Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'dan sürpriz faiz artışı: 45 uzmandan 1'i tahmin edebildi

Rusya Merkez Bankası, faiz oranını 75 baz puan arttırarak yüzde 7,5'e yükseltti. RBC gazetesi, kurumun tam kapanma kararına rağmen enflasyonu dizginlemek amacıyla sert bir faiz artışına gitmekten çekinmediğini yazdı. Merkez Bankası üst üste altıncı kere faiz arttırdı. Bu arada Bloomberg'in karar öncesi yaptığı ankete katılan 45 analistten sadece 1'nin bu kadar yüksek oranda faiz arttırımını tahmin edebildiği açıklandı. Yani Merkez Bankası bir kez daha piyasaları şaşırttı.
 
Merkez Bankası bir önceki toplantısında da faiz oranını 25 baz puan arttırmıştı. Eylül ayı verilerine göre, Rusya'da yıllık enflasyon yüzde 7,4. Ekim ayı sonu itibarıyla göstergenin yüzde 7,8'e çıkabileceği tahmin ediliyor.
 
Bankadan yapılan açıklamada da "Enfasyon oranının beklentilerin üzerinde gerçekleşme ihtimali var" denildi. Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ise "Önümüzdeki günlerde de standart adımları dışlamıyoruz. Bu toplantıda faizi 100 baz puan arttırma konusu da görüşüldü" şeklinde konuştu.
 
Piyasa aktörleri Rusya'nın artan vakalar nedeniyle aldığı tam kapanma kararı nedeniyle Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık artışla yetinebileceğini öngörüyordu.
 
Rusya devlet borç tahvilleri, Merkez Bankası'nın Bloomberg'in anketine katılan 45 analistten birinin tahmin edebildiği güçlü faiz artırma kararının ardından son 1,5 yılın en büyük değer kaybı yaşadı. Devlet tahvili fiyatlarındaki düşüş, geçen baharda petrol ve rublenin tarihi çöküşünden bu yana görülen en yüksek düşüş oldu. 
 
Metallinvestbank'ın döviz ve para piyasası operasyonları başkanı Sergey Romanchuk, "Neredeyse hiç kimse bu kadar sert indirim beklemiyordu. Merkez Bankası, faizi yükseltme kararlılığı sergileyerek piyasayı bir kez daha şaşırtmayı başardı" dedi.
 
Merkez Bankası bu yılki ortalama faiz oranı için kendi tahmini, yıllık yüzde 7,5-7,7'ye yükseltildi. Bunun da Aralık ayında yapılacak bir sonraki toplantıda yüzde 8,25-8,5'e kadar kısa vadeli bir artış anlamına gelebileceği belirtiyor.
 
Mart ayı itibarıyla faiz artış politikası uygulayan banka, son 6 toplantıda 3,25 puan faiz artışı yaparak oranı yüzde 4,25'ten yüzde 7,50'ye çıkardı. Beklenti üzerindeki faiz artışının ardından ruble, dolar karşısında yükselişe geçti ve USD/RUB kuru 69,90 seviyesi altına gerileyerek Haziran 2020 sonrası en düşük seviyeye geriledi.
 
Dün yüzde 1,5 üzerinde gerileyen kur, sene başı itibarıyla da yüzde 5 değer kaybetti. Ruble, bu yıl dolar karşısında değer kazanan nadir para birimlerinden.
 
Günün ilk yarısında TL'deki kaybın hızlanması ve son saatte de rublenin yükselişe geçmesiyle TRY/RUB kurunun günlük kaybı yüzde 4'ü geçti ve fiyat 7,28 ile tarihi düşük seviyeye geriledi.
 
Rublenin bu yıl iyi performans göstermesinde Rusya'nın büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden olması ve fiyatların yüksek oranda artış göstermesi etkili oluyor, fakat gelir olmasına karşın dünyada artan enflasyon Rusya'da da yükselişte ve banka, faiz artışının devam edebileceğini belirtti.
 
22.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi