Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'ya 'dış güven' yeniden artışta

Rusya tahvil piyasası yaklaşık altı aylık düşüşün ardından yeniden yabancı yatırımcıların radarına girdi. Yerleşik olmayan yatırımcılar geçen hafta 600 milyon dolar tutarında federal tahvil satın aldı. Böylece bu göstergede 2021’in rekoru kırıldı.

 
Rus devlet tahvilleri endeksi RGBI geçen haftanın sonunda yüzde 0,84, bu haftanın ilk iki günü yüzde 0,2 artış gösterdi.
 
Locko Asset Management, yabancıların daha çok 7-15 yıl vadeli tahvillere ilgi gösterdiklerini, Rusya Merkez Bankası’nın para-kredi politikalarını sertleştirme uygulamasına son verdiği görüşünün hakim olduğunu aktardı.
 
Enflasyonun hız kazanması üzerine Rusya Merkez Bankası Direktörler Kurulu, geçen cuma günü politika faizini 100 baz puan arttırarak yüzde 6,5'a çıkarma kararı almıştı. Böylece banka bu yıl dördüncü kez faiz arttırdı.

Bu arada Reuters'in haberine göre, Bir Morgan Stanley gelişen piyasası ve FX stratejisti Salı günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika ve Rusya devlet tahvili piyasalarının ABD Hazine tahvillerinde yaşanan ralli ve gelişmekte olan piyasalardaki sorunların ucuz fiyatlama yaratması nedeniyle düşük değerlendirildiğini söyledi.
 
ABD’deki reel veya enflasyona göre düzeltilmiş tahvil getirileri, son zamanlarda diğer büyük ekonomilerdekilerle paralel olarak düştü. Analistler bu düşüşü, COVID-19 varyantlarındaki artışın ardından ekonomik konusunda artan endişeye ve Merkez bankaları tarafından ağır tahvil alımı gibi faktörlere bağlıyor.
 
Morgan Stanley’nin küresel FXEM stratejisi başkanı James Lord, Reuters’e verdiği demeçte, “Bazı EM tahvil piyasalarında makul bir değerin ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz. ABD Hazine tahvillerinin yükselişi nedeniyle, bazı EM’lerin ABD varlıkları arasındaki getiri farkı çekici görünüyor- Rusya ve Güney Afrika bunlar arasında öne çıkıyor, protestoların yol açtığı son satışların bir sonucu olarak yatırım için daha da çekici. Morgan Stanley, bu ayki protestoların ve bankanın ülkenin 2021-2022 mali yılı için mali açığının GSYİH’nın yaklaşık %8’i olacağına dair inancı nedeniyle gerçekleşen bir satıştan sonra Güney Afrika’nın 2041 devlet tahvilinde yükseliş öngörüyor” dedi.
 
Lord, “Bu daha iyi mali rakamlar, daha düşük tahvil arzına, uzun vadede daha düşük risk primlerine yol açmalı, daha düz eğrilere yol açacaktır ve son birkaç hafta içinde gördüğümüz değer iyileşmesinin nedeni olacaktır” yorumunda bulundu. Bununla birlikte Rusya’da, Eylül ayında beklenen 50 baz puanlık bir merkez bankası faiz artışının son yükseliş döngüsünü bitirmesinin muhtemel olduğunu ve tahvil piyasasının çekici görünmesini sağlayacağını, bu sebeple rubleyi destekleyeceğini söyledi.
 
29.7.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi