Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan Çin'e 31 milyar $'lık demiryolu

Rusya hükümeti tarihin en büyük demiryolu projelerinden biri için 31 milyar dolar kaynak ayrımaya hazırlanıyor. Vedomosti gazetesinin haberine göre, inşa edilecek demiryolu Rusya'dan Çin'e ham madde taşıyacak.
 
Ulaştırma Bakanlığı'nın hükümete yönelik hazırladığı bir sunuma göre, hattın 369 kilometrelik bölümü Rusya sınırları içinde, 3 bin kilometrelik bölümü ise Çin, Kazakistan ve Moğolistan sınırları içinde yer alacak. Bakanlık projenin tamamlanma tarihi olarak 2030'a işaret ediyor.
 
Rus yetkililerin planı, yaptırımlar nedeniyle artık Avrupa pazarına satılamayan metalurji, değerli madenler ve orman ürünlerini Çin pazarına taşımak. Gazete örnek olarak Rus üreticilerin depolarında 2 milyon ton kontrplak beklediğine dikkat çekiyor.
 
Rus şirketlerin Çin pazarında müşteri aradığı bildiriliyor. Ancak müşteri bulunması haline bile ürünlerin Çin'e taşınması için şu anda yeterli ulaşım altyapısı bulunmuyor. Yeni inşa edilecek hattın bu gibi sorunları çözmesi umuluyor.
 
Şu anda Rusya'dan Çin'e ham madde taşımacılığı RJD'nin doğu poligonu üzerinden gerçekleşiyor. Ancak hattın Yakutistan'dan Çin'e kömür taşıdığı ve kapasitesini dolu olduğu bildiriliyor.
 
2.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi