Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Yeni tahmin: Rusya'nın mevcut petrol rezervleri kaç yıl yetecek?

Rusya Yeraltı Kaynaklarını Kullanma Federal Ajansı'nın (Rosnedr) yeni başkanı Yevgeniy Petrov mevcut üretim teknolojileri ile Rusya'nın karlı petrol rezervlerinin ömrünün 21 yıldan fazla sürmeyeceğini açıkladı.
 
Tümen Petrol ve Gaz Forumu'nda gazetecilere konuşan Petrov, belirlenen ama "çıkarması zor" diye tanımlanan rezervleri üretme yöntemleri iyileştirildikçe bu sürenin uzayacağını vurguladı.
 
Petrov, Batı Sibirya'yı yeni petrol rezervlerinin araştırılması için en umut verici bölge olarak nitelendirdi.
 
Rosnedr'ın önceki başkanı Yevgeni Kiselev, mayıs ayında yaptığı açıklamada Rossiyskaya Gazeta ile söyleşisinde, Rusya’nın bilinen toplam petrol rezervlerinin 58 yıl daha yeterli olacağını, ancak bu rezervlerin çoğunun ekonomik açıdan verimli olmadığını belirtmişti.
 
Verimli yatakların 19 yıllık ihtiyacı karşılayacağını aktaran yetkili, Kuzey Kutbu’ndaki yataklardan petrol çıkarmak için petrol varil fiyatının bugünkünün yaklaşık iki katı, 110-120 dolar seviyesinde olması gerektiğine dikkat çekmişti.
 
Rusya Enerji Bakanlığı da geçen ocak ayında yaptığı açıklamada, 30 milyar tonluk petrol rezervlerinin yalnızca yüzde 36’sının verimli olduğu bilgisini vermişti. 
 
Sayıştay, Rusya’da petrol ve doğal gaz rezervlerinin kağıt üzerindeki rakamlardan daha az olabileceğini, açıklanan rezervlerin çoğunun varlığının teyit edilmediğini açıklamıştı.
 
Rusya'nın petrol rezervlerinin toplamının değeri ne?
 
Rusya Tabii Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, 2017 sonundaki veriler doğrultusunda ülkedeki yeraltı kaynağı rezervlerinin toplam değeriyle ilgili açıklama yapmıştı. Verilere göre, Rusya’da 605.828 milyar dolar değerinde petrol rezervi bulunuyor. Toplam yeraltı kaynağının değeri ise GSYİH’in yüzde 60’ı kadar.
 
Rusya Tabii Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, ilk kez ülkede bulunan yeraltı kaynaklarının toplam değeri konusunda bir değerlendirmede bulundu. 2017 sonuna kadarki dönemi kapsayan ilk değerlendirmeye göre;
 
—  Rusya'daki petrol yataklarının değeri 39.6 trilyon ruble (605.828 milyar dolar),
 
— Doğalgazın toplam değeri 11.3 trilyon ruble (172.876 milyar dolar),
 
— Kok kömürünün değeri ise yaklaşık 2 trilyon ruble (172.876 milyar dolar).
 
Diğer yandan ülkede 808 milyar ruble (12.361 milyar dolar) değerinde demir cevheri, 505 milyar ruble (7.728 milyar dolar) değerinde elmas, 480 milyar ruble (7.346 milyar dolar) değerinde altın mevcut.
 
Tüm enerji ve yeraltı kaynaklarının toplam değeri ise 2017 yılı için 55.2 trilyon ruble (844.880 milyar dolar) ya da GSYİH'in yüzde 60'ı kadar.
 
16.9.2021
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi