Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Trump Rusya ile 3. anlaşmadan vazgeçiyor, sıra nükleer pakta vedada...

"Trump Açık Semalar Silah Kontrol Anlaşması'ndan çekiliyor. Trump'ın bu kararı, silahlanmayı kontrol anlaşmalarından üçüncüsünden de çıkma anlamına geliyor. Bu karar, Rusya ile uygulamada kalan tek ve en büyük silahsızlanma anlaşması olan New START'tan da, eğer başkan kalırsa gelecek şubatta süresi sona erdiğinde çekilmeyi düşündüğünün işareti."

New York Times, Başkan Trump'ın yankı yaratan son kararını bu şekilde duyurdu.

Böylece 1980'lerin sonunda SSCB lideri Gorbaçov ile ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından atılan ilk anlaşmalarla başlayan nükleer silahları sınırlama çabalarının sonuna gelinmiş olabileceği vurgulanıyor. 

Gazeteye göre, Türkiye dahil 35 ülkenin dahil olduğu Açık Semalar Anlaşması'ndan çıkma kararı cuma günü Rusya'ya iletecek.

Trump, bu anlaşmaya Çin de dahil olmadığı sürece devamının yararı olmadığını ve Rusya'nın kendilerini "aldattığını" savunuyor. 

İki ülke arasında geçerlil kalan son önemli anlaşma, iki tarafın nükleer başlaık sayısının 1550 ile sınırlamasını öngörüyor. Şimdi gelecek şubatta bu anlaşmanın da ortadan kalkması ve dünyada yeni bir silahlanma yarışının kapısının aralanmasıo tehdidi gündemde.

Trump'ın kararı ne anlama geliyor?
 
New York Times, Başkan Donald Trump'ın üçüncü önemli silah kontrolü anlaşmasından da çekilmeyi planladığını, Açık Semalar Anlaşması ile ilgili kararını cuma günü Rusya'ya ileteceğini yazdı. Türkiye dahil 35 ülke anlaşmanın imzacısı.

Sputnik'in aktardığına göre, Başkan Donald Trump'ın önemli bir silah kontrolü anlaşmasından daha çekilme yönünde karar verdiğini duyuran The New York Times gazetesi, bunun ABD ile Rusya arasında kalan son nükleer anlaşmadan, yani yeni START'dan da çekileceğinin işareti olduğu yorumunu yaptı.

Trump yönetiminden üst düzey yetkililere dayandırılan habere göre, ABD Başkanı, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin yarın Rusya'yı bilgilendirecek.

Trump'ın çekilme gerekçesini 'Rusya'nın anlaşmayı tekrar tekrar ihlal etmesi' olarak sunacağını aktaran üst düzey yetkililer, anlaşmanın koşulları dahilinde, çekilmenin 6 ay içinde gerçekleşeceğini söyledi.

Her çekilmede olduğu gibi Rusya'yı anlaşmayı istismar ve ihlal etmekle suçlamış bulunan Trump, 2018 yaz sonunda imzaladığı 2019 bütçesiyle Rusya ile Açık Semalar Anlaşması ve 2010'da imzalanan Yeni START (Stratejik Silahların Azaltılması ) Anlaşması'nı dondurmuştu.

Pentagon'dan Abhazya ve Güney Osetya mazereti

Savunma Bakanı Mark Esper, mart ayında yaptığı açıklamada, ABD'nin anlaşmanın halihazırdaki şeklinden endişe duyduğunu, zira Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya ile sınırlarındaki uçuşlara sınırlama getirdiğini dile getirmişti.

Moskova, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş Abhazya ve Güney Osetya'yı bağımsız devletler olarak tanıyor.

Türkiye dahil 35 ülke imzacı

Türkiye dahil 35 ülkenin taraf olduğu Açık Semalar Anlaşması, 1992 yılında eski Doğu ve Batı Bloku ülkeleri arasında karşılıklı güven inşası amacıyla imzalanmıştı ve Soğuk Savaş sonrasında Avrupa'da güven inşa etmek için en önemli adımlardan biri olmuştu.

2002 yılından beri yürürlükte olan anlaşma çerçevesinde imzacı ülkeler birbirlerinin hava sahasında silahsız gözlem uçuşu yaparak askeri eylemlerle ordular hakkında açıkça bilgi toplayabiliyor, böylece savaş hazırlığı olup olmadığına dair net fikir edinebiliyor. 

21.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi