Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya’da ırkçı kampanyaların öncüsü “Erkek Devleti”ne yasak

Sosyal medyada aktif olan, reklamlarında siyahi mankenler kullanan suşi restoranlarına karşı başlattığı saldırı ile gündeme gelen aşırı Rus milliyetçisi bir grup, mahkeme kararıyla “yasaklı örgüt” ilan edildi.
 
Nijnıy Novgorod bölgesinde bir mahkeme, ataerkilliği ve milliyetçiliği savunan ‘Mujskoye Gosudarstvo’ (Erkek Devleti) isimli oluşumu yasaklı örgüt olarak nitelendirdi ve faaliyetlerini yasakladı.
 
Sputnik muhabirinin aktardığına göre Nijniy Novgorod’da mahkeme tarafından ‘Mujskoye Gosudarstvo’ örgütünün yasaklı örgüt olarak nitelendirilmesine karar verildi. Mahkeme, örgütün faaliyetlerini yasakladı.
 
Konuyla ilgili mahkemeye bölge başsavcılığı şikayette bulunmuştu. Oluşum mevcut mevzuat çerçevesinde kayıtlı değildi, faaliyetleri hakkında da şikayetler geliyordu.
 
Sosyal medyada sıklıkla bu oluşumdan aktivistlerin kadınları canlarıyla tehdit ettiğine dair bilgiler paylaşılıyordu. Basında örgütten kişilerin LGBT propagandası yaptıklarını ileri sürdükleri Tanuki isimli restoran sevkiyat ağına da saldırı gerçekleştirdiği bilgisi yer almıştı.
 
Nijnıy Novgoro’da örgütün kurucusu Vladislav Pozdnyakov hakkında Aralık 2018’de ‘aşırıcı nitelikli eylemler’ yürüttüğü gerekçesiyle iki yıl denetimli serbestlik kararı verilmişti. Daha sonra Ceza Kanunu’ndaki kısmi değişiklikler nedeniyle bu ceza kaldırılmıştı.
 
Krasnoyarsk şehri merkezli bir suşi restoran zinciri, siyahi bir modelin kullanıldığı reklam kampanyası sonrası gelen ırkçı tehditler üzerine geri adım atmıştı. Aşırı sağcı gruplardan tehdit alan YobiDoyobi adlı zincir, "reklamda Slav görünümlü üç kadınla birlikte siyahi bir model kullandıkları için" özür dilemişti.
 
Mujskoye Gosudarstvo (Erkek Devleti) adlı kadın karşıtı sağcı bir hareketin lideri Vladislav Pozdnyakov'un reklamı internet üzerinde paylaşarak restoran zincirini hedef gösterdiği bildirilmişti.
 
Hareketin liderinin uzun süredir yurt dışında yaşadığı, egzotik Asya ülkelerinden fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığı bildirilmişti.
 
18.10.2021
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2021 yılında işleriniz geçen yıla kıyasla...©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi