Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'nın en zengin bölgesi

Yamalo-Nenets, Rusya'nın Kuzey Kutbu'na sınır, doğal kaynak zengini bölgelerinden biri. Yamalo-Nenets'te maaş ortalaması 97 bin rubleyle (10 bin 850 TL). Yani ülke ortalamasının neredeyse 3 katı. Hatta bölgeye bağlı bazı küçük şehirlerde bu ortalama 99 bin rubleye kadar çıkıyor. Ancak burada yaşamak hiç de kolay değil. Yazın yalnızca 50 gün sürdüğü bölge mayıs ayında bile karlar altında.
 
Bölgenin temel geçim kaynağı petrol. Bu endüstride çalışanların aldıkları ortalama maaş ise 174 bin ruble (19 bin 460 TL). Ülkede işsizlik oranının en düşük olduğu yer yine Yamalo-Nenets.
 
Ancak bölgede barınma masrafları ülke genelinden daha yüksek. Yapılan bir araştırma çalışaların maaşlarının yüzde 8,3'ünün JKH tabir edilen sabit konut giderlerini karşılamak için harcandığını gösteriyor. Yeni konut sayısının az olduğu bölgede kiralar Moskova'yla yarışıyor.
 
 
Bir diğer sorunlu alan da sağlık sistemi. Bölgede yaşayanlar hastane sayısının az ve sağlık altyapısının yetersiz olmasından şikayetçi.
 
Sevkiyat problemleri nedeniyle gıda da ülke geneline göre daha pahalı. Dört kişilik bir ailenin mutfak masrafı 30 bin ruble civarında.
 

11.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi