Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da 5 milyon rubleden fazla kazanana yüzde 35 vergi çağrısı

Rusya’da varlıklı kişilerden alınan gelir vergisi miktarının artırılması konusu tekrar gündemde. Duma Finans Piyasası Komitesi Başkanı Anatoliy Aksakov, varlıkllı kişilerden yüzde 35 oranında vergi alınmasını teklif etti.

Ülkede 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren yasa, yılda 5 milyon rubleden (68 bin 500 dolar) fazla gelir elde eden kişilerden yüzde 13 yerine yüzde 15 gelir vergisi alınmasını öngörüyor.
 
Rus medyası ile söyleşisinde konuyu değerlendiren Aksakov, “Yüzde 15’in nasıl işleyeceğini göreceğiz. Daha sonra kademeli vergiye geçilmeli. ABD’de federal ve bölgesel vergi toplamı yüzde 50’yi buluyor. Bizde yüzde 50’ye çıkmayacağını düşünüyorum, ancak yüzde 35’e yükseltmemiz tamamıyla normal” ifadelerini kullandı.
 
Duma yetkilisi, 5-10 milyon ruble gelir için yüzde 15, 10-15 milyon ruble gelir elde edenler kişilere ise yüzde 20 vergi uygulanmasını teklif etti.
 
Aksakov, varlıklı kişiler için gelir vergisinin artırılmasının devletin ihtiyaç sahipleri için daha fazla kaynak ayırmasını sağlayacağını kaydetti.
 
Bu önerinin iktidar partisi içinde destek bulduğu, sonbaharda yapılacak Duma seçimleri öncesinde geniş kitlelerden popüler destek almak için gündemde tutulabileceği vurgulanıyor.
 
28.6.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi