Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Belarus'ta protestocular direniyor, 3 muhalif kadın lider Nobel'e aday

Belarus'ta cumartesi ve pazar günleri aralıksız devam eden Lukaşenko karşıtı protesto gösterilerinde yine olaylar çıktı. Pazar günü 15 binden fazla kişinin Minsk sokaklarında yaptığı yürüyüş sırasında bazı polislerin havaya ateş açtığı, bazılarının da plastik mermi kullandığı haber verildi. 200'den fazla gözaltı olduğu haber veriliyor. 
 
Bu arada Norveç parlamentosundan Hıristiyan Demokrat Parti milletvekili Feir Toskedal, pazar günü yaptığı açıklamada Belarus'ta muhalefetin önde gelen üç kadın lideri  SvetlanaTihanovskaya (başkan adayı), Mariya Kolesnikova ve Veronika Tsepkalo'yı  "Belarus'un hukuk dışı rejimine karşı adil seçim talebiyle barışçı muhalif mücadeleleri" nedeniyle Nobel barış ödülüne aday gösterdiğini açıkladı. Kolesnikova hapiste, diğer iki isim ise ülkeyi terk etmişti.
 
 
Cumartesi günü de Belarus kolluk kuvvetlerinin başkent Minsk'in çeşitli üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin katıldığı protesto yürüyüşünde ondan fazla kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Sputnik muhabirinin Minsk’ten aktardığına göre polis, çeşitli üniversitelerden öğrencilerin düzenlediği protesto yürüyüşünde ondan fazla kişiyi gözaltına aldı.
 
Polis departmanı basın dairesi de bu bilgiyi doğruladı, ancak gözaltına alınanların tam sayısı verilmedi. Gözaltına alınanların arasında Sputnik’in bir çalışanının da olduğu, bu kişinin kimlik kontrolünden sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.
 
Aktarılan bilgilere göre yürüyüş öğle vakti Minsk Devlet Dilbilimleri Üniversitesi’nden başladı, 100’ün üzerinde kişinin bulunduğu kalabalık basın mensuplarının eşliğinde Nezavisimost Bulvarı ile Kozlov Caddesi’nin kesişimine doğru yürüdü.
 
Ancak yolu geçmek isteyen öğrenciler, kavşakta kendilerini bekleyen güvenlik güçleri ile karşılaştı. Gözaltılar başlar başlamaz göstericiler hızlı bir şekilde dağılarak market ve kafelere saklandı.
 
Kolluk kuvvetleri 10’dan fazla kişiyi yakalayarak, sert bir şekilde otobüslere bindirdi ve uzaklaştı. Gözaltına alınanların arasında Belarus’ta yayın yapan TUT.by ve Onliner muhabirlerinin de bulunduğu ifade edildi.
 
Gözaltılardan sonra protestocuların büyük bir kısmı dağıldı.
  
Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanı seçimlerinin ardından Merkez Seçim Komisyonu, seçimleri Aleksandr Lukaşenko'nun yüzde 80,1 oyla kazandığını, en yakın rakibi muhalif Svetlana Tikhanovskaya'nın oylarının ise yüzde 10.12'de kaldığını duyurmuştu.
 
Seçimlerinin adil ve şeffaf olmadığını ve sonuçların hileli olduğunu öne süren muhalefet ise, seçimlerin tekrarlanması için gösteriler ve grevler organize ediyor.

19/19/2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi