Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da bugün Duma seçimi olsa...

Rusya'da siyasi partilerin halk desteğindeki son durum mercek altına alındı. Sosyo-Ekonomik ve Politik Araştırmalar Enstitüsü (İSEPİ)'nin çalışmasına göre, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin bugün alabileceği oy oranı yüzde 42 ile 45 arasında. Yani 2016'daki son seçime kıyasla yüzde 10 civarında oy kaybı bekleniyor. 
 
2018-2019 yıllarında gerçekleşen çeşitli yerel ve bölgesel seçimlerden alınan sonuçlara dayandırılan araştırma, Birleşik Rusya'nın yanı sıra iki partinin daha parlamentoya girebileceğine işaret ediyor. Bu partiler yüzde 18'lik tahmini oy oranı ile Komünist Partisi ve yüzde 12,5'luk oy oranı ile Jirinovski'nin partisi LDPR.

Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda, Komünist Partisi son milletvekili seçimlerine göre oy oranını 5 puan arttırırken, LDPR'nin oyları 1 puan gerilemiş olacak.

İSEPİ'nin tahminine göre, şu anda parlamentodaki dördüncü parti konumunda olan Adil Rusya partisinin yüzde 5'lik seçim barajını geçip geçemeyeceği şimdilik belirsiz. Parlamentoda sandalyesi bulunmayan Rusya'nın Komünistleri ve Emekliler partilerinin oy oranı da yüzde 4 civarında.

Rusya seçim sisteminde yüzde 3'lük oy oranına ulaşan partiler devletten yardım alabiliyor. Yabloko ve Yeşiller partileri de bu yardımı alabilmek için mücadele edecek.

18 Eyll 2016'da yapılan son Duma seçiminde Birleşik Rusya yüzde 54 oyla 450 koltuklu parlamentoda 343 sandalye kazanmıştı. İkinci sıradaki Komünist Parti yüze 13,3 oyla 42 milletvekili çıkarabildi.  Yüzde 13,1 oy alan Jirinovski'nin Demokrat Rusya Partisi ise 39 koltuk sahibi. 

2011 seçiminde iktidar partisi Birleşik Rusya'nın oyu yüzde 49,3, koltuk sayısı 238 idi. 

5.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi