdiye kadar benzer durumlarda (Danone örneğinde oldupu gibi) Rus yetkililer yabancı şirketlere kayyum atamış, "dost olmayan" ülkelerdeki mal sahiplerini Rusya'daki varlıklarını yönetme ve bunlardan kâr etme fırsatından mahrum bırakmıştı. Ancak bu durumdaki şirketlere resmi olarak el koyma yoluna gidilmemişti. 
 
- ABD Senatosu'ndaki Demokratların lideri Chuck Schumer, Amerikalı parlamenterlerin Ukrayna'ya yardım konusunda henüz anlaşmaya varamadıklarını söyledi.  Bir sonraki oylamanın 2024'ün başından önce yapılamayacağı bildirildi.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'nın kendisine 450-500 bin kişiyi daha seferber etme talebiyle başvurduğunu söyledi. Zelenskiy'e göre yeni seferberlik Ukrayna bütçesine 500 milyar grivnaya (13 milyar dolar) mal olacak. Başkan henüz bu kararı onaylamadığını ve ordunun planı tamamlamasını beklediğini söyledi. Yeni seferberlikte önemli bir hedef de yaklaşık iki yıldır görev yapanların terhis edilmesinin sağlanması. Aktif askeri personelin rotasyonları ve izinleri konusunda hâlâ bir çözüm bulunmadığından bu planın onaylanmasının zor olduğunu söyleyen Zelenskiy topu genelkumaya atarak, “Bu seferberlik yasasında bana ve her şeyden önce topluma tatminkar yanıtlar vermelisiniz. Ortada henüz terhis görmedim. Bunun bir numaralı konu olduğuna inanıyorum” dedi. Önceki gün Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zalujnıy, yeni seferberlik yasasını değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu kaydetmişti. Seferberlik konusunun, siyasi gerginik yaşayan Zelenskiy ile Zalujniy arasında yeni bir gerginlik konusu olacağı yorumları yapılıyor. 
 
Gündemdeki tasarı ayrıca Ukrayna'da askere alınma yaş sınırının 27'den 25'e düşürülmesini öngörüyor. Belgede ayrıca kadınların erkeklerle eşit şartlarda orduya kayıt yaptırmaları ve askeri eğitim almaları gerektiği de öne sürülüyor. Tasarı aynı zamanda zorunlu askerliği kaldırıyor ve bunun yerine 18 ila 25 yaş arasındaki tüm vatandaşlar için üç aya kadar temel silah eğitimi getiriyor.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı basın toplantısında, Rusya ile müzakere konusunun gündemde olmadığını söyledi. Zelenskiy "Bizim bir barış formülümüz var. İlgili belge hazır olduğunda ve tüm devletler onun etrafında birleştiğinde, onu Rusya temsilcilerine de teslim edebiliriziz. Eğer kabul ederlerse, bu onların müzakerelere hazır olduklarının sinyali olacaktır. Şu anda öyle bir durum yok" dedi.
 
-  Zelenskiy, Ukrayna Genekurmay Başkanı Valeriy Zalujniy ile "iş ilişkisi içinde olduğunu ve ondan kararlı eylemler beklediğini" söyledi. Dünkü basın toplantısında gazeteciler defalarca Zalujnıy'i  görevden alıp almayacağını sorması üzerine Zelenskiy "Çalışmaya devam etmeyi planlıyorum. Stratejimiz açık, eylemlerimize dair bir ortak anlayışa sahibiz. Ayrıntıları görmek istiyorum" dedi.
 
- Zelenskiy, Almanya'nın Kiev'e mali ve askeri destek açısından dünyada ikinci sırada yer aldığını kabul etti, ancak Şansölye Scholz'un Ukrayna'yı "sonuna kadar" desteklemeye hazır olduğuna ilişkin son açıklamalarına güvensiziik bildirerek "Lafa değil icraata bakın" dedi.
 
- Donald Trump'ın ı ABD Başkanı seçilmesinin Ukrayna'daki çatışmanın gidişatını büyük ölçüde etkileyeceğine inandığını söyleyen Zelenskiy, "Bu durumda Amerikan politikası daha ekonomi öncelikli hale gelecek ve iç sorunlara odaklanacak. Sonuç olarak Ukrayna'nın Washington'dan daha az fon ve askeri yardım alacak" dedi.
 
- Zelenskiy, çocuklarının Ukrayna'dan ayrılmadığını, 10 yaşındaki oğlu Kiril'in ilkokula, 19 yaşındaki kızı Aleksandra'nın ise Ukrayna üniversitelerinden birinde hukuk okuduğunu söyledi.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı, düzenlediği basın toplantısında kadınların olası seferberliğine ilişkin yasayı imzalamayacağını söyledi.
 
- ABD Başkanı Joe Biden, 2024'teki başkanlık seçimlerine de katılmayı planlayan selefi Donald Trump'ın Rusya ile büyük ölçüde aynı fikirde olduğunu söyledi.Biden “Bu hafta sonu Trump eski dostu (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'e atıfta bulundu, hatta ondan alıntı yaptı. Şaşmamalı. Günün sonunda Moskova ile Mar-a-Lago (Trump'ın ikametgahı) arasında pek çok benzerlik var" dedi.
 
- ABD'nin Colorado eyaleti Yüksek Mahkemesi, Donald Trump'ın bu bölgedeki ön seçimlere katılmasının yasaklanmasına karar verdi. Mahkeme, "isyana" katılan vatandaşların kamu görevine katılamayacağı hükmüne dayandı.
 
-  Raiffeisen Bank International (RBI), Avusturyalı inşaat grubu Strabag'ın yüzde 27,78 hissesini satın alacak.  Reuters'e göre bu hisseler iş insanı Oleg Deripaska tarafından kontrol edilen Rasperia Trading Limited şirketine ait. RBI, hisseleri Rus yan kuruluşu Raiffeisenbank aracılığıyla satın alacak, işlem tutarı 1,51 milyar euro olacak. Satın almanın ardından Raiffeisenbank, hisseleri temettü şeklinde ana gruba devredecek.
 
- BM Genel Kurulu, "Nazizmin yüceltilmesine karşı mücadeleye ilişkin" Rusya'nın gündeme getirdiği kararı kabul etti. Karara 118 ülke lehte, 49 aleyhte, 14 çekimser oy verirken, Rusy , Çin ve İsrail de lehte oy verenler arasında yer aldı. ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya, Ukrayna, Fransa, Kanada, Avustralya, Avusturya, Arnavutluk, Belçika, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Gürcistan, Macaristan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya , Moldova, Slovenya, İspanya, İsveç karşı oy kullananlar arasında yer aldı. Belge, "ülkelerin, İkinci Dünya Savaşı'nın tarihinin ve sonuçlarının yeniden gözden geçirilmesini ve insanlığa karşı işlenen suçların inkar edilmesini önlemek amacıyla, uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uygun olarak yasama ve eğitim de dahil olmak üzere uygun somut önlemler almasını" tavsiye ediyor.
 
- Polınya'da bir mahkeme 14 yabancı ülke vatandaşını, Rusya adına casusluk yapmaktan suçlu buldu. 13 kişiye 13 aydan 6 yıla kadar hapis cezası verildi. Son sanığa suçun işlendiği tarihte 17 yaşında olduğu için hapis cezası verilmediği belirtildi.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev,  "Rusya ekonomisi, Avrupa Birliği'nin beklentilerinin aksine büyümeye devam ederken, AB'nin ciddi ekonomik sorunları var" dedi. M. Komsomolets'in haberine göre, Avrupa Birliği'nin Rusya karşıtı yaptırım paketini X sosyal ağında yorumlayan Medvedev Rusya'nın GSYİH'si 2023'ün üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 7,8 arttığını, aynı dönemde Almanya'da bu verilerin sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 0,2 oranında azaldığını savunarak "AB'ye büyüme için teşekkür ederiz!" diye yazdı.
 
- Azerbaycan'dan gelen ilk parti tavuk yumurtası Rusya'ya teslim edildi. Rosselhoznadzor "Azerbaycan'dan Rusya'ya 612 bin yumurta ithal edildi" açıklaması yaptı. Türk yumurtalarının da yılbaşına kadar Rusya pazarına girmesi bekleniyor. Rosstat'a göre, kasım ayında yumurta fiyatı ekim ayına göre yüzde 15,07 oranında artarken, yılın başından bu yana yüzde 36,54 arttı.
 
- Japonya Maliye Bakanlığı, kasım ayında ülkenin Rusya'dan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı hacmini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,9 oranında artırdığını duyurdu. Ancak kasım ayında Rusya'dan yapılan toplam ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,7 düşüşle 96,873 milyar yen (668,1 milyon dolar) olarak gerçekleşti.
 
19 Aralık Salı
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna'nın 383 bin askerini kaybettiğini ileri sürdü. Şoygu Ukrayna'nın karşı taarruz sırasında da 159 bin asker kaybettiğini iddia etti.
 
- Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Avrupa Birliği'nin Rus elmasına yönelik uygulama kararı aldığı yaptırımın çalışmayacağından emin olduğunu söyledi. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı 12'inci yaptırım paketiyle ilgili bir dizi karşı tedbir açıkladı.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ile askeri işbirliği anlaşması imzalayan Finlandiya'nın büyükelçisini bakanlığa çağırdı. Bakanlık, anlaşmaya cevap niteliğinde önlemler alacaklarını bildiriyor.
 
- Avrupa Birliği, Rusya'dan aldığı petrolü rafinerilerde işleyen Slovakya'ya yakıt ihraç etme izin verdi.
 
- Dün Rosfinmonitoring tarafından "terörist ve aşırılıkçı" ilan edilen Rus yazar Boris Akunin'in kitaplarını basan Zaharov yayınevine Soruşturma Komitesi tarafından baskın düzenlendi. Telegram kanalından açıklama yapan yayınevi, ofislerinde arama yapıldığını duyurdu.
 
- Rusça Vikipedya'yı destekleyen Wikimedia.ru topluluğu faaliyetine son verdi. Toplulğun direktörü Stanislav Kozlovski, görev yaptığı Moskova Devlet Üniversitesi'nin, görevine son vermek istediğini de söyledi. Kozlovski'nin açıklamasına göre, isteğin ardında Rusya Adalet Bakanlığı tarafından yabancı ajan ilan edilme olasılığı var.
 
- Gazprom 2023 sonunda 2,2 trilyon ruble, yani 24 milyar dolar kâr beklediğini açıkladı.
 
SON HABER
 
 
- Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, hava savunma güçlerinin Moskova bölgesinin Odintsovo kentsel bölgesinde düzenlenen insansız hava aracı saldırısını püskürttüğünü bildirdi. İlk verilere göre herhangi bir hasar veya can kaybı yaşanmadı. Vnukovo ve Domodedovo havaalanları uçuşlara bir süreliğine kapatıldı. Tüm uçuşlar Şeremetyevo'ya yönlendiildi.
 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı kabul ettiği 12'nci yaptırım paketinde ihracatçılara "No Russia" kuralı getirdi. Buna göre ihracat sözleşmelerinde yaptırıma tabi ürünlerin Rusya'ya re-eksportunu yasaklayan bir madde eklenmesi zorunlu hale gelecek. Birlik temsilcilerinden daha önce bu konuda yapılan açıklamalar tavsiye niteliğindeydi.
 
Yeni ihracat sözleşmelerinde söz konusu maddenin eklenmesi için 20 Mart 2024'e kadar süre tanındı. Eski sözleşmelerin yenilenmesi içinse son tarih 20 Aralık 2024.
 
ABD, İngiltere, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Norveç ve İsviçre'ye yapılacak ihracatlar kuralın dışında tutuluyor.
 
Uygulama askeri kullanıma sahip ürünler, havacılıkta kullanılan parça ve bileşenler, havacılık yakıtı ve silahları kapsıyor.
 
- Hyundai Motor St. Petersburg'daki otomobil fabrikasını 7 bin ruble, yani 77 dolar karşılığında Rus Art Finans şirketine satma kararı aldığını duyurdu. Fabrika Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği askeri operasyondan hemen sonra üretime ara vermişti.
 
- Alman Siemens şirketinin yıl sonu raporları, şirketin Rusya'daki faaliyetlerini durdurması nedeniyle 600 milyon euro kayba uğradığına işaret ediyor.
 
- İsrail'in Rusya Büyükelçisi Aleksandr Ben Tsvi, 3 Rusya vatandaşının halen Hamas'ın elinde rehin olduğunu açıkladı. Ben Tsvi bu kişilerden bazılarının çifte vatandaşlığa sahip olmadığını, sadece Rusya vatandaşı olduğunu söyledi.
 
- Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, bölgede gün içinde üçüncü insansız hava aracının düşürüldüğünü açıkladı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Wall Street Journal, ABD Senatosu'nda (Kongre) Ukrayna ile ilgili bütçe müzakerelerinin yine başarısızlıkla sonuçlandığını yazdı. 
 
- Beyaz Saray Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD'nin bu ay sonunda Ukrayna'ya yönelik yeni bir yardım paketi açıklayacağını, kaynakların tükenmesi nedeniyle bunun son paket olacağını söyledi. CNN'in haberine göre Kirby, "Bütçedeki para tükendi. Kongrenin acilen harekete geçmesine ihtiyacımız var" dedi. Eylül ayının sonundan bu yana ABD Kongresi, Ukrayna'ya ve Washington'un İsrail dahil diğer yabancı müttefiklerine yardım etmek için fon tahsisi konusunda anlaşmaya varamadı. Biden ve Demokratlar, 61 miyar doları Ukrayna'ya olmak üzere 106 milyar dolar tahsis edilmesini istiyor. Kongre ile Biden yönetimi arasında pazarlıklar sürüyor. Beyaz Saray, ek fon tahsis edilmediği takdirde Ukrayna'ya yönelik paranın 2023 yılı sonundan önce tükeneceği konusunda defalarca uyardı.
 
- Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Savunma Bakanlığı’nın yönetim kurulunun katılımı ile genişletilmiş bir toplantı yapacağı belirtildi. Açıklamada, “Vladimir Putin, 19 Aralık'ta Savunma Bakanlığı yönetim kurulu ile bir toplantı gerçekleştirecek. Ulusal Savunma Yönetim Merkezi'nde yapılacak toplantıda, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin 2023 yılına ait faaliyetlerinin sonuçları özetlenecek, gelecek yıla yönelik görevler, ayrıca Rus Ordusu ve Donanmasının ileriye dönük geliştirilmesi ile ilgili öncelikler belirlenecek” ifadelerine yer verildi. (Sputnik)
 
- AB, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketini onayladı. 12'nci yaptırım paketi, Rusya'da üretilen veya işlenen endüstriyel olmayan elmasların ithalatına ilişkin kısıtlamaları da içeriyor. Açıklamada “AB, elmasların Rusya'dan doğrudan veya dolaylı olarak ithal edilmesini, satın alınmasını veya taşınmasını yasaklıyor. Bu yasak Rusya menşeli elmaslar, Rusya'dan ihraç edilen elmaslar, Rusya üzerinden transit geçen elmaslar ve üçüncü ülkelerde işlenen Rus elmasları için geçerli" denildi.  1 Ocak 2024'ten itibaren endüstriyel olmayan doğal ve sentetik elmasların yanı sıra elmas takıların ithalatı da yasaklandı. 
 
Brüksel yaptırım listesine 29 tüzel kişiyi ekledi. AB açıklamasında, "Çift kullanımlı mal ve teknolojilerin yanı sıra Rusya'nın savunma ve güvenlik sektörünün teknolojik gelişimine katkıda bulunabilecek mal ve teknolojilere yönelik daha sıkı ihracat kısıtlamaları uygulanacak" denildi.  Ayrıca dron üretimnde kulanılan kimyasallar, lityum piller, termostatlar, DC motorlar ve servo motorlar da yaptırıma tabi tutuldu. AB ayrıca, Rusya'dan yıllık toplam hacmi şu anda 2,2 milyar euro olan dökme demir, bakır, alüminyum tel ve folyo gibi malların ithalatına da ek kısıtlamalar getirdi.
 
- Associated Press ajansı, görüştüğü Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensuplarına atfen yaptığı haberde, "ordu için daha önce  son derece nadir görülen ve yalnızca özel görüşmelerde ifade edilen hoşnutsuzlukların arttığı ve bazı askerlerin liderlerinin kararlarını açıkça sorgulamaya başladığın" yazdı. Ajansın haberine göre,  "Ukraynalı askerlerin üzerinde kasvetli bir ruh hali hakim; zira çoğu, Rusya'nın kış aylarında savaşa daha iyi hazırlanabileceğinden endişe ediyor." Bazı askerler, Dinyeper bölgesine çıkarma operasyonlarının birkaç ay önce sıcak havalarda neden başlatılmadığını anlamadıklarını söylerken, bir mekanize taburun Ukraynalı komutanı, "Kışın asıl amaç mümkün olduğunca az insanı kaybetmek" dedi.
 
- Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujny'nin ofislerinden birinde bir dinleme cihazı bulunmasının ardından soruşturma devam ediyor. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) bilgiyi doğruladı ve ceza davası açtı. Dinleme girişiminin arkasında kimin olabileceğine dair henüz resmi bir açıklama yok. RBC'nın haberine göre "Bazıları başkomutanın gözetlenmesinin Rus istihbaratının işi olduğuna inanıyor, bu doğruysa Ukrayna özel servislerinin muazzam bir başarısızlığı görülüyor. Diğerleri telefon dinleme emrinin yukarıdan, Zelenskiy'nin ofisinden geldiğine inanıyor, bu daha da vahim. Bu durumda, Ukrayna ve Batı medyasının gündeme getirdiği Zelenskiy-Zalujniy çatışması daha da alevlenebilir." 
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’yla ilgili müzakerelere ihtiyaç olduğundan bahseden Batı liderlerinin aslında Kiev’e soluk aldırmak istediğini belirtti. Rus Perviy Kanal televizyonuna konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  şu değerlendirmede bulundu: “Tek bir değişiklik var. Bu görüşü, ilkbaharda BM Güvenlik Konseyi başkanıyken New York’ta bir toplantıda duydum. Aralarında Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass ve Konsey üyesi Charles Kupchan’in de bulunduğu bir grup ABD’li siyaset uzmanıyla görüştüm. Nedense sonra herkes bu toplantının gizli olduğunu düşündü, güya bu görüşmeden bir kanal olarak yararlanıldı. Kesinlikle hayır. New York’a gittiğimde düzenli olarak siyaset uzmanlarıyla görüşüyordum zaten. Bu sefer de böyle bir görüşme talebinde bulundum, onlar da kabul etti. Görüşmede Richard Haass ve onunla beraber 5-6 kişi şöyle bir fikri dile getirdi. Evet, şimdi Ukrayna’yla uzlaşı bulunması lazım, çünkü hiçbir taraf kazanamıyor. Bir süreliğine anlaşmaya varılması, bu sürenin belirlenmesi, her şeyin olduğu gibi bırakılması ve bir süre sonra tekrar savaşa başlaması gerektiği yönünde fikir dile getirildi.” (Sputnik)
 
- Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Petr Pavel, 2024 yılında Rusya-Ukrayna ihtilafında "Ukrayna lehine olmayacak önemli değişikliklerin yaşanacağı" görüşünü dile getirdi.
 
-  Rus RIA ajansının hesaplamalarına göre Avrupa Birliği, yaptırımlar ve Rusya ile ekonomik bağların kesilmesiyle yaklaşık 1,5 trilyon dolar kayba uğradı. Habere göre AB ülkelerinin, Rus doğal gazından vazgeçtikleri ilk yılda yaptıkları fazla ödeme 185 milyar euro. Haberde, AB ülkelerinin Rusya'dan sıvılaştırılmış doğal gaz alımlarını artırdığı ve bu yıl LNG için  6,1 milyar euro ödedikleri beirtildi. En büyük müşteriler İspanya ve Belçika.
 
- ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kızıldeniz'de gemilerin seyrüsefer güvenliğinin sağlanması amacıyla çok uluslu bir operasyonun başlatıldığını duyurdu. Bunun nedeni Yemen'deki Husilerin ticari gemilere yönelik saldırıları olarak açıklandı. Operasyon İngiltere, Bahreyn, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya ve Seyşel Adaları'na ait güçlerin katılımıyla yapılacak. 
 
- Çeçen özel kuvvet timi  "Ahmat"ın çatışmaların yoğun olduğu Artemovsk yönünde ilerlemeye başladığı, Çeçen makamlarınca bildirildi.
 
- Ukrayna Sınır Güvenlik Servisi, Polonyalı kamyon şoförlerinin pazartesi günü en büyük kontrol noktası Dorogogusk-Yagodin'deki ablukayı yeniden başlattığını bildirdi. Açıklamada, “Protesto organizatörleri saatte yalnızca bir kamyona izin vermeyi planlıyor. Aynı zamanda insani ve güvenlikle ilgili kargo taşıyan araçların geçişine izin vereceklerini de bildiriyorlar” denildi.
 
- Bulgar Parlamentosu, planlanlanandan daha önce, gelecek yılın mart ayından itibaren Rus petrolünün ithalatını yasaklamaya karar verdi. Avrupa Birliği'nin 2022 yılı sonunda Rusya'dan petrol ithalatına ambargo uygulamaya karar vermesi üzerine Bulgaristan'a Ekim 2024'e kadar erteleme hakkı tanındı. Yeni, Batı yanlısı hükümet, Rus petrolünün "planlanandan önce terk edilmesini" önerdi. Rus ham petrolü Burgaz'dakii Rus Lukoil rafinerisinde işlenerek Bulgar pazarı için petrol ürünleri üretiyor. Öte yandan Rus gazının Türkiye'den gelip Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya geçişine ilişkin gümrük vergisi ise ekim ayında artırıldı, ancak AFP'ye göre Gazprom hâlâ bu vergiyi ödemedi.
 
18 Aralık Pazartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Ukraynalı general Aleksandr Tarnavski, mühimmat yetersizliği nedeniyle bazı operasyonları durdurduklarını açıkladı. Tarnovski özellikle Sovyet standardı 122 mm ve 152 mm kalibreli mühimmatların tedarikinde sorun yaşadıklarını söyledi. Ukrayna yeni askeri yardımlar için ABD Kongresi'nin yardım paketini onaylamasını bekliyor.
 
- Vladimir Putin 2024 başkanlık seçimlerine katılmak için gerekli belgeleri Merkez Seçim Komisyonu'na sundu. Putin başvurusunu bizzat gerçekleştirdi.
 
- Kommersant gazetesi Rus muhalif Aleksey Navalnıy'nın Vladimir şehrinde bugün görülmesi gereken davasının, "sanığın yerinin belirlenememesi" nedeniyle yapılamadığını yazıyor. Gazete Navalnıy taraftarlarının 6 Aralık gününden bu yana politikacından haber alamadığını bildiriyor.
 
- Letonya hükümeti binin üzerinde Rusya vatandaşını sınır dışı etmeye hazırlandığını duyurdu. Baltık ülkesi oturum izni sona eren Rusya vatandaşlarından izinlerinin uzatılması için A2 seviyesinde Letonca bildiklerini ispat etmeleri için sınava girmelerini istemişti. Sınava giren Rusya vatandaşlarının yüzde 61'inin ilk seferde sınavı veremediği, bu kişilere ek süre tanındığı bildiriliyor.
 
- Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, bugün bulunacağı bir odada dinleme cihazı tespit edilmesini "savaş gibi" sözleriyle niteledi. Zalujnıy kendisinin yanı sıra yakın çalışma arkadaşlarının da dinlendiğini söyledi.
 
Ukrainskaya Pravda gazetesine konuşan Zalujnıy, bu yaz askerlik şubesi başkanlarının Zelenskiy tarafından kovulmasını da eleştirdi. Zalujnıy işine son verilen isimleri "profesyonel" olarak niteledi.
 
- Ukrayna'nın iadesini istediği Rusiç grubu mensubu Voislav Torden (Yan Petrovski) Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de "savaş suçu işlediği" şüphesiyle yeniden tutuklandı. Geçtiğimiz günlerde mahkeme Torden'in Ukrayna'ya iade edilmesini reddetmişti.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Avrupa Birliği, Ukrayna'ya 50 milyar euroluk yardımı veto eden Macaristan Başbakanı Viktor Orban üzerindeki baskıyı arttırmak niyetinde. Financial Times gazetesi, Orban'ın veto politikasında ısrarcı olması halinde Budapeşte'nin oy hakkının iptal edilmesinin gündeme gelebileceğini yazıyor.
 
Gazeteye konuşan resmi temsilciler, Avrupa Birliği sözleşmesinin 7. maddesinin kendilerine bu imkanı tanıdığını söyledi. 7. maddeye göre birliğin ilkelerini "ciddi biçimde ve ısrarla ihlal eden devletler" oy hakkının elinden alınması da dahil bir dizi yaptırıma tabi tutulabiliyor. 7. maddeden oy hakkı iptal kararı alınabilmesi üye ülkelerin üçte birlik, yada Avrupa Parlamentosu'nun üçte ikilik çoğunluğu sağlaması gerekiyor.
 
AB, Orban'ın onayını alabilmek için Macaristan'a 10 milyar euroluk yardımın üzerindeki blokajı kaldırmıştı. Ancak Orban oylamadan sonra kalan 20 milyar euroluk dilimin de serbest bırakılmasını talep etmişti.
 
- Ukraynalı yetkililer mühimmat eksikliği nedeniyle üç kademeli savunma hattı inşa etmeye hazırlandıklarını duyurdu. Rada milletvekili Aleksandra Ustinova "Bilhassa kışın savunmaya geçmemiz gerekecek" şeklinde konuştu.
 
- Sıbristan seçimlerinde oyların yüzde 47'sini alan mevcut başkan Vuçiç zaferini ilan etti. Vuçiç zafer konuşmasında "Avrupa yolunda yürümeye devam edeceklerini" söyledi.
 
- Rusya, yumurta fiyatlarındaki artışı frenlemek adına Türkiye'nin ardından İran'dan da ithalatı serbest bırakma kararı aldı. Bu ülkeden yapılacak yumurta ithalatında gümrük vergisi kaldırıldı.
 
- FSB, İjevsk'te bir savunma sanayi işletmesinin müdürüne suikast düzenleme hazırlığında olduğu iddiasıyla 1990 doğumlu bir Rusya vatandaşını gözaltına aldı.
 
Öte yandan Kommersant gazetesi, Perm şehrinde çoklu roketatar sistemi geliştiren bir fabrikanın başarısız geçen bir test sonrasında 350 bin ruble para cezasına çarptırıldığını yazıyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- RBK-Ukrayna ajansının askeri çevrelerden bir kaynağa atıfla aktardığı habere göre, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy’ın ofisinde dinleme cihazları bulundu. Yazıda, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy'ın ofisinde dinleme cihazları bulundu. Tespit edilen bilgi toplama cihazlarının türü belirlenemeyen unsurlardan üretilmiş olması, söz konusu cihazları yerleştirenin kimliğinin saptanmasını imkansız kılıyor” ifadelerine yer verildi. Ajansa konuşan kaynak, “Bu cihazlar bugün, mekanın çalışmaya hazırlandığı sırada saptandı” ifadelerini kullandı. Diğer yandan Ukrainskaya Pravda gazetesi, kendi kaynaklarına atıfla sadece Zalujnıy'ın odasında değil, aynı zamanda bazı çalışanlarının üzerinde de dinleme cihazlarının bulunduğunu bildirdi. (Sputnik)
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, "Putin'in Türkiye ziyaretiyle ilgili henüz kesin bir tarih yok" dedi. Peskov bu konunun gündemde olduğunu ancak nihai tarihlerin iki başkanın takvimi üzerinde anlaşmaya varılmasının ardından belirleneceğini açıkladı. Putin'in 14 Aralık'ta gerçekleştirdiği direkt telefon hattında yılbaşından sonra Türkiye'yi ziyaret etmeye hazır olduğunu söylemişti.
 
-  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, "Ukrayna'nın Batılı ülkelerden gelen mali yardım olmadan ancak birkaç ay ayakta kalabileceğini" söyledi.  Financial Times (FT) ile yaptığı röportaj IMF Başkanı, "Destek konusundaki gecikme,Kiev'i 2022'de olduğu gibi para basmaya geri dönmeye zorlayacak ve bu ekonomiyi daha da kötüye götürecek" dedi.
 
- Zelenskiy'nin ekonomi danışmanı Oleg Ustenko, "Ukrayna'nın ocak ayının ilk günlerinde Batı'dan beklenen yardımı alamaması durumunda, bunun 'B Planına' geçilmesi gerektiği anlamına geleceğini" söyledi.  Ustenko, bu planın çok aşamalı olacağını belirterek, ilk aşamada "iç piyasada borçlanmaya gidilebileceğini" söyledi ancak bunun hangi enstrümanla yapılacağına dair ayrıntı vermedi.
 
- Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov, Ukraynalıların seferberlikten kaçındıkları için ülkedeki zorunlu seferberliğin devam edeceğini belirtti. Ukrayna’da yayınlanan Strana.ua portalının haberine göre Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Budanov, ülkedeki zorunlu seferberliğin devam edeceği bilgisini verdi. Ukraynalı yetkili, “Seferberlik olmadan olmaz. 1.1 milyon kişinin eksiği herhangi bir gönüllü asker alma ile kapatılamaz. O kadar fazla insanımız yok” diye konuştu.
 
- Anketler Sırbistan seçimlerinde Başkan Vucic'in koalisyonunun zaferine işaret ediyor. Koalisyon oyların yüzde 47'sini alıyor. İktidar koalisyonun 250 milletvekilinden oluşan Halk Meclisi'nde (tek meclisli parlamento) yaklaşık 130 sandalye alması bekleniyor. AFP'nin haberine göre, Vucic koalisyonunun "parlamentoda mutlak çoğunluk" elde edeceğini söyledi.
 
- Kommersant'ın edindiği bilgiye göre, Volgograd'da beş asker özel operasyon bölgesine geri gönderilmemek için rüşvet vermeye çalışmaktan suçlu bulundu.  Bunlardan ikisine para cezası, birine hapis, ikisinin de daha önce ertelenmiş cezaları verildi.
 
- Alman Bild gazetesi askeri uzmanı Julian Röpke, Rusya'nın Ukrayna'daki tüm cephe hattı boyunca saldırılarını yoğunlaştırdığını kaydetti.
 
- Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, gündemdeki askeri tehditlere karşı AB ülkelerinin ordularını yeniden silahlandırma sürecini hızlandırması çağrısında bulundu.  ABD'nin dikkatini Asya-Pasifik bölgesine çevirdiğini savunan bakan "Avrupalılar, kendi kıtasında güvenliği sağlamaya daha aktif şekilde katılmalı. Rusya Moldova, Gürcistan ve Baltık ülkelerinin güvenliğini tehdit ediyor.  Avrupa yeni askeri meydan okumalarla karşı karşıya kalabilir" dedi.
 
- ABD Senatosu'nun Demokrat üyesi Joe Manchin, ABD yetkililerinin Ukrayna ve Afganistan'dan gelen mülteci sayısını sınırlama olasılığı üzerinde çalıştığını doğruladı.
 
- Rusya basınında çıkan, "Türkiye'de her şey dahil sisteminden otellerin gelecek sene vazgeçebileceği" yönündeki iddiaların ardından TASS'a konuşan Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç,“Her şey dahil konaklama sunan otellerin önümüzdeki yıl da bunu yapmaya devam edeceğinden eminim" dedi.
 
- Sibirya'nın Gücü boru hattı aracılığıyla Çin'e Rus gazı tedariki pazar günü "tarihi maksimum seviyeye" çıktı. Açıklamayı Gazprom yaptı, rakam bildirilmedi.
 
17 Aralık Pazar
 
- New York Times gazetesi, Rusya'dan ayrılan Batıı şirketlerin 103 milyar dolar zarar beyan ettiklerii yazdı. Gazete, "şirketlerin ayrılmasının Rusya ekonomisini boğmaya yardımcı olmasının beklendiğini, ancak Rusya'nın durumu kendi lehine çevirdiğini" belirtti. NYT'ye göre Rusya hükümeti artık şirketlerin Rusya pazarından çıkışlarının neredeyse tamamını kontrol ediyor. Kremlin sözcüsü Peskov gazeteye demecinde "Ayrılanlar pazardaki pozisyonlarını kaybediyor. Elbette onların çıkarken bıraktıkları varlıkar da yüksek bir indirimle alınıp şirketlerimize devrediliyor" diye ekledi.
 
- Rusya'nın sınırdaki Belgorod bölgesi topraklarındaki bir Rus köyünde silahlı çatışma yaşandığı bildirildi. Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, "Krasnoyarujski bölgesinin Terebreno köyü Ukraynalı sabotacıların ateşi altında. Güvenlik birimleri durumu kontrol altında tutuyor" dedi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin dün gece Rusya üzerinde 33 Ukrayna insansız hava aracını imha ettiğini veya etkisiz hale getirdiğini bildirdi. İHA'lar Lipetsk, Rostov ve Volgograd bölgeleri üzerinde durduruldu. Savunma Bakanlığı herhangi bir can kaybı veya hasar bildirmedi. 15 Aralık gecesi de Kırım'ı hedef alan 32 İHA düşürülmüştü.
 
- Avusturya, AB'nin Rusya karşıtı yaptırımlarının 12'nci paketindeki vetosunu kaldırdı. Reuters'a konuşan bir kaynağa göre bu karar, Ukrayna'nın Raiffeisen Bank International'ı "savaş sponsorları" listesinden çıkarması sonrasında alındı. TASS'tan bir kaynağa göre AB, paketin onaylanması için yazılı prosedür başlattı. Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, AB zirvesinin 12'nci yaptırım paketinin onaylanmasını içeren nihai bildirisini desteklemiş ancak son anda yaptırımları veto etmişti. Gerekçe Ukrayna'nın, mart ayında Raiffeisen Bank International'ı "savaş sponsorları" listesine eklemesiydi. Gösterilen nedenler arasında bankanın Rusya'daki çalışmalarının devam etmesi de vardı. Politico gazetesi, Avusturya'nın önceki yaptırım turlarını engelleyen Macaristan ve Yunanistan örneğini takip ettiğini ve şirketlerini "savaş sponsorları" listesinden çıkarmaya çalıştığını kaydetti .
 
- Avrupa basınında çıkan haberlere göre, 12'nci yaptırım paketi, Rus elmaslarının doğrudan tedarikine ve üçüncü ülkelerde işlenen taşlara yönelik yasağı içeriyor. Silah yapımında kullanılabilecek makinelerin ihracatı da yasak iistesine eklenebilir. Brüksel'e göre pakette ayrıca Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasına daha etkili bir şekilde uygulanmasını mümkün kılacak önlemler de yer alıyor. 
 
- Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Avrupa Birliği Konseyi'nin Kiev ile müzakerelere başlama kararının büyük ölçüde Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un çabaları sayesinde alındığını söyledi. Bild'e verdiği demeçte Kuleba, "Scholz'un zirvede Macaristan'ın veto tehdidini ortadan kaldırmak için yaptıkları tarihe geçecektir. Berlin Avrupa'nın çıkarları doğrultusunda liderlik örneği sergiledi ve şansölyenin eylemleri Ukraynalıların kalplerinde samimi bir hayranlık kazandı" dedi. Ukraynalı bakan, "Askeri yardımdan mali desteğe kadar Almanya'ya minnettar olmak için pek çok nedenimiz var, ancak Ukrayna'nın AB üyeliğine ilişkin siyasi kararlılık, belki de Berlin'den gelen en iyi Noel hediyesidir. Artık Avrupa haritasında gri alanlar olmayacak" diye konuştu.
 
- Bloke edilen Ukrayna-Polonya sınırında kuyrukta ölen Ukraynalı kamyon şoförlerinin sayısı üçe çıktı. Günlerdir zorlu kış şartlarında beklediği kuyrukta rahatsızlanan şoförün ambulansla götürüldüğü hastane yolunda öldüğü bildirildi. Polonya, Macaristan ve Slovakya sınırlarında yerli transport şirketlerinin "sağlanan ayrıcalıklarla kendi çıkarlarına zarar verdiği" gerekçesiyle Kiev'e yönelik yardımlara karşı grevleri yapılıyor. Polonyalı şoförler kasım ayının başından bu yana Ukrayna sınırında protestolar düzenliyor. Bu lişiler, insani yardım ve Ukrayna birliklerine yönelik malzeme haricinde, ticari taşımacılık için Ukrayna plakalı araçlara  kaldırılan kota sisteminin yeniden tesis edilmesini talep ediyorlar. Macaristan ve Slovakya'da da benzer eylemler yapılıyor.
 
- Washington Post, Zelenskiy'nin ABD'yi Kiev'i desteklemeye devam için ikna etmek amacıyla Washington'a yaptığı son ziyaret sırasında kendisini ABD'de "acı bir iç siyasi anlaşmazlığın ortasında bulduğunu" yazdı. Gazete, ABD başkanlık seçimleri öncesinde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki siyasi mücadelenin arttığını, Kiev'de "Ukrayna'nın taraf tutması halinde ABD'nin desteğini kaybedebileceğinden korkulduğunu" yazdı. Kiev'deki Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden araştırmacı Nikolay Beleskov, "Zelenskiy, bu iç kavgada bir tarafın Ukrayna'yı diğerine karşı bir araç olarak kullanabileceğinden, bunun da yardımların geleceğini etkileyeceğinden gerçekten korkuyor" dedi.
 
- Donald Trump, Putin'in "Amerikan sisteminin çürümesinn Rusya'nın işine yaradığı" sözlerinden mitingte alıntı yaptı. Trump, New Hampshire'da düzenlediği mitingde “Vladimir Putin bile, 'ABD'de muhaliflere yönelik siyasi zulüm Rusya için çok iyi, çünkü bu, demokrasinin öğretmeni gibi davranamaya hakkı olmayan Amerikan sisteminin çürümesini gösterir' dedi. Demokrasiden bahsediyoruz ama bütün dünya (Biden'ın) kıçını tekmeleyecek bir rakibe yönelik siyasi zulmü görüyor" dedi. Putin, Doğu Ekonomik Forumu'nun genel kurul toplantısında, Donald Trump'ın "siyasi nedenlerden dolayı zulme uğradığını" söylemişti.
 
16 Aralık Cumartesi
 
- Rusya Federasyonu'nun BM Daimi Temsilcisi Birinci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, Ukrayna'nın olumlu bir barış anlaşması müzakere etme fırsatını kaçırdığını, artık olası herhangi bir anlaşmanın Kiev için kapitülasyonla sonuçlanacağını söyledi. Polyanskiy, Putin'in daha mnceki açıklamalarına atıfta bulunarak, daha önce heyetlerin İstanbul'da parafladığı anlaşmanın İngitere ve ABD'nin baskısıyla reddedildiğini savundu. Rus diplomat sosyal ağ X'deki mesajında, "Bizim için endişelenecek bir şey yok. Ukrayna Ze (Zelenskiy yönetimi kastediliyor) artık masadan karlı ayrılma şansını kaybetti. Mümkün olan bütün anlaşmalar onun için kapitüasyonun (teslimiyet) yansıması olacak" dedi.
 
-  EUobserver'ın haberine göre Avusturya, Rusya'ya yönelik 12'nci AB yaptırım paketinin AB zirvesi öncesinde kabul edilmesini engelledi ve itirazlarını geri çekmedi.
 
- Eurobarometer anketine göre Slovakların yüzde 60'ı Ukrayna'ya AB'den askeri yardım sağlanmasını desteklemediğini ifade ediyor.
 
- Ukraynalı yayın Strana'nın haberine göre, "Lviv askeri kayıt ve kayıt bürosu, sokaklardaki askere alma merkezlerindeki çalışanların askere alınanları sözleşmeli hizmete kaydolmaya ikna ettiği "yumuşak seferberlik" başlattı."
 
- Türk Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan'ın 11 Ocak'ta İstanbul'da Karadeniz'deki mayınları temizlemeye yönelik bir plan imzalayacağını bildirdi.
 
- Rusya'da özel askeri operasyon katılımcılarını destekleme fonu “Anavatan Savunucuları”, Wagner savaşçılarına savaş gazisi statüsü verilmesi için Rusya Savunma Bakanlığı komisyonuna 3 bin kişi adına başvurdu.
 
- ABD Kongresi'deki yardım krizinin ardından benzer bir sorunun AB liderleri Brüksel'deki zirvesinde de yaşanması Ukrayna'ya mali yardım konusunu çıkmaza soktu. Batı'da, "Ukrayna'nın finansmanının el konulan 300 milyar dolarık Rusya varlıkları ile finanse edilmesi" konusunda hararetli tartışmalarda ilerleme sağlandığı iddia edildi.
 
Financial Times, G7 ülkelerinin Ukrayna'ya devredilmek üzere Rus varlıklarına el koymaya "daha yakın olduğunu" yazdı. İngiliz gazetesine göre, daha önce kamuya açık bir şekilde el koymayı hiçbir zaman desteklemeyen ABD, şimdi müttefiklerine fonlara "uluslararası hukuka uygun olarak" el koymanın bir yolu olduğunu anlatmaya başladı. İddiaya göre G7 komitelerine dağıtılan ABD belgesinde, "G7 üyeleri ve özellikle etkilenen diğer devletler, Rusya'yı saldırganlığını tamamlamaya teşvik etmek için bir karşı önlem olarak Rusya'nın egemen varlıklarına el koyabilir. Bu, Rusya'nın uluslararası hakları ihlallerinden özellikle etkilenen devletler için meşru bir karşı önlem olabilir. Yani Rus varlıklarına el koymanın hukuka uygun yolu var" denildi.
 
İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron da daha önce Rus varlıklarına el koymak için “yasal bir yol”un varlığını açıklamıştı. Avrupa Birliği son zamanlarda dondurulan varlıklardan elde edilen gelirin Ukrayna'ya transfer edilmek üzere kullanılması olasılığını araştırıyor. El koymaya Almanya, Fransa ve Belçika'nın yanı sıra Avrupa Merkez Bankası da karşı çıkıyor. FT'nin haberine göre "G7 içinde hararetli tartışmalar yaşanıyor var ve Rus varlıklarının Ukrayna'ya devri konusunda giderek büyüyen bir fikir birliği var."
 
Bu arada Batılı bir diplomat Financial Times'a yaptığı açıklamada, AB liderlerinin Ukrayna'ya yönelik 50 milyar euroluk yardım paketi üzerinde anlaşmaya varamayarak "hedefi kaçırdıklarını" söyledi. Diplomat, "Bu, AB liderlerinin sahneye çıktığı an oldu ama bir kez daha ortak idare gösteremediler. Ukrayna'nın Ocak ayına kadar likiditesi var ama sonrasında biraz sıkışıklaşıyor. Hızlı hareket etmemiz gerekiyor" dedi. ABD Kongresi'nin  Kiev'e yapılacak 61 milyar dolarlık ek yardımı bir kez daha onaylamamasının ardından AB ülkeleri de, Ukrayna'ya dört yıl süreyle finansman sağlayacak paket konusunda henüz karara varamadı. En büyük engelleme Macaristan'dan geldi. 
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, hava savunma sistemleri cuma günü Moskova saati ile 20:30 ile 22:30 arasında Kırım üzerinde 26 Ukrayna insansız hava aracını imha etti. Askeri departmandan yapılan açıklamada, "Kiev rejiminin Kırım Cumhuriyeti topraklarındaki hedeflere uçak tipi insansız hava araçları kullanarak terör saldırısı gerçekleştirme girişimi önendi" denildi. 
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ABD televizyon kanalı NBC’ye verdiği röportajda ABD ve Batı'yı Ukrayna'daki çatışmayı uzatmakla suçladı. Peskov, "Şu andan itibaren Rusya'ya karşı daha dikkatli olunması ve tüm endişelerini dikkate alınması gerektiğini anlayacak herkesle çalışmaya hazırız" dedi. Peskov, ABD'nin Kiev'e yardım etme sorumluluğunun farkına varması gerektiğini belirterek Ukrayna'ya yardımcı ederen Washington'un sadece çatışmayı uzattığını anlamaya çağırdı. "Bu konudaki sorumluluğunuzun farkına varmalısınız. Bu çatışmayı uzatıyorsunuz" diyen Peskov, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 
"Onlara diyorsunuz ki gidin ve ölün. Merak etmeyin, size yeterince para ve silah vereceğiz ama gidip ölmek zorundasınız. Ve çok iyi biliyorsunuz ki Ukrayna çatışmayı kazanamayacak."
 
Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın ABD ile görüşmelere açık olduğunu ancak bunun kendi şartlarına bağlı olduğunu da sözlerine ekledi. Peskov verdiği röportajda Batı'nın desteği devam etse bile Ukrayna'nın Rusya'nın askeri ve ekonomik potansiyelini asla yakalayamayacağını, bunun da Kiev'in direnişini beyhude kıldığını söyledi. (Sputnik)
 
-  Başkan Putin, Rusya’daki seçim kampanyasında her şeyin yasalara uygun yapılması gerektiğini, dışarıdan her türlü müdahalenin önünün alınması gerektiğini belirtti.  Putin, parlamentonun alt kanadı Duma’nın yöneticileriyle görüşmede, “Önümüzde seçim kampanyası var. Birkaç temel hususun belirlenmesi gerekiyor. Öncelikle her şey, rekabet temelinde ve Rusya Federasyonu kanunlarına tam uygunluk şekilde yapılmalı” ifadesini kullandı. Seçimlere müdahaleden sorumlu olanların cezalandırılacağını kaydeden Putin, “Rusya’nın iç işlerine yapılacak her türlü müdahale, Rusya Federasyonu yasalarına uygun sert şekilde önü kesilecek” dedi. (Sputnik)
 
- Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuri Ignat, "Rus ordusunun füze fırlatmalarını simüle etmek ve Ukrayna hava savunma sistemini aldatmak için aktif olarak elektromanyetik darbeler kullandığını" söyledi.
 
- Dün gece Kiev'den bir kez daha hava sadırısı ve patlama haberleri geldi.
 
-Ukrayna basınına göre, Kiev'de dün gece en az beş büyük restorana güvenlik güçleri ve askerlik dairesi ekipleri ortak baskınlar düzenledi. Ziyaretçiler ve personel arasındaki çok sayıda erkeğe celp verildi.
 
- Slovakya Başbakanı Fitzo, AB’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinde Slovakya’nın Rus petrolü satın alma ambargosundan muaf tutulacağını belirtti.
 
-  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konuşmaya hazır olduğunu söyleyerek 'telefon numarasını değiştirmediğini' belirtti. Macron, Brüksel'deki AB zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı ile diyalogun sürdürülmesine ilişkin bir soru üzerine, "Putin diyalog istiyorsa ve Ukrayna'da uzun vadeli bir barış için önerileri varsa, onunla konuşmak için çalışmaya hazırım. Telefon numaramı değiştirmedim" dedi. (Sputnik)
 
15 Aralık Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Finlandiya hükümeti ABD'yle topraklarına Amerikan askerlerinin ve silah sistemlerinin konuşlandırılmasını öngören bir anlaşma imzalayacaklarını açıkladı. Finlandiya Dışişleri Bakanı Elina Valtonen anlaşmanın 18 Aralık günü imzalanacağını söyledi. 
 
Reuters'in bildirdiğine göre anlaşma kapsamında ABD, Finlandiya'da 15 askeri tesis ve alana asker yerleştirme imkanına kavuşacak. Bunlardan 4'ünün askeri hava alanı, birinin de liman olduğu bildiriliyor.
 
Rusya ile 1340 km'lik sınıra sahip Finlandiya bu yıl NATO'ya üye olmuştu.
 
- Politico dergisi Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik 12. yaptırım paketinde uzlaştığını yazıyor. Habere göre karar Avusturya başbakanı salondan çıktıktan sonra alındı. Avusturya, paketi onaylamaları karşılığında Ukrayna'nın Raiffesenbank'ı "savaş sponsorları" listesinden çıkarmasını istiyordu.
 
- Ukrayna'nın Zakarpatye vilayetinde bir kasaba meclis üyesi meclis toplantısı sırasında iki el bombası patlattı. Kommersant gazetesi 6'sı ağır olmak üzere 26 kişinin yaralandığını, bombayı atan meclis üyesinin yoğun bakımda olduğunu yazıyor.
 
- Polonya Savunma Bakanlığı, Smolensk'te yaşanan ve devlet başkanının da ölümüne sebep olan uçak kazasıyla ilgili soruşturmayı yürüten komiteyi 13 yıl sonra feshetti.
 
- Özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana kapalı bulunan Krasnodar havalimanına ilk kez sivil bir uçak iniş yaptı. Mineralnıye Vodı'dan test amaçlı kalkan uçak yolcu taşımıyordu.
 
- Rusya Federal Anti-tekel Servisi FAS Kırım ve Kirov'da iki yumurta üreticisi hakkında soruşturma başlattı. Yumurta fiyatlarındaki artış Putin'in Direkt Hat programına da damgasını vurmuştu.
 
- Rusya Olimpiyat Komitesi, nötr statüdeki sporvulara maddi desteği kestiklerini açıkladı. Olimpiyatlara katılmayan sporculara ise para desteği devam edecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi nötr statü benimsemeleri halinde Rusyalı atletlerin olimpiyat oyunlarına katılmasına izin vereceğini duyurmuştu.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Politico dergisi, Ukrayna'yla AB'ye katılım müzakerelerinin başlatılması kararının alındığı toplantıda Olaf Scholz'un Viktor Orban'ı "kahve molası" vermesini teklif ederek oylamaya katılmaması yönünde ikna ettiğini yazıyor.
 
Öte yandan Orban karar aleyhinde oy kullanmamasını, "süreci durdurmak için ileride en az 75 fırsatı olacağını" söyleyerek izah etti.
 
- Alman Bild gazetesi, ülkenin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberde Rusya'nın Ukrayna'daki özel askeri operasyonu 2026'ya kadar sürdürmek niyetinde olduğunu iddia etti. Habere göre Rusya 2024 sonunda Donetsk ve Lugansk bölgelerini tamamen kontrol altına almayı, ardından Harkov ve Dnipro şehirlerini ele geçirmeyi planlıyor.
 
- Tass ajansı Ukrayna'nın Storm Shadow füzeleriyle Mariupol'u vurduğunu bildiriyor. Habere göre dün gece şehirdeki bir depoya 3 füze fırlatıldı.
 
- Dünya Bankası, Ukrayna'ya maaş ödemeleri için 1,34 milyar dolarlık yeni yardımda bulunacak. Açıklama Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'dan geldi.
 
- Rosatom'a bağlı Tenex, Rusya'nın ABD'ye zenginleştirmiş uranyum ihracını yasaklayabileceği yönünde Bloomberg'de çıkan haberi yalanladı. Bloomberg Tenex'in ABD temsilciliğin, müştererilerine bu yönde bir uyarı mektubu gönderdiğini yazmıştı.
 
- Rusya'nın en büyük yayın grubu AST, Boris Akunin ve Dmitri Bıkov'un kitaplarının dağıtımını "durum açıklığa kavuşana kadar" durdurduğunu duyurdu. Bıkov Rusya Adalet Bakanlığı tarafından yabancı ajan ilan edilmişti. Şu anda Rusya dışında bulunan her iki yazar da özel askeri operasyona karşı çıkıyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya 50 milyar euro yardım tahsis etme kararını yine veto etti. Orban birliğin konuya ancak önümüzdeki yıl dönebileceğini söyledi.
 
Gelişmenin ardından bir açıklama yapan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise yardım kararının ocak sonuna alınacağından emin olduğunu söyledi. Rutte'nin bildirdiğine göre konuyla ilgili yeni bir AB zirvesi düzenlenecek.
 
Öte yandan Reuters'in bildirdiğine göre Avusturya da Rusya'ya yönelik 12. yaptırım paketini bloke etme kararı aldı. Avusturya, blokajı kaldırmak için Ukrayna'nın Raiffeisenbank'ı "Savaşın sponsorları" listesinden çıkarmasını talep ediyor.
 
- ABD Kongresi, Ukrayna'ya askeri yardım bütçesinin görüşülebilmesi için yılbaşı tatilini erteleme kararı aldı. İlgili açıklama kongredeki Demokrat Parti çoğunluğunun lideri Chuck Schumer'den geldi.
 
Schumer Ukrayna ve İsrail'e askeri yardım tasarısının önümüzdeki hafta oylanacağını söyledi. Senatör Schumer "Pek çok şey bizim başarımıza bağlı. Dünyanın bizi izlediğini biliyoruz," ifadesini kullandı.
 
- Japonya, Rusya'dan elmas ithalatını 1 Ocaktan itibaren yasakladığını duyurdu. Ada ülkesi ayrıca 57 Rus ve 27 Belarus şirketinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Ermenistan, Suriye ve Özbekistan'dan şirketleri yaptırım listesine aldı. Şirketlerin büyük oranda havacılık ve denizcilik alanında faaliyet gösterdiği bildiriliyor.
 
Japonya ayrıca Rus general Aleksandr Lapin ve Rusya'nın insan hakları özel temsilcisi Tatyana Moskalkova'ya da yaptırım uygulama kararı aldı.
 
- ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'dan gazeteci Evan Gershkovich ve eski deniz piyadesi Paul Whelan'la ilgili aldığı kararı gözden geçirmesini istedi. Dün Putin konuyla ilgili kararın her iki tarafı da tatmin etmesi gerektiğini söylemişti.
 
- Kommersant gazetesi Rusya'nın Sverdlov Bölgesi'ndeki bir atölyede 1300 m2'lik alanda yangın çıktığını yazıyor.
 
14 Aralık Perşembe
 
SON HABER
 
- AB, Ukrayna ile birliğe katılım konusunda müzakerelere başlama kararı aldı. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AB'nin Ukrayna ve Moldova'nın katılımına ilişkin müzakerelere başlama kararı aldığını resmen açıkladı. Michel "Karar bu ülkelerin halkları ve Avrupa birliği için bir umut sembolüdür" dedi. Avrupa Birliği zirvenin ilk gününün ardından Gürcistan'a aday ülke statüsü resmen verdi. AB ayrıca, Avrupa Birliği'nin öne sürdüğü koşullar yerine getirilir getirilmez Bosna-Hersek ile müzakerelere başlamaya hazır olduğunu da ifade etti.
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Akşam saatlerinde Kiev'de yeni patlama sesleri duyulduğu haberleri geliyor. Ülke genelinde gün içerisinde üçüncü kere hafa saldırısı alarmı verildi.
 
- Ukrayna Ordusu, Rusya ve Belarus sınırındaki savunma tahkimatlarını güçlendirmeye başladıklarını duyurdu.
 
- Helsingin Sanomat gazetesi Finlandiya'nın Rusya ile sınır kapılarını yeniden kapatmayı planladığını yazdı. Finlandiya önceki gün iki sınır kapısını yeniden açtığını duyurmuştu. Hükümet yetkilileri kapılar açılır açılmaz bölgede yine yasa dışı göçmenlerin belirdiği iddiasında.
 
Rus RBC gazetesi de yeniden açılan sınır kapılarının yakınlarında yasa dışı göçmenlerin toplanmaya başladığını yazıyor.
 
- Azerbaycan, Ermenistan'ın sınırdan asker çekme teklifini reddetti.
 
- Eski DNR Savunma Bakanı İgor Strelkov'in (Girkin) Moskova'da yargılanmasına başlandı. Girkin kendisine yöneltilen bütün suçlamaları reddetti. Mahkeme basına kapalı görülüyor.
 
PUTİN'İN BASIN TOPLANTISINDAN ÖNE ÇIKANLAR
 
Vladimir Putin yıl sonu basın toplantısına başladı. Devlet başkanının halktan gelen soruları yanıtlayacağı Direkt Hat programı da basın toplantısıyla birlikte düzenleniyor. Putin toplantıya Rus ekonomisiyle ilgili istatistikleri paylaşayarak başladı. Putin bu yıl ekonominin yüzde 3,5 büyüyeceğini, işsizliğin yüzde 2,9 seviyesinde olduğunu ve asgari ücreti yüzde 18 arttıracaklarını söyledi.
 
Putin "Ukrayna'nın Nazilerden arındırılması" meselesinin güncelliğini koruduğunu da belirtiyor. Putin "Ukrayna'nın demilitarizasyonu" konusunda da ülkenin hemen hemen hiçbir şey üretemediğini, batının verdiği silahları ise tek tek yok ettiklerini, yani "Ukrayna'yı demilitarize ettiklerini" söyledi.
 
Putin çatışmanın ne zaman sona ereceği yönündeki bir soruyu "Biz amaçlarımıza ulaşınca" diyerek yanıtladı.
 
Putin yeni bir seferberliğe ihtiyaç olmadığını da söyledi.
 
Putin Ruslarla Ukraynalıların tek bir halk olduğu, yaşananların iç savaşa benzediği iddiasını yineledi. Putin "Odessa Rus şehridir" ifadesini kullandı.
 
Putin, askeri operasyon bölgesinde Rus birliklerinin durumunun tüm cephelerde iyiye gittiğini söyledi.
 
Putin'e soru yönelten ilk yabancı gazeteci AA muhabiri oldu. Muhabirin Gazze'yle ilgili sorusunu yanıtlayan Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze Şeridi'ndeki gelişmelere en fazla ilgi gösteren liderlerden biri olduğunu söyledi.
 
Putin özel askeri operasyon bölgesinde bulunan Rus askerlerinin sayısını 617 bin olarak açıkladı.
 
Vladimir Putin'e son günlerde gündemi en çok meşgul eden yumurta fiyatlarındaki artış konusu da soruldu. Putin fiyat artışı için özür diledi. Putin talebin arttığı, ancak üretimin olmadığını, bu nedenle ithalata izin verdiklerini söyledi. Devlet başkanı bu konuda biraz geç kaldıklarını, ancak durumun düzeleceğini belirtiyor.
 
Vladimir Putin, Moskova'da tutuklu bulunan Amerikalı gazeteci Evan Gerschkovich ve eski deniz piyadesi Paul Whelan hakkında da konuştu. Putin bu konuda anlaşmak istediklerini ve anlaşmanın her iki tarafı da tatmin etmesi gerektiğini söyledi.
 
Vladimir Putin'in basın toplantısı 4 saat 3 dakikanın ardından sona erdi. Kapanış sorusunu Kommersant'ın deneyimli muhabiri Andrey Kolesnikov sordu. Kolesnikov Putin'e "2000 yılındaki Putin'e ne söylerdiniz, nasıl bir tavsiyede bulunurdunuz?" sorusunu yöneltti. Putin'in yanıtı şöyle:
 
"Doğru yolda yürüyorsunuz, yoldaş, derdim. Ne konuda uyarırdım: Sözüm ona ortaklarımız hakkında fazla naif olma. Büyük Rusya halkına inanmasını tavsiye ederdim. Rusya'nın dirilişinin temeli bu inançta yatıyor."
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Başkan Putin bugün Moskova saati ile 12.00'de (TSİ 12.00) canlı yayında halkın ve gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. “Vladimir Putin ile Yılın Sonuçları” adlı program, federal TV ve radyo kanalarından aynı anda yayınlanacak. Program geçen yıl gerçekleşmemişti. Daha önce Putin gazetecilerin ve vatandaşların sorularını yanıtlamaya yönelik iki ayrı etkinlik düzenliyordu. Bu yıl iki etkinlik bireştirildi. 

- Rusya Savunma Bakanlığı, dün gece Kaluga ve Moskova bölgeleri üzerinde dokuz adet Ukrayna insansız hava aracının imha edildiğini ya da etkisiz hale getirildiğiini bildirdi. Gece, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de Naro-Fominsk bölgesinde hava savunma sistemlerinin Moskova'ya doğru uçan bir insansız hava aracının saldırısını püskürttüğünü yazdı. Daha sonra başka bir İHA'nın da başkente uçmaya çalışırken vurulduğunu söyledi. Sobyanin, ilk verilere göre her iki olayda da düşen enkazlardan sonra herhangi bir hasar veya can kaybı yaşanmadığını açıkladı.

- Kiev'in Danimarka ve Hollanda'dan yaklaşık 60 F-16 savaş uçağı almasının beklendiği bir dönemde Moskova'dan sert uyarı geldi. Ukrayna'daki hava alanlarının tahrip olması nedeniyle uçakların Polonya, Romanya ve Slovakya'daki hava üslerinden kalkış yapmasının planlandığı haberi üzerine Rusya, "Bunu yapan çatışmaya taraf olur" açıklaması yaptı.
 
Sputnik'in haberine göre, Viyana'daki askeri güvenlik ve silah kontrolü müzakerelerinde Rusya’yı temsil eden heyetin başkanı Konstantin Gavrilov, Moskova’nın NATO ülkelerinin hava üslerinden havalanacak F-16 savaş uçaklarının olası kullanımının Ukrayna'daki çatışmaya katılım olarak değerlendireceğini belirtti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güvenlik İşbirliği Forumu'nda konuşan Gavrilov, Moskova’nın Polonya, Romanya ve Slovakya'daki hava üslerinden havalanacak F-16 savaş uçaklarının olası kullanımının Ukrayna'daki çatışmaya doğrudan katılım olarak değerlendireceğini söyledi.
 
Gavrilov, “Söz konusu NATO üyesi ülkelerin topraklarından bu savaş uçaklarının kullanılmasının, Moskova tarafından Ukrayna'daki çatışmaya katılım olarak değerlendirileceği ve Rusya'yı misilleme tedbirleri almaya zorlayacağı konusunda şiddetle uyarıyoruz” dedi.
 
-  Beyaz Saray'dan yapılan son açıklamada "ABD'nin Ukrayna'ya yardım etmek için yaklaşık 1 milyar doları kaldı" denildi.
 
- Savunma Bakanlığına yakın Telegram kanalları, Rusya ordusunun Odessa'da liman bölgesindeki hedeflere İHA'lar kullanarak büyük bir saldırı düzenlediğini bildirdi. BBC de Rus ordusunun gecenin erken saatlerinde Tuna Nehri üzerindeki Ukrayna limanlarına yeni bir insansız hava aracı saldırısı düzenlediğini, saldırılarda İran yapımı İHA'ar kullanıldığını yazdı.
 
- Avrupa Bütçe Komiseri Johannes Hahn, Reuters'e verdiği demeçte, Avrupa Birliği liderlerinin, Macaristan'ın kararı engelleme tehditlerine rağmen, Ukrayna'ya destek için yaklaşık 50 milyar euro tahsis edilmesi konusunda bu hafta muhtemelen anlaşmaya varacaklarını söyledi. AB, Ukrayna'ya 33 milyar euro kredi ve 17 milyar euro hibe planlıyor.  Bütçede yapılacak değişikliklerin 27 AB ülkesinin tamamının hükümet başkanları tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Macaristan Başbakanı Viktor Orban hem bu miktarın kendisine hem de birlik bütçesine dahil edilmesine itiraz etti. Bu itirazı aşmak için dün Avrupa Komisyonu, Macaristan'a verilmesi gereken ancak "hukukun üstünlüğü ve adaletin bağımsızlığı konusundaki Avrupa standartlarından sapmaları nedeniyle" dondurulan 10 milyar euroluk fonun blokesini kaldırdı. 
 
- Almanya Şansölyesi Olaf Scholz parlamentoda yaptığı konuşmada Ukrayna'ya verilen uluslararası desteğin azalacağı ihtimalini kabul etti.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Izvestiya'ya verdiği demeçte "ABD, Kiev'in kendilerini aldattığını fark etti, çünkü savaş alanında kazandıkları bir zafer yoktu. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri hızla mevzilerini kaybediyor ve bu kaçınılmaz bir süreç" dedi. "Amerikalılar Ukrayna için bu kadar parayı neye harcadıklarını merak etmeye başladılar" diyen Peskov, "Moskova, ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteğin azalmasını ilgiyle izleyecek" diye ekledi.
 
- İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin, "Putin'in hâlâ kaybeden taraf" olduğunu iddia etti. Radakin, "Rus lider giderek daha çok kendini hapsetmiş bir mahkuma benziyor. Ancak ilk feci hatası Ukrayna'ya girmek olduysa, şimdi ikinci bir feci yanlış hesaplama yapıyor ve Rus ekonomisini daha da sekteye uğratıyor. Rusya'da hükümet harcamalarının neredeyse yüzde 40'ı savunmaya harcanıyor. Bu, eğitim ve sağlık hizmetlerinin toplamından daha fazlasıdır. Böyle bir seviyeyi en son Soğuk Savaş'ın sonunda, Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle ​​gözlemlemiştik" dedi.
 
- Üretimi tamamlanan ilk Rus deniz üstü insansız hava aracının yakında test edileceği açıklandı.
 
- Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov, cumhuriyet sakinleriyle yaptığı görüşmede, Ukrayna'daki özel operasyonun Haziran-Temmuz 2024'te sona erebileceğini öne sürdü.
 
- Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri operasyonu yüzünden trafiğe kapatılan 11 havalimanından Krasnodar'da 15 Aralık'ta uçuşlara yeniden başlanması planlanıyor. Bu tarihte test uçuşları başlayacak. 24 Şubat 2022 sonrası, operasyon bölgesine yakın Rostov-Na-Donu, Krasnodar, Anapa, Gelencik, Elista, Lipetsk, Belgorod, Bryansk, Kursk, Voronej ve Simferopol havaaanları uçuşlara kapatılmıştı. 
 
-  Türkiye Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Afyon, Türkiye'nin Rusya'ya tavuk yumurtası teslimatlarına başladığını söyledi. Rusya, 8 Aralık'tan itibaren Türkiye’den Rusya’ya yumurta ihracatına izin verdiği işletmelerin sayısını arttırmış,  toplamda 21 Türk firmasının Rusya'ya yumurta tedariki için onay almıştı. Bunlardan üçünün teslimata başladığı bildirildi. Azerbaycan'dan Rusya'ya yumurta ihracatı da bu hafta başlıyor.
 
13 Aralık Çarşamba
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Kiev Uluslararası Sosyoloji Enstitüsü'nün anketine katılan Ukraynalıların yüzde 58'i, batının askeri yardımı azalsa bile savaşmaya devam etmek gerektiği yönünde görüş belirtti.
 
Ankete ülkenin güneyinden ve doğusundan katılanlar arasında bu oran yüzde 46-47'ye düşüyor. Bu bölgelerde yaşayanların yüzde 45'i toprakları geri alamasalar bile batının güvenlik garantisi vermesi koşuluyla çatışmanın sona ermesinden yana görüş belirtti.
 
Ukrayna lideri Vlaidmir Zelenskiy dün, batı yardımının kesilmesi haline 45 yaş üstü erkekleri orduya çağırarak partizan savaşına başlayacaklarını söylemişti.
 
- Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Güney Kore Başkanı Yoon Suk Yeol, düzenledikleri ortak basın toplantısında Ukrayna'ya yardım etmeye devam edeceklerini açıkladı. Öte yandan Danimarka meclisi yarın Ukrayna'ya 1 milyar euroluk yeni bir askeri yardım paketini görüşecek. 
 
Fransa Başkanı Emmanuel Macron da Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya "eksiksiz ve sürekli yardım" sunması gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'ya batının yardımlarının zayıflaması riskinin mevcut olduğunu belirtiyor.
 
Norveç Ukrayna'ya 272 milyon dolarlık yeni bir insani yardım paketi açıkladı. Hükümet ayrıca Ukrayna'ya 90 milyon dolarlık mühimmat yardımında bulunacağını duyurdu.
 
- Önceki gün siber saldırıya uğradığı açıklanan Ukrayna'nın en büyük mobil operatörü Kievstar, diğer operatörlerin şebekelerine erişimi geçici olarak kapattı. Kararın Ukrayna Güvenlik Servisi SBU'nun talebi üzerine alındığı bildiriliyor.
 
- Çeçenistan'ın başı Ramzan Kadırov, 2024 sonunda "izne çıkacağını" ve çalışmaları "kenardan izleyeceğini" açıkladı.
 
- Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), başkent Sofya'da Sovyet Ordusu Anıtı’nın söküm işlerine başlandığını, askerlerden birinin kolunun kesildiğini bildirdi. Habere göre, Sofya'da Sovyet Ordusu Anıtı’nın söküm çalışmalarını yürüten işçiler, heykel grubunun en yüksek kısmını, askerden birinin PPŞ hafif makineli tüfeği taşıyan kolunu kesti. (Sputnik)
 
- Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, özel kliniklerde kürtaj yapılmasının yasaklanmasını öngören bir tasarıyı görüşecek.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Joe Biden'la yaptığı görüşmede, Rusya'nın dondurulan 300 milyar dolarlık varlıklarnın kendilerine tahsis edilmesini istedi. Zelenskiy "Bu varlıkları kendimizi Rusya'nın teröründen korumak için kullanmak zorundayız," şeklinde konuştu.
 
Öte yandan The Washginton Post'un haberine göre  Zelenskiy, ABD Kongre üyelerine, yeni yardım gelmemesi halinde Rusya'ya toprak kaybedeceklerini söyledi. Zelenskiy ABD'nin ardından resmi bir ziyaret için Norveç'in başkenti Oslo'ya uçtu.
 
Politico dergisi Zelenskiy'nin Kongre üyelerinden 12 yeni hava savumna sisteminin yanı sıra ATACMS roketleri istediğini yazıyor. ABD Ukrayna'ya daha önce sınırlı sayıda ATACMS temin etmişti. Hassas güdümlü ATACMS roketlerinin menzili 300 km.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna ile AB üyelik müzakerelerinin başlatılmasını büyük bir hata olarak niteledi. Orban Ukrayna'nın AB'ye alınması halinde birliğin parçalanacağı iddiasını yineledi.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Galuzin, Azerbaycan halkının ulusal lideri Haydar Aliyev'in Anma Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada Avrupa Birliği'nin Ermenistan'daki sivil gözlem misyonunu genişletmesinin bölgede gerginliğe sebep olacağını belirtti. (Sputnik)
 
- Yoğun kar yağışı nedeniyle Moskova havalimanlarında sefer iptalleri ve gecikmeler yaşanıyor. Yandex 6 seferin iptal edildiğini, 29 seferin ise rötar yaptığını bildirdi.
 
Öte yandan Ukrayna'ya düzenlenen özel askeri operasyon nedeniyle kapatılan Krasnodar havalimanının 15 Aralıktan sonra yeniden açılmasının planlandığı öğrenildi.
 
- Finlandiya'nın iki sınır kapısını yeniden açmasından sonra St. Petersburglu iki taşımacılık şirketi Petersburg-Helsinki otobüs seferlerine yeniden başlayacaklarını duyurdu.
 
SON HABER
 
- ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, çatışmaların başlamasından bu yana üçüncü kez Beyaz Saray'da bir araya geldi.  Biden görüşmenin başında yaptığı açıklamada, Kongre'de Cumhuriyetçilerin 61 milyar dolarlık Ukrayna yardım paketini onaylamamasının "Putin için bir Noel hediyesi olacağını" söyledi. "Ukrayna'ya yardım dağıtımında yaşanan zorluklar Rusya'nın işine yarıyor, bu durum uluslararası sonuçlar doğuruyor" diyen Biden, "Ek fon olmadan, Ukrayna'nın karşı karşıya olduğu acil zorluklara karşılık vermesine yardımcı olma yeteneğimizi hızla tüketeceğiz. Kendimizi bu durumda bulmamız çok şaşırtıcı” dedi. Putin'in "ABD'nin Ukrayna'ya yardım sağlayamayacağına dair bahse girdiğini" iddia eden Biden "Ona yanıldığını kanıtlamalıyız, bunu yapmalıyız" diye ekledi.
 
,
 
Biden, Zelenskiy ile yaptığı görüşmede, Ukrayna'ya 200 milyon dolarlık yeni yardım paketi tahsis edildiğini duyurdu. Amerikan hükümetinin Kiev için tahsis ettiği "son paraların" kulanıldığı belirtiiyor. Kongre'deki Cumhuriyetçiler, Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini güçlendirecek fon bütçeye eklenmeden Ukrayna'ya daha fazla fon sağlanmasını onaylamayacaklarını defalarca vurguladılar. Cumhuriyetçiler, ABD'nin göç politikasında değişiklik ve ABD'nin güney sınırında güvenliğin artırılması yönündeki talepleri nedeniyle söz konusu yardım paketini onaylamayı erteliyorlar.
 
Zelenskiy ise yaptığı açıklamada, ABD ve müttefiklerine Ukrayna'yı destekledikleri için teşekkür ederek, "Ukrayna'nın Rusya'ya karşı olan savaşı kazanabileceğini" savundu. Zelenskiy, Ukrayna'nın hava savunma sistemini güçlendirmek istediğini açıkladı.
 
- ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların kapsamına, farklı ülkelerde ve alanlarda faaliyet gösteren 200’den fazla şirketin alındığını duyurdu. Ayrıca ‘kara listeye’ 23 Rusya vatandaşı da dahil edildi. Yeni listeye Rusya, Çin, Türkiye, BAE, İngiltere ve Maldivler’den olan ve sanayi, finans, madencilik, yatırım ve medya sektörlerinde faaliyet gösteren 200’den fazla şirket girdi.
Ayrıca 23 Rusya vatandaşının yanı sıra, Rusya bandıralı üç gemiye de yaptırım getirildi.
 
ABD Hazinesi resmi web sitesinde Türk şirtketleri şöyle sıralandı:
 
Bosfor Avrasya Ic Ve Dis Ticaret Limited Sirketi (Bosfor Avrasya)
 
Egetir Otomotiv Sanayi Ve Ticaret Limited Sirketi (Egetir Otomotiv) 
 
Globus Turkey Lojistik Dis Ticaret Limited Sirketi (Globus Turkey) 
 
Kartal Exim Dis Ticaret Limited Sirketi (Kartal Exim) 
 
Konomar Gemi Elektrik Ve Elektronik Limited Sirketi (Konomar Gemi) 
 
Megasan Elektronik Ticaret Ve Sanayi Anonim Sirketi (Megasan Elektronik) 
 
Ozkaya Otomotiv Mamulleri Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirketi (Ozkaya Otomotiv) 
 
Resmi siteye ve ayrıntılara ulaşmak için TIKLAYIN
 
- ABD Kongresiin Cumhuriyetçi üyesi Marjorie Taylor Greene, "Biden yönetiminin çatışmayı uzatmak için Amerikan askerlerini Ukrayna'ya gönderebileceğini" söyledi. Greene, X sosyal ağındaki mesajında Ukrayna ordusunun askeri personel eksikliği durumunda ABD yetkililerinin bu adımı atabileceğini savunarak "Gerekli gördükleri sürece Putin ile savaşmak istiyorlar" dedi.
 
- Bloomberg'in haberine göre Macar hükümeti, Ukrayna'ya AB yardımına ilişkin vetosunu kaldırma koşulunu açıkladı. Macaristan, AB'den kendisine tahsis edilen fonlarda engelinin kaldırılması halinde Ukrayna vetosunu kaldırımayı planlıyor. 
 
Ukrayna istihbarat servisleri, ülkenin en büyük cep telefonu operatörü Kyivstar'a dün yapılan büyük siber saldırının Rusya tarafından düzenlediğinden şüpheleniyor. Kommersant'ın haberine göre sadırıda on milyonlarca kişinin telefon ve internet iletişimi kesildi. Sorun bankacılık dahil bazı kritik sektörleri etkiledi. Ülkede yaklaşık 25 milyon aboneye mobil hizmet ve 1 milyon kullanıcıya ev interneti sağlayan Kyivstar'da yaşanan sorun akşam saatlerinde nispeten çözüldü.
 
- "Terörizmi meşrulaştırmakla" suçlanan, savcının hakkındak iki yıl süreyle bilişim faaliyetlerinden men cezası ve 5,5 yıl hapis cezası istediği sosyolog Boris Kagarlitskiy (yabancı ajan ilan edildi) mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Türkiye'de de "Düşünen Sazlık" kitabıya bilinen ünlü yazar, kararı "sağduyunun zaferi" olarak nitelendirdi.
 
- Ajanslar dün gece Kiev ve Odesssa'da yine şiddetli patlamalar oldupu haberini geçti.
 
- Bulgaristan hükümetinin kararıyla Sofya'daki Sovyet ordusu anıtınının sökülmeye başlandığı bildirildi. 
 
- Kazakistan'ın eski devlet başkanı Nazarbayev "nükleer felaketin yakın olduğu" konusunda uyardı
 
- AB Konseyi, Rusya ile yaptırım uygulanan malların ticaretini yapan veya yasaklı hizmetleri sağlayanların 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını önerdi.
 
- Rusya hükümetinin, ithal yumurtalara uygulanan gümrük vergilerinin sıfırlanması kararı aldığı bildiriiyor. İzvestiya gazetesi, Tarım ve Gıda Bakanlığı'na atıfta bulunarak, bu operasyonel önlemin iç piyasada fiyatları istikrara kavuşturmak amacıyla alındığını yazıyor. Kararın 1 Ocak - 30 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında geçerli olacağı beirtiliyor. Bu teşvikten yararlanan şirketlerin 1,2 milyar yumurta ithal etmesi bekleniyor. Rusya'da yumurta fiyatları yılbaşından bu yana ortalana yüzde 42 oranında artmıştı.Türkiye'den 19 şirkete de ihracat izni verildi. 
 
 
12 Aralık Salı
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- AFP, Ukrayna lideri Zelenskiy'nin ABD Kongresi'ne geldiğini ve burada bir konuşma yapmasının beklendiğini bildiriyor.
 
- Vladimir Putin özel askeri operasyona katılan askerlere işe girerken öncelik tanınmasını öngören yasayı onayladı.
 
- Ukrayna'nın en büyük mobil operatörü Kievstar, hacker saldırısına uğradığını duyurdu. Şirketin 24 milyon abonesi saldırı nedeniyle bir süre telefon ve internet iletişiminden mahrum kaldı.
 
- Polonya'nın yeni başbakanı Donald Tusk batılı ülkelerden Ukrayna'ya yardımları arttırmalarını istedi. Tusk son seçimlerden zaferle çıkmıştı.
 
- Finlandiya hükümeti Rusya sınırındaki iki sınıf kapısını 14 Aralıktan itibaren yeniden açacağını duyurdu. İskandinav ülkesi geçtiğimiz günlerde iki ülke arasındaki bütün kara yolu geçişlerini kapatmıştı.
 
- St. Petersburg mahkemesi Krasnoye Selo anıt kompleksindeki ebedi ateşi (veçnıy ogon) söndüren 10 ve 14 yaşındaki iki göçmen çocuğu aileleriyle birlikte sınır dışı etmek kararı aldı. Mahkeme ailenin göçmenlik belgelerinde eksiklik bulunduğuna hükmetti.
 
- Rusya'da geçtiğimiz aylarda tutuklanan sosyolog Boris Kagarlitski mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Adalet bakanlığı tarafından yabancı ajan ilan edilen Kagarlitski'ye "terörizm çağrısı yaptığı" için 609 bin ruble para cezası kesildi.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Macaristan ve Slovakya'nın ardından Avusturya da mevcut koşullarda Ukrayna ile Avrupa Birliği üyelik müzakerelerine başlanmasına karşı olduğunu duyurdu. İlgili açıklama Avusturya Başbakanı Karl Nehammer'den geldi. Nehammer "Ukrayna konusunda 'kayırmacı' tutuma karşı" olduklarını söyledi. Başbakan Moldova ve Ukrayna'ya üyelik perspektifi sunulması gerektiğini, ancak hızlandırılmış prosedürde üyelik fikrine karşı olduklarını belirtiyor.
 
- Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Moldova ve Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne üye olma çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Bakan Ararat Mirzoyan kendilerinin de bu yönde bir arzularının bulunduğunu söyledi.
 
- Vladimir Zelenskiy Ukrayna ordusunun büyüklüğünü açıkladı. Devlet başkanı 12 Aralık itibarıyla asker sayısının 600 bin civarında olduğunu söyledi.
 
- Financial Times'ın haberine göre, Avrupa Komisyonu, Merkez Bankası'na ait aktiflerden elde edilen 15 milyar euroluk geliri Ukrayna'ya vermeyi planlıyor. Buna göre Komisyon, önde gelen depoziter şirketlerden Rusya'ya ait kağıtlardan elde edilen gelirleri özel açılacak hesaplara aktarmasını talep edecek. Plan çerçevesinde bu yıl 3 milyar euro, 2027'ye kadar ise 15 milyar euro gelirin Ukranya'ya tahsis edilmesi hedefleniyor.
 
- Amerikalı alan adı ve sunucu servisi GoDaddy Rusya pazarından ayrılacağını duyurdu. Roskomnadzor, Rusya'da temsilcilik açmadıkları gerekçesiyle GoDaddy'nin de aralarında bulunduğu 12 büyük hosting servisine ait adreslerin arama motorları tarafından görüntülenmesine yasak getirmişti.
 
- Rusya Çalışma Bakanlığı, şirketlerden ülkeden ayrılanlarla iş akti imzalamamalarını istedi. Rus basınına konuşan bakanlık temsilcileri talebi "farklı ülkelerin farklı vergi düzenlemeleri" olmasıyla izah ediyor.
 
- Moskova'da sistem arızası nedeniyle ehliyet-ruhsat kayıt işlemleri durduruldu. Kommersant gazetesi öğle saatlerine doğru aksaklığın giderildiğini yazıyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- New York Times'ın haberine göre Ukrayna genelkurmayı ie ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Kiev'in karşı saldırısının başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle 2024'de uygulamaya konulacak yeni bir "savaş stratejisi" üzerinde çalışıyor. Kaynaklar ABD'nin savunmayı ön plana alan "mevcut pozisyonu koru ve yavaş yavaş yenisini inşa et" yaklaşımında ısrar ettiğini, Ukrayna'nın ise yeni saldırılar peşinde olduğunu söylüyor.  Yeni stratejinin ayrıntıları Almanya'nın Wiesbaden kentinde düzenlenecek bir tatbikatta belirlenecek.
 
Pentagon, Ukrayna ordusu tarafından kontrol edilen bölgelerin korunmasını, yıl boyunca asker rezervlerinin artırılmasını ve tahkimat inşa edilmesini içeren muhafazakar bir stratejide ısrar ediyor. Bazı ABD'li yetkililere göre, bu stratejiyle Rusya'nın gelecek yılın sonlarında veya 2025'te "anlamlı müzakerelere" zorlanabilir.
 
Ancak gazete, Ukrayna tarafının bunun yerine "tüm dünyanın dikkatini çekmek için" karadan veya uzun menzilli füzelerle yeniden  saldırıya geçmek istediğini yazıyor.
 
ABD'li kaynaklar yeni bir strateji ve ek finansman olmadan Ukrayna'nın yenilgiye uğrayabileceğini ve gelecek yılın büyük can kayıplarının yaşandığı 1916'daki Birinci Dünya Savaşı'nın en ölümcül yılına benzeyebileceğini düşünüyor.  Yine ABD tarafı, "Pek çok Ukraynalı liderin, devam eden ABD finansmanının ne kadar kırılgan hale geldiğinin farkında olmadığını ve Ukraynalı generallerin ve üst düzey yetkililerin konuyla ilgili gerçekçi olmayan beklentileri olduğunu" savunuyor. Buna örnek olarak "Kiev'in Batı'nın einde olmayan milyonlarca top mermisi talebi" gösteriliyor. New York Times kaynakları Kongre tarafından onaylanan herhangi bir yardımın önceki 1,5 yılık dönemdeki gibi yüksek olmayacağını, Ukrayna'nın daha sınırlı bir bütçeyle mücadele etmek zorunda kalacağını kabul etmesi gerektiğini savunuyor. 
 
- Alman  DPA ajansının bildirdiğine göre, Siemens'in demiryolu bölümü Siemens Mobility ve Volkswagen otomotivin yan kuruluşu olan Volkswagen Bank, Rusya'daki yatırımlardan kaynaklanan zararlaı için tazminat ödenmesi talebiyle Alman hükümetine başvuruda bulundu. Haberda "Rusya ile yaşanan iş kayıpları nedeniyle diğer şirketler de tazminat için federal hükümete başvuruyor" denildi.
 
- ABD Temsilciler Meclisi Rusya Federasyonu'ndan uranyum ithalatının yasaklanmasını onayladı.
 
- İngiliz Telegraph gazetesindeki bir makalede, Ukrayna'da antibiyotiklere dirençli enfeksiyonların giderek yaygınlaştığı bildirildi. Bazı bilim insanları bunun devam eden askeri çatışmanın sonuçlarından biri olduğunu düşünüyor. 
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da devam eden özel askeri harekatında son 24 saatte Ukrayna ordusunun 27 saldırısı püskürtülürken 570 askerinin etkisiz hale getirildiğini, 24 insansız hava aracının da düşürüldüğünü bildirdi.
 
- Dün gece Ukrayna'nın yedi bölgesinde hava saldırısı alarmı verildi. 
 
- Zelenskiy'nin danışmanı Mihail Podolyak, "Kiev ölecek, ancak bir Rus şehri olmayacak" dedi. (M. Komsomolets)
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Filistin-İsrail çatışma bölgesinden en az bin 50 Rusya vatandaşının aileleriyle birlikte Mısır üzerinden Rusya’ya tahliye edildiğini belirtti.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Severodvinsk kentinde ‘Krasnoyarsk’ ve ‘İmperator Aleksandr III’ adlı nükleer denizaltılarının bayrak çekme törenine katıldı. “Rusya'nın deniz gücünü artırmaya yönelik çalışmalar mutlaka devam edecek” diyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Denizaltı ve yüzey gemilerinin inşasına yönelik tüm planlarımızı kesinlikle hayata geçireceğiz, Kuzey Kutbu, Uzakdoğu, Karadeniz, Baltık Denizi ve Hazar Denizi’nde, Dünya okyanuslarının en önemli stratejik bölgelerinde deniz gücümüz olan Rus Donanmasının savaşa hazırlık durumunu sayı bakımından güçlendireceğiz.” (Sputnik)
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, çocukları daha önce Leningrad bölgesinin Krasnoye Selo'daki "Sönmeyen Ateş" anıtındaki meşaleyi söndüren göçmen ailelerin ülkeden sınır dışı edileceğini bildirdi. Fontanka.ru'nu haberine göre, bir gün önce yoldan geçenler anıttaki alevlerin söndüğünü fark ederek polise başvurdu. CCTV görüntülerini inceleyen polis, üç gencin ateşi kartopu atarak söndürdüğünü saptadı. Özbekistan'dan gelen çocukların ebeveynlerinin gerekli ikamet izinlerini tamamlamadıkları belirlenerek her iki ailenin de sınır dışı edilmek üzere mahkemeye verildiği bildirildi.
 
- Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Birliği Komutanı Korgeneral İgor Kirillov, Ukrayna gizli servislerinin karşı kimyasal silaha başvurarak Rusya’ya karşı provokasyon hazırlığı içinde olduğunu, bu amaçla Almanya’dan kimyasal madde partisinin alındığını belirtti. (Sputnik)
 
- Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) raporuna göre Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne katılımı Avrupa ülkelerine  200 milyar euroya mal olacak.
 
11 Aralık Pazartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Çekya, Rusyalı diplomatların ve ailelerinin Schengen bölgesinde serbestçe seyahat etmelerine izin verilmemesini önerdi. Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavský, konunun Rusya'ya yönelik 12. yaptırım paketi müzakereleri dışında ele alındığını söyledi.
 
- Avrupa Birliği, Rusya ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle İranlı 5 İHA üreticisini ve 6 gerçek kişiyi  yaptırım listesine dahil etti. Söz konusu firmalar Shakad Sanat Asmari, Baharestan Kish, Saad Sazeh Fraz Sharif, Sarmad Electronic Sepahan Company ve Kimia Part Sivan (KIPAS)  olarak açıklandı.
 
- İngiliz hükümeti, Rusya'ya yönelik yaptırımların Ukrayna'daki çatışma sona erdikten sonra bir süre daha yürürlükte kalacağını duyurdu. Yetkililer "Rusya'nın askeri gücünü hızla toparlamasının önüne geçmek için" böyle bir politika izleyeceklerini belirtiyor.
 
- Ukrayna ile Polonya, iki ülke arasındaki Yagodin-Dorogusk sınır kapısının yeniden açılması için anlaşmaya vardı. Sınır kapısı Polonyalı kamyoncuların grevi nedeniyle bir süredir kapalıydı.
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu, başkanlık seçimlerinin federasyona yeni katılan bölgelerde de düzenleneceğini açıkladı.
 
- Kommersant gazetesi Rusya'nın en büyük metalurji şirketlerinden Rusal'ın fabrikaları kapatabileceğini yazıyor. Aluminyum Üreticileri Birliği'nden gazeteye yapılan açıklamada ekonomik durumun kötüleşmesi ve yüksek vergiler nedeniyle şirketin bazı işletmelere kilit vurma riskinin bulunduğu belirtiliyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Financial Times gazetesi, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujnıy'nın The Economist dergisi için kaleme aldığı yazıdan sonra Batılı ülkelerin Kiev yönetimine Rusya ile masaya oturmak niyetine olup olmadıklarını sorduğunu yazıyor. Zalujnıy sahadaki durumu "stalemate", yani "yenişememe" olarak nitelemişti. Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Zalujnıy'nın görüşüne katılmadığını açıklamıştı.
 
- Rusya'nın İsrail büyükelçisi Anatoli Viktorov, önümzdeki günlerde Gazze'den vatandaşlarını tahliye işlemlerini tamamlyacaklarını duyurdu. Viktorov bugüne kadar binin üstünde Rusya vatandaşının Mısır üzerinden tahliye edildiğini de söyledi.
 
- Macaristan'ın ardından Slovakya da Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı çıktı. Parlamento dış ilişkiler komisyonu başkanı Marian Keri, Ukrayna'nın üye olmak istiyorsa atması gereken çok sayıda adım olduğunu söyledi.
 
- Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Narışkin, Batının Zelenskiy'nin yerine başka bir isim getirmek istediğini ileri sürdü. Narışkin "potansiyel adaylar arasında" Zalujnıy, Budanov, Yermak, Arestoviç ve Kliçko'nun adını andı.
 
- ABD Dışişleri Bakanlığı, St. Petersburg'da tutuklanan vatandaşları Yuri Malev'in davasının takipçisi olacaklarını ve Malev'e hukuki yardım sağlayacaklarını açıkladı. Hem Rusya, hem ABD vatandaşı olan Malev internette yaptığı paylaşımlar nedeniyle "Nazizme itibar kazandırmak" ithamıyla tutuklanmıştı.
 
- Rusya Devlet Duması'nın eski asker milletvekillerinden Andrey Gurilyov idam cezasının geri gelmesini istedi. Vladmir Solovyov'un programına katılan Gurilyov "iç düşmanlar" için cezanın yeniden uygulanmasının şart olduğunu söyledi.
 
- Rusya'nın Belgorod vilayetinde pazarlarda elden yumurta satışına valilik kararıyla sınırlama getirildi. Karara göre tek bir müşteri aynı anda 20'den fazla yumurta satın alamayacak. Ülkede üretimdeki aksaklıklar nedeniyle yumurta fiyatlarında artış söz konusu.
 
- Sberbank 2023'ün 11 ayında 1,3 trilyon ruble net kâr açıkladı (14,3 milyar dolar).
 
- Kripto para borsası Binance 31 Ocak 2024'ten itibaren P2P tabir edilen kullanıcılar arası işlemlerde rubleye verdiği desteği sonlandıracağını duyurdu. CommEX platformunda ruble işlemleri devam edecek.
 
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Dün Buenos Aires'te Başkan Javier Miley'nin göreve başlama törenine katılan Zelenskiy dönüş yolunda bugün ABD'ye giderek Başkan Biden ile yarın görüşecek. Zelenskiy'nin askeri yardımı bloke eden ABD Temsilciler Meclisi'nin yeni başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson ile de görüşmesi planlanıyor. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, Amerikan başkanının Ukraynalı mevkidaşını Rusya ile yaşanan çatışmada "ABD'nin Ukrayna halkını destekleme konusundaki sarsılmaz kararlılığının altını çizmeye" devam ettiğini söyledi.  Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi ise Zelenskiy'nin ABD'deki toplantılar sırasında "Ukrayna'yı destekleyerek ABD, Avrupa ve dünyanın birliğini sağlamanın" yanı sıra "kurallara dayalı uluslararası düzeni ve egemenliğe saygıyı güçlendirmeye" odaklanacağını kaydetti. Ukrayna, Biden yönetiminin bloke edilen yasasaıyla 61 milyar dolarlık yardı bekliyor. ABD yönetimi, Ukrayna'ya silah yardımı için ayrılan paranın "bitmek üzere" olduğunu defaarca açıklamıştı. Kongre ise, torba yasada göçmen sorunu ile lgili maddede Biden ile anlaşamadığı için toplam 120 miyar dolarlık, Ukrayna ve İsrail'a yardım ağırlıklı ek bütçeyi de onaylamamakta direniyor. 
 
- ABD Temsilciler Meclisi üyesi Matt Gaetz, ülkesinin yetkililerine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky'yi barış görüşmesi yapmaya ikna etmeleri çağrısında bulundu.
 
- Amerikalı seçmenlerin yaklaşık yüzde 48'i ABD'nin Ukrayna'ya askeri ve mali yardım için "çok fazla" harcama yaptığına inanıyor. Financial Times (FT) bu veriyi, Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir ankete atıfta bulunarak bildirdi. Yardımların aşırı olduğunu düşünenlerin yüzde 65'i Cumhuriyetçi Parti'nin destekçisi, yüzde 52'si tarafsız bir tutum beyan ediyor ve yalnızca yüzde 32'si kendilerini Demokratların olarak görüyor. Ankete katılanların yüzde 27'si ise Washington'un müttefikine yardım etmek için "makul miktarda bütçe ayırdığını" söylüyor. Yüzde 11'lik kesim ise ABD'nin yeterince harcama yapmadığı görüşünde.
 
- Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy, Rusya ordusunun tüm cephe hattı boyunca saldırılarına devam ettiğini bildirdi. Lenta.ru'nun haberine göre Sırskiy, "Düşman tüm cephe boyunca saldırı operasyonları yürütmeyi bırakmıyor, çatışmalar yoğun şekide sürüyor" dedi .
 
-  Kiev'de dün gece çok sayıda patlama sesi duyuldu. Şehirde verilen hava saldırısı alarmı sabah saatlerinde kaldırıldı.  Ukrayna medyası Odessa'da patlamalar olduğunu bildirdi.
 
- Zelenskiy'nin Arjantin Devlet Başkanı Javier Miley'nin göreve başlama töreninde Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştüğü bildirildi.
 
-  The Guardian'ın haberine göre, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın temsilcieri, Ukrayna'ya yönelik Amerikan askeri desteğine son vermek amacıyla Washington'da Cumhuriyetçilerle kapalı bir toplantı yapacak. Haberde Orban'ın diğer yandan AB yardımlarını bloke etme çabalarının süreceği vurgulandı.
 
- Almanya Silahlı Kuvvetleri yetkilisi Carsten Breuer, ülkenin 2024 yılında Ukrayna'ya yaklaşık 200 bin topçu mühimmatı sağlamayı planladığını söyledi.
 
- İngiltere ve Norveç'in, Ukrayna'yı denizde desteklemek için bir koalisyona liderlik edeceği bildirildi. Londra, Sandown sınıfı iki mayın tarama gemisini Kiev'e nakletmeye karar verdi .
 
- Dünyada barut sıkıntısı bekleniyor. Bu tahmin Amerikalı silah ve mühimmat üreticisi Vista Outdoors tarafından müşterilerine yollanan bir nektupta vurgulandı. 1 Ocak'tan itibaren şirketin ürettiği ateşli silahların fiyatı da yüzde 5-7 oranında artacak.
 
- Amerikalı Senatör James David Vance, CNN'de Ukrayna'nın topraklarının bir kısmını Ruslara bırakmak zorunda kalacağını belirtti.
 
- 11 Aralık Pazartesi günü (bugün), bu yaz kabul edilen bazı yasal değişiklikler yürürlüğe girdi. Yeni yasa ile, yurtdışına çıkışlarına herhangi bir nedenle izin verilmeyen Rusya vatandaşlarının pasaportlarına el konulacak. Seyahat kısıtlaması olan vatandaşlar pasaportlarını yasağının bildirilmesinden sonraki beş iş günü içinde ilgili devlet kurumuna teslim etmek zorunda. Süresi içerisinde iade edilmeyen pasaportlar geçersiz sayılacak.
 
10 Aralık Pazar
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 1812 yılında Napolyon Bonapart ve 1945 yılında Adolf Hitler'e karşı kazanılan zaferlerde olduğu gibi Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmadan da güçlenerek çıktığını vurguladı. Katar'da düzenlenen Doha Forumu'nda video konferans yöntemiyle bir konuşma yapan Lavrov, "19. yüzyılın başında Napolyon, Rusya'ya saldırmak için neredeyse tüm Avrupa'yı topladı. Biz onu yendik ve bu saldırının ardından daha da güçlendik. Geçen yüzyılın ortasında Hitler de aynısını yaptı; Rusya'ya karşı saldırıya geçmek için Avrupa ülkelerinin büyük bölümünü boyunduruğu altına aldı. O da mağlup oldu ve biz bu savaştan sonra daha da güçlendik" dedi. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun son bir günde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin toplam 13 saldırısını püskürttüğünü bildirdi.
 
- İsrail Başbakanlık Ofisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. Başbakanlık Ofisi'nin açıklamasına göre Netanyahu, görüşme sırasında Rusya vatandaşlığı da bulunan bir İsrail vatandaşının Gazze'den tahliyesi konusunda Moskova'nın gösterdiği çabalar için Putin'e minnettarlığını ifade etti. Bununla beraber Netanyahu, Rus temsilcilerin BM ve diğer platformlarda İsrail'le ilgili sergiledikleri tutumdan rahatsızlığını dile getirirken Rusya'nın İran'la tehlikeli bir işbirliği yaptığını öne sürdü. (Sputnik)
 
- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Vladimir Zelensky ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisine, Fransa'nın Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne katılımına ilişkin müzakerelerin başlatılmasını desteklediğine dair güvence verdi.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya’nın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan gibi Ortadoğu’daki ortakları arasındaki ekonomik işbirliğinin artık tamamen kamuya açık olamayacağını söyledi. Putin’in bu hafta içerisinde BAE ve Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaretlerini Rus Devlet kanalı Rossiya 1 muhabiri Pavel Zarubin’e değerlendiren Dmitriy Peskov, Rusya’nın bu ülkelerle sürdürdüğü ekonomik ilişkiler hakkında şeffaf olamayacaklarını ima ederek, “Ekonomik işbirliği, tüm ilgiye rağmen artık tamamen kamuya açık olamaz, çünkü çok sayıda kötü niyetli kişi ve ortaklarımıza baskı yapmak isteyen çok sayıda ülke var” ifadelerini kullandı. "Bu nedenle, belirli bir gizlilik rejimini gözlemlemek gerekiyor” diyen Peskov, gizliliğe gösterilen bu titizliğin de ülkeler arasındaki işbirliğini genişletmeye devam edileceği gerçeğinin anahtarı olduğunu vurguladı.
 
- Ukrayna Devlet Sınır Kurumu temsilcisi Andrey Demçenko, Ukrayna-Polonya sınırında 3,5 bin araçlık bir kuyruk oluştuğunu duyurdu.
 
-  The New York Times (NYT), Avrupa ülkelerinin Donald Trump'ın yaklaşan başkanlık seçimlerinde olası zaferinin sonuçlarından korktuğunu yazıyor. Haberde "Avrupa Birliği'nde Trump'ın ikinci başkanlığının ABD'nin NATO'dan fiilen çekilmesine yol açacağına dair büyük korkular var" deniliyor. Son kamuoyu yoklamalarına göre Trump, Biden'ın önünde yer alıyor. Yayının muhatapları, Trump'ın geri dönüşünün yalnızca Ukrayna'ya desteğin reddedilmesi değil, aynı zamanda ABD'nin Avrupa'dan çekilmesi ve ülkenin NATO'dan fiili olarak çekilmesi anlamına da gelebileceğinden korkuyor. Makalenin yazarları, Trump'ın devlet başkanı olarak görev yaptığı dönemde ABD'yi ittifaktan çekmekle defalarca tehdit ettiğini hatırlıyor. Ayrıca politikacının seçim kampanyası web sitesinde, başkanlığı sırasında başlayan “ NATO'nun amacı ve misyonunun temelden yeniden değerlendirilmesi sürecinin tamamlanması” ihtiyacından bahsedildiği de hatırlatılıyor. Bu muğlak ifadenin Avrupa'da endişe yarattığı belirtiliyor. Gazeteye göre Avrupalı ​​büyükelçiler Trump'ın ortaklarından onun niyetini öğrenmeye çalışıyor. Belgede, "Avrupa'da, Trump'ın ikinci başkanlığının ABD'nin NATO'dan fiilen çekilmesine yol açacağına dair büyük korkular var" deniliyor.
 
- Almanya'da DW'nin yaptığı ankete göre, ülkedeki bütçe krizinden çıkış yolunu harcamaların kısılmasında gören Alman vatandaşlarının yarıdan fazlası (yüzde 54) Ukrayna'ya yapılan askeri yardımın azaltılmasından yana. Almanların yüzde 41'i askeri desteğin aynen devamını istiyor. 
 
- Ukrayna, enerji kesintisi nedeniyle Romanya ve Polonya'dan acil yardım talebinde bulundu. Devlet enerji şirketi Ukrenergo, elektrik kesintisini telafi etmek için dün 5 saat süreyle 300 MW kapasiteli enerjinin, Romanya ve Polonya'dan operatörler tarafından sağlandığını duyurdu. Ukrenergo basın servisi, "Sıkıntının ana nedeni üretim kapasitesinin yetersizliği" dedi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ka-52M helikopterleriyle Donetsk istikametinde güdümsüz uçak füzeleri kullanılarak saldırılar düzenlendiği belirtildi. Bakanlık, Ka-52M'nin ilk kez askeri operasyon bölgesinde kullanıldığını bildirdi.
 
-  İtalyan gazetesi Antidiplomatico'nun haberine göre, "Batı için Vladimir Zelenskiy'nin en güvenli halefi Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi başkanı Andriy Ermak olabilir."
 
- Moskova merkezli  Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin raporuna göre, Rusya’nın uluslararası ticaretinde 2030’a kadar "dost olmayan" ülkelerle ticaretin beş kat azalması riski var.  2021 sonunda dost olmayan ülkelere yapılan ihracat Rusya'nın toplam dış ticaret hacmin yüzde 55’ini, ithalat ise yüzde 26’sını oluşturdu. Bu yılın sonunda bu oranar yüzde 16 ve yüzde 7 olacak.
 
- Moskova'da Crocus Group'a bağlı Vegas AVM'de açılan Türk marka sayısının arttığı açıklandı. Aras Agalarov'a ait Crocus Group'un basın servisinden yapılan açıklamada, SuperStep, IDOL, Gloria Jeans, Demix, Crockid, LC Waikiki, Terranova, Loft gibi markaların faaiyette olduğu vurgulandı.
 
- Rusya pazarından çıkan Adidas ve Reebok markalarının ürünleri, paralel ithalate dayanan yeni bir mağaza olan ASP ile Moskova'da tekrar tüketici ile buluştu.
 
9 Aralık Cumartesi
 
-  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, artan gaz fiyatlarından Rusya'yı sorumlu tuttu, "Rusya'nın arzı kesmesi nedeniyle Avrupa'da gaz fiyatları arttı" dedi. Almanya, Rusya yerine Norveç'ten gaz satın alarak ve LNG terminalleri inşa ederek enerji tedarik dengesini bumaya çalışıyor.
 
Scholz, Almanya Sosyal Demokrat Partisi kongresinde konuşurken, Avrupa ülkelerinde gaz fiyatlarının Rusya'nın yakıt tedarikini durdurması nedeniyle arttığını söyledi. Şansölye'ye göre Almanya 120 milyar metreküp kaybetti. 
 
Almanya Başbakanı konuşmasında, Almanya'daki bütçe krizine rağmen Ukrayna'ya desteğin devam edeceği sözünü de verdi. Moskova, Kiev'e yapılan askeri yardımı kınadı.
 
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Scholz'un sözlerinin yalan olduğunu söyledi. X sosyal ağında "Kendileri gazı reddettiler, Rusya'ya olan nefreti nedeniyle halklarını hayal kırıklığına uğrattılar ve şimdi kaçıyorlar ve yalan söylüyorlar" diye yazdı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava kuvvetlerinin Ukrayna'nın Olha ve Grad çok namlulu roketatar sistemleri için mühimmatın üretildiği tesisi, ayrıca Grom taktik füzelerinin üretimine yönelik bir tesisi vurduklarını bildirdi. (Sputnik)
 
- Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vuceviç, RIA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Sırbistan'ın dış politikasında sürekliliği sürdüreceğini ve Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Sırp İlerleme Partisi'nin (SPP) yaklaşan parlamento seçimlerini kazanması halinde Rusya'ya yaptırım uygulamayacağını söyledi.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah es-Sisi ile Gazze Şeridi’ndeki durumu görüştü. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehmi, Facebook'ta yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Gazze Şeridi'ndeki durumu ve Gazze sakinlerine insani yardım ulaştırılması konusunu ele aldıklarını belirtti.
 
- Bugün 100 Rusya vatandaşının daha aile fertleri ile birlikte Refah sınır kapısından geçtiğine dikkat çeken Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Rus arama-kurtarma ekiplerinin insani misyonunun başlangıcından bu yana Gazze Şeridi’nden binden fazla kişiyi tahliye ettiğini vurguladı.
 
- Kremlin sözcüsü Peskov, Rusların "başkanlarının etrafında birleşerek güçlendiğini" söyledi. Peskov, "Halkımız duyguları konusunda sessiz kalmak istemiyor" dedi. Putin 5. kez Rusya devlet başkanlığına aday olacağını cuma günü açıkladı. Rus lider daha önce 2000, 2003, 2011 ve 2017'de aday olarak kazanmıştı. 2008 seçimini ise, anayasa izin vermediği için iki defadan fazla üst üste başkan seçilemeyen Putin'in aday olarak desteklediği Dmitri Medvedev kazanmış, Putin başbakanlık yapmıştı. Putin'in adaylığını açıkladığı gün açıklanan VTsIOM anketine göre Rusya'da halkın yüzde 78,5'i başkan olarak Putin'e güveniyor. Putin'in icraatlarını onayların oranı ise yüzde 75.8. 
 
Putin, SSCB lideri Leonid Brejnev'in 18 yıllık görev süresini de geride bıraktı. Seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılan Putin, 17 Mart 2024'te yapılacak seçimleri kazanması durumunda 2030 yılına kadar başkanlık koltuğunda oturacak. Son anayasa değişkliği ile iki kez üst üste yeniden aday olma engeli de ortadan kalkan Putin teorik olarak  20236 yılına kadar Kremlin'de kalabilir. 
 
Anayasa uyarınca devlet başkanı, altı yılda bir halk tarafından seçiliyor. Rusya'da son seçim 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş ve Vladimir Putin yüzde 76'lık oy oranıyla seçilmişti. Vladimir Putin'in göreve gelmesinden bu yana ABD'de Bill Clinton'dan Joe Biden'a beş başkan değişti. 
 
Rus haber ajansları, Putin'in, dün Ukrayna'daki operasyona katılan askerlere Rusya'nın en yüksek askeri nişanı olan "Rusya Kahramanı" altın yıldızını takdim ettikten sonra bir yarbay tarafından kendisine tekrar aday olup olmayacağının sorulduğunu aktradı. Devlet medyasına göre 7 Ekim'de 71 yaşına giren Rus lider, askere "evet" cevabını verdi. Haberelerde Putin'in "Başkanlık için adaylığımı koyacağım" ifadesini kullandığı yer aldı.  "Aday olmaktan başka seçeneği olmadığını" belirten Vladimir Putin, Devlet kanalı Rossiya-24 tarafından yayınlanan görüntülerde, "Bugün başka bir seçenek olmadığını anlıyorum" açıklamasında bulundu.  
 
Kommersant gazetesin yazarı Andrey Koesnikov, manşetten yayınlanan yazısında Putin'in adaylığını doğruladığı an için "önceden hazırlık yapıldığını", Kremlin'deki madalya töreni sırasında Donbasslı Albay Artyom Joga'nın yeniden aday olmasını  isteyen konuşmayı yaptığını, Putin'in de reddetmediğini yazdı. Putini "Çok teşekkür ederim, farklı zamanlarda farklı düşüncelerim olduğunu saklamayacağım. Ama şimdi haklısınız, artık bir karar vermenin zamanı geldi.Rusya Federasyonu başkanlığı görevine aday olacağım" dedi. Ayaküstü 20 dakika kadar süren, küçk bir grubun ve gazetecilerin Putin'in etrafını öevridği o anın kısa video görüntüsünü Kremlin de paylaştı:
 
- Beyaz Saray basın sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD'nin Ukrayna'ya yardımı konusunda şu anda ilerleme kaydedilmediğini söyledi. Sözcü, Biden'ın Kongre ile Kiev'e desteği sürdürebilmek için yeni bütçe tahsislerini sağlayabilecek uzlaşmaya hazır olduğunu söyledi. Reuters'e göre Joe Biden yönetimi, ABD'deki sığınmacılara yeni kısıtlamalar getirmeyi ve belgesiz göçmenlerin sınır dışı edilmesine ilişkin prosedürü basitleştirmeyi düşünüyor. Habere göre, bu adım Kongre'ye verilen bir taviz olacağından Ukrayna ve İsrail'e ek finansman sağlayacak yasa tasarısı kabul edilebilir. Beyaz Saray ve ABD Kongresi, iki müttefik ülkeye askeri yardımı da öngören torba yasada ABD-Meksika sınırındaki yasadışı göçü engelleyecek anlaşma konusunda uzalaşamıyor.
 
- New York Times'a konuşan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nden analist Max Bergmann, ABD'nin Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım konusunda devam eden belirsizliğin Ukrayna ordusunda kaosa yol açtığını ve eylemlerini planlamasını engellediğini söyledi. 
 
- Bloomberg, Amerikan ordu kaynaklarına atıfta bulunarak, ABD'nin Ukrayna ve İsrail'e silah sağlama konusunda henüz herhangi bir sorun yaşamadığını yazdı.
 
- Ukrayna ordu sözcüsüne göre, Rusya, 79 gün sonra ilk kez cuma gecesi Tu-95MS stratejik uçaklarından ateşlenen seyir füzeleriyle Ukrayna'ya saldırdı. Dnepropetrovsk ve Kiev bölgelerine ateşlenen 19 füzeden 14'ünün düş&u