Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Teknoloji yarışında hangi ülkeler lider?

Rusya'nın önde gelen üniversitelerinden Yüksek Ekonomi Okulu'nun (VŞE) araştırması, teknoloji yarışında Batı ile aradaki farklın kalıcı hale gelebileceği yolunda uyarılar içeriyor. Araştırmanın yazarlarına göre, Rusya'nın gelecek vaadeden teknolojiler pazarına katkısı yüzde 0,6 seviyesinde.
 
Raporun yazarları, dünyada teknolojik gelişiminin lideri konumundaki ABD'nin değerlendirme dışı tutulduğunu, buna rağmen diğer ülkelerle Rusya arasındaki farkın endişe verici olduğu dile getiriliyor.
 
Rusya'nın küresel teknoloji pazarına katkısının en yüksek olduğu alan ise yüzde 16,7'lik oranla nükleer teknolojiler. Ülkenin silah pazarındaki payı da yüzde 1,2 olarak hesaplandı.
 
Üretim teknolojileri ihracında ve ithalinde küresel lider pozisyonundaki ülkeler Almanya, Hollanda, İsviçre, Belçika, Macaristan ve Vietnam oldu.
 
Üretim teknolojileri alanında en çok patent alınan ülkelerse Güney Kore, Japonya, İsveç, İsrail ve Finlandiya.
 
Kendi ihtiyaçları için gelişmiş teknolojileri etkin biçimde kullanan ülkelerse Polonya, Romanya, Slovakya, Tayland, Filipinler, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin.
 
Araştırmaya göre teknolojik atılımda geri kalan 35 ülke arasında Rusya, Brezilya, Hindistan, Norveç, Avustralya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Arjantin ve Kazakistan öne çıkıyor.
 
14.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi