Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Türkolog Vasilyev ve eşi vefat etti

SSCB devrinden bugüne, akademik hayatını Türk tarihi araştırmalarına adayan ünlü Türkolog Prof. Dmitri Dmitriyeviç Vasilyev, koronavirüse yenik düşerek 75 yaşında hayatını kaybetti. Vasilyev’in eşi Yelena Vasilyevna’nın da geçen hafta yine koronavirüsten öldüğü öğrenildi. 

 
Rusya Bilimler Akademisi'nin Şarkiyat Enstitüsü Doğu Araştırmaları Tarih Bölümü Başkanı olan Vasilyev, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde profesördü. Ayrıca Rusya Bilimler Akademisi Doğubilimcileri Başkan Yardımcısıydı. Vasilyev'e Moskova'da RTİB tarafından 2019 Yılı Nazım Hikmet Dostluk Ödülü verilmişti. 
 Vasilyev, ihtisasını İslam öncesi Türk tarihi üzerine yapmış ve Göktürkler üzerine, hayatının son dönemine kadar süren  araştırmalar yürütmüştü. 
 
Vasilyev son demeçlerinden birinde çalışmalarını özetlerken, "Özellikle Göktürklerin Rusya topraklarında önemli izleri var. Her yaz araştırma grubumla Sibirya’ya gidiyor ve Göktürk tarihine ait yeni eserleri inceliyorum. Bu çalışma ve araştırmalarımdan dolayı Türk Dil Kurumu fahri üyeliği aldım. Ve 1989 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından Türkoloji üzerine yaptığım çalışmalarımdan dolayı ‘üstün hizmet ödülü’ne layık görüldüm” demişti.

Türk tarihi araştırmalarını yazdığı kitaplar ve makalelerde toplayan Vasilyev, çok sayıda öğrenci de yetiştirmiş, Türkiye ile bağlarını sürekli canlı tutarak ikili ilişkilerin ve akademisyenlar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunmuştu.


18.1.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi