Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da 177 bin askerli Zafer Yürüyüşü'ne test ve maskeli hazırlık

Rusya'da bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle 9 Mayıs'ta yapılamayan ve 24 Haziran'a ertelenen Zafer Yürüyüşü'ne katılacak birlikler Moskova'da eğitimden geçecek. Savunma Bakanlığı eğitimler sırasında her türlü sağlık tedbirinin alınacağını açıkladı.

Moskova ve "savaş karamanı" unvanlı diğer şehirlerdeki geçit törenlerine hava ve kara birlikleri dahil olmak üzere toplamda 177 bin askerin yanı sıra 4 bin 500 askeri araç katılacak.

Bakanlık törende yer alacak askerlerin yerel halkla ve Moskova'da konuşlu birliklerle temas etmeyecek şekilde ağırlanacağı bilgisini paylaştı.

Yürüyüşe katılacak bütün askerler eğitimler sırasında maske ve eldiven takacak. Hazırlık döneminde bütün askerlere koronavirüs testi yapılacak.

Askerlerin 17 ve 18 Haziran gecesi Kızıl Meydan'da prova yapması da planlanıyor. 20 Mayısta ise son kez genel prova yapılacak.

Moskova'nın dışında 28 Rusya şehrinde de Zafer Günü şerefine askeri geçit töreni düzenleniyor.
 
Peskov'dan umutlu açıklama

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin ve dış ülke liderlerinin 9 Mayıs'ta düzenlenmesi gerekirken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle 24 Haziran’a ertelenen Zafer Günü askeri geçit törenini Kızıl Meydan’daki tribünden izleyeceklerini belirtti.
 
Rus devlet televizyonu Rossiya 1’de yayınlanan 'Moskova. Kremlin. Putin' programına konuk olan Peskov, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi ordusunun Sovyet kuvvetlerine teslim olmasının 75. yıldönümü olan 9 Mayıs'ta düzenlenmesi gereken, ancak Kovid-19 pandemisi nedeniyle 24 Haziran’da yapılması planlanan askeri geçit töreninin Putin ve davet edilen dış ülke liderleri tarafından Kızıl Meydan’daki tribünden izleneceğini ifade etti.

Sputnik'e göre Peskov, “Başkan ve konuklar şüphesiz (geçit törenini) tribünde izleyecekler. Şüphesiz dış ülke liderleri de orada olacaklar” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü, 24 Haziran’da yapılması planlanan askeri geçit törenini konusunda epidemiyolojik durumun da dikkate alınması gerekeceğini belirtti. Kremlin Sözcüsü aynı zamanda ‘geçit töreninin yapılacağı tarihe kadar kısıtlama düzenlemelerinin tüm kalemlerinin kalkacağını’ umduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 16 Nisan’da her yıl olduğu gibi 9 Mayıs’ta düzenlenmesi istenen ancak salgın nedeniyle ertelenen geçit töreninin haziranda yapılacağını açıklamış, 19 Mayıs’ta ise İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi ordusunun Sovyet kuvvetlerine teslim olmasının 75. yıldönümü dolayısıyla askeri geçit törenlerinin 24 Haziran’da yapılması konusunda kararname imzalamıştı.

Kararnameye göre 24 Haziran resmi tatil olarak ilan edildi.
 
1.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi