Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Seçim sürprizi: Yeni İnsanlar Partisi

Rusya’da Duma seçimleri yüzde 5’lik barajı geçerek parlamentoya giren yeni bir partiye kapı araladı: Aleksey Neçayev’in 1,5 yıl önce kurduğu, iş dünyasının ve yeni kuşağın sözücüsü olma iddiasındaki liberal sağ eğilimli partinin yüzde 5,32 oy kazadı. "Şehirli seçmen"den oy aldığı belirtilen Yeni İnsanlar Partisi, uzun bir aradan sonra Duma'da "klasik dörtlü" tablosunu bozdu.
 
Partinin başkanı Neçayev, kozmetik başta olmak üzere çeşitli ürünlerin doğrudan tüketiciye satışını yapan, alanındaki en büyük şirketlerden Faberlic’in sahibi.
 
2020'de, kurulduktan hemen sonra bölgesel seçimlere katılıp dört bölgede yasama organına üye sokan parti, şimdi de federal Duma için barajı aşacağa benziyor. 
 
Bazı analizler, partinin arkasında Kremlin’in olduğunu iddia ediyor. Parti Başkanı Aleksey Neçayev, Putin’in politikalarını destekleyen bir isim olarak biliniyor. 
 
Yeni İnsanlar Partisi’nin Rusya’da hiçbir zorlukla karşılaşmadan hızlı kuruluş onayı alması, başkanının Vladimir Putin başkanlığındaki Tüm Rusya Halk Cephesi Merkez Konseyi'nin üyesi olması, “iktidarla ilişkisi”ne örnek gösteriliyor.
 
Bazı muhalif analistler, partinin muhalif Aleksey Navalnıy’ı destekleyen genç seçmenleri çekmek ve Duma’ya girerse iktidar partisi Birleşik Rusya’ya destek vermek için vitrine çıkarıldığı iddiasında.
 
Partinin seçim kampanyasında, küçük ve orta ölçekli işletmelere dayalı yeni bir ekonomik modelin getirilmesi, bölgelerin güçlendirilmesi, yenilikçi kalkınma, vergi baskısının azaltılması gibi vaatler var.
 
 
20.9.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi