Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'yı 'fetret devri' mi bekliyor?

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi üyesi İvan Timofeyev, Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyonla başlayan yeni süreçte Rusya'nın karşı karşıya olduğu tehditleri analiz eden bir değerlendirme kaleme aldı.
 
Konseyin internet sitesinde yayınlanan yazıda siyaset bilimci 3 "tehdit sepetine" işaret ediyor. Timofeyev dış kaynaklı tehditleri ele aldığı ilk sepette, Rusya'ya karşı yeni bir askeri ve siyasi paradigmanın kök salmaya başladığına dikkat çekti.
 
Kolektif batının askeri ve ekonomik açıdan Rusya'dan çok daha yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirten analist, Rusya'ya yönelik askeri tehdidin katlanarak arttığı sonucuna varıyor.
 
Timofeyev'e göre ikinci sepette Rusya'nın gelişimini henüz tamamlayamamış ekonomisi ve kurumsal yapısı var. Asırlardır bir türlü çözülemeyen modernleşme sorununun üstesinden gelmek yaptırımların şekillendirdiği yeni gerçeklikte çok daha zor olacak. Rusya ihracat pazarlarını Çin ve Hindistan gibi ülkelere kaydırmayı başarsa bile, hacmin düşeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
 
Rusya'nın bu alanlardaki krizi aşması için ekonominin ve kurumların liberalizasyonuna ihtiyacı var, ancak Timofeyev'e göre, son yüz yılda ülke tarihinde izolasyon ve krizi liberalleşmenin takip ettiği tek bir dönem bile yok. Rusya'nın izolasyon ve krize tepkisi genel olarak "seferberlik" şeklinde kendini gösteriyor.
 
Timofeyev üçüncü sepette devlet krizi ve "fetret devri" olasılığına işaret etmekte. Rusya, yönetici elit içinde çatlama, devlet yapısının çökmesi ve devasa kayıplar yaşama riskiyle karşı karşıya. Siyaset bilimci Rusya'nın bunun "Maydan" ya da "renkli devrimlerin" ötesinde ve bunlardan çok daha ciddi bir risk olduğu iddiasında.
 
Timofeyev askeri operasyonun gidişatına ve kayıpların büyüklüğüne bağlı olarak siyasi elit içinde "temizlik ve baskı" yanlılarının ağır basabileceği ve bu eğilimi kontrol altında tutmanın liberal talepleri kontrol etmekten çok daha zor olduğu düşüncesini dile getiriyor.
 
Siyaset bilimci, 24 Şubat sonrası süreçte üç sepetteki tehditlerin birbirleriyle iç içe geçtiğini ve bu tehditlerin 1917 benzeri bir noktada buluşabileceği iddiasında. Analiste göre, bu iç içe geçme hali Rusya'yı daha önce benzeri görülmemiş ölçüde tehlikeli bir durumda bırakıyor.
 
Timofeyev, bu sürecin Rus devletinin sağlamlığı için bir test işlevi göreceği kanısında.
 
4.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi