Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

'Sinop'ta S-400 füzesi fırlatıldı' haberine ABD tepkisi: 'Doğruysa kınıyoruz'

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin Sinop'ta test edildiğini duyurdu. Haber henüz resmi makamlarca teyit edilmezken, Reuters Sinop'ta çekilen bir videonun bulunduğunu abonelerine geçti. 
 
Reuters daha önce geçtiği haberde, bir hafta önce Karadeniz'e nakledilen Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin bugün test edeileceğini öne sürümüştü. S-400'lerin test edilmesi için altı saatlik bir süre belirlendiği ihaberde belirtilmişti.

Türkiye geçen hafta Sinop bölgesinde Navtex ve NOTAM mesajları yayımlayarak üçüncü tarafları uyarmıştı. 
 

Bu arada internette Sinop'tan füzelerin ateşlenmesi sonrası çekildiği iddia edilen görüntüler paylaşıldı:

Reuters haber ajansının, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminin denemesinin yapılması beklenen Karadeniz Bölgesi'nde füze fırlatıldığını gösteren bir videoya ulaştığını duyurmasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Bakanlığın, Türk hükümetinin üst düzey yetkililerine, S-400 gibi Rus askeri sistemlerini satın almasının kabul edilmez olduğunu, S-400 sisteminin aktif hale gelmesinin, Türkiye ile güvenlik ilişkileri bakımından "potansiyel ciddi sonuçları" olacağı uyarısında bulunduğunu belirtti. Ortagus, konuyla ilgili açıklamasında, "Doğrulanması halinde NATO müttefiki ve ABD'nin stratejik ortağı olarak Türkiye'nin sorumlulukları ile uyuşmayan S-400 füze denemesini şiddetle kınıyoruz" dedi.

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi