Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

"Zengini Avrupa ayarında, yoksulu Afrikalı..."

Rusya Bilimler Akademisi üyeleri İvan Uşaçov ve Andrey Kolesnikov, Rusya halkının 2014 yılından bu yana doğru dürüst beslenemediğini ileri sürdü. Araştırmacılar 2014-2020 yılları arasında gelir yüzde 34,3 artarken gıda ürünü fiyatlarının yüzde 51,7 arttığına dikkat çekti.
 
Rusya nüfusu gelirlerine göre yüzde 10'luk dilimlere bölündüğünde, tam anlamıyla sağlıklı beslenebilenler yalnızca 9 ve 10'uncu dilimler.
 
Araştırmaya göre, ülkenin en varlıklı yüzde 10'luk kesimi, gıdaya gelirlerinin yüzde 16,2'sini harcarken, en yoksul yüzde 10'luk kesimde bu oran yüzde 47,3.
 
Bir başka deyişle, nüfusun en zengin dilimi Avrupa ayarında bir yaşam sürerken, en yoksul dilim Afrika gibi yaşıyor.
 
Araştırmayı yorumlayan ekonomist Dmitri Prokofyev ise Rusya'nın 2010-2011'den bu yana 'yönetilebilir yoksulluk' rejiminde yaşadığı yorumunu yapıyor.
 
Ülkenin yıllardır kişi başı 12 bin dolar yıllık gelir sınırını aşamadığını belirten Prokofyev'in iddiasına göre, bu durum iktidarın bilinçli stratejisinin ürünü.
 
Ünlü ekonomiste göre, çünkü "Lipset eşiği" olarak tabir edilen 13-14 bin dolarlık sınırı aşabilen toplumlar, daha talepkar hale geliyor ve iktidarları değişime zorluyor. Bu hipotez,
Amerikalı siyaset bilimci Seymour Martin Lipset'e ait.
 
22.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2021 yılında işleriniz geçen yıla kıyasla...©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi