Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Gagarin’in onuruna uzay seferi

Üç kişilik bir ekip, Yuriy Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan olmasının 60. yıldönümü nedeniyle onun isminin verildiği bir Soyuz uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti.

Kozmonotlar Oleg Novitskiy ve Pyotr Dubrov ile astronot Mark Vande Hei’den oluşan bir ekip, dış yüzeyine Yuriy Gagarin’in portresinin yerleştirildiği bir Soyuz MS-18 uzay aracı ile bugün Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlatıldı. 
 
Uçuş öncesi Kazakistan'daki Baykonur Kozmodromu'nda düzenlenen basın toplantısında ekibe, ‘uzaya çıkan ilk insan olmasının 60. yıldönümünde Gagarin’i nasıl onurlandıracakları’ sorulduğunda kozmonot Dubrov, “Hep beraber kutlama yapacağız. Ayrıca çok sıkı çalışacağız” dedi.
 
Rusya bu yıl, ilk insanlı uzay uçuşunun 60. yıldönümünü kutluyor. Ülke, Sovyetler Birliği döneminde 12 Nisan 1961'de Gagarin'i uzaya göndermişti.
 
Çığır açan bir yolculuğa çıkan Gagarin, dünyanın yörüngesinde 108 dakika kaldı ve ulusal bir kahraman olarak geri döndü. (Sputnik)

9.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi