Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya yüzünü güneşe dönüyor

Rusya Enerji Bakanlığı, vatandaşların yerli güneş enerjisi sistemleri satın almasını teşvik etmek için program başlatma hazırlığında. Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, program sayesinde 2030 yılına kadar toplam 1 gigawattlık enerji elde edilebileceğini yazıyor.
 
Bakanlığın planı 100 bin civarında hanenin enerji ihtiyacının güneş panelleriyle karşılanması yönünde. İzvestiya'nın görüşüne başvurduğu uzmanlar bu amaca ulaşılması için 30-35 milyar ruble, yani yaklaşık yarım milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç olduğunu belirtiyor.
 
Rusya'da 2019'da çıkan bir yasa hanelerin ve işletmelerin mikroenerji tabir edilen aralıkta enerji üretmesine imkan tanıyor. Rüzgar ve güneş enerjisi üretimini de kapsayan yasaya göre, üretilen elektriğin 15 kilowatta kadar olan kısmı ortak şebekeye verilebiliyor.
 
Güneş Enerjisi İşletmeleri Birliği'nin verilerine göre, 2021 sonunda ülkedeki toplam üretim 23 megawatta kadar çıkabilir. Buna göre, bakanlığın açıkladığı hedefe ulaşılması için mevcut kapasitenin yaklaşık 40 kat arttırılması gerek.
 
22.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi