Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

...Ve Rusya'da tarım, silahı solladı!

Moskova'da düzenlenen 'Rusya Çağırıyor!' adlı uluslararası yatırım forumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın tarım ve gıda ürünleri ihracatının, yakın tarihinde ilk kez silah ihracatını solladığını açıkladı. Putin, geçen yıl Rusya'nın 11,9 milyar dolarlık gıda ve tarım ürünü satıldığını, silah satış rakamının ise 15,1 milyar dolar olduğunu söyledi.  

Rus lider, Ocak-ağustos dönenminde ise gıda-tarım ürünleri satışının yüzde 19,6 artarak 11,9 milyar dolara çıktığını vurguladı.

Putin bunun, enerji ve hammadde ürünlerine bağımlılığı azaltacak ve ihracatı çeşitlendirecek yeni ekonomi politikaları açısından büyük başarı olduğunu söyledi.

Rusya, yarıdan fazlası petrol ve gaz ile diğer hammaddelerin satışına bağlı olan ekonomisini Batı'nın ambargolarına rağmen farkı ürün segmentlerindeki üretimle dengelemek için büyük çaba harcıyor. Tarım ürünleri ile ilgili teşvikler bunun ilk sırasında yer alıyor.

Diğer yandan son dönemde Türkiye dahil pek çok ülkemin S-400 füze si,stemleri almak için sıraya girdiği Rusya, silah sanayinde de ABD'nin ardından dünyanın ikinci büyük satıcısı konumunda.

Bu arada Sputnik'in aktardığına göre Putin, ülkede gerçekleştirilen yatırımların 2017'nin ilk 9 ayında yüzde 4.2 arttığını söyledi. Rus VTB Bankası tarafından düzenlenen forumda katılımcılara hitap eden Putin, "Ön değerlendirmeye göre işletmerin ana sermayesine yapılan yatırımlar ilk 3 çeyrekte yüzde 4.2 arttı. Bu rakam, aynı dönemde gerçekleşen GSYİH artış oranının 2 katından fazla" dedi.

Sputnik haberine göre bu yüksek temponun artışın gelecekte sürmesine zemin hazırladığına işaret eden Putin, ilk 3 çeyrekte GSYİH'nin yüzde 1.8, reel maaşların ise yüzde 2.5 oranında arttığını kaydetti.

Putin, 2017'nin ilk 3 çeyreğinde ise Rusya'ya yapılan doğrudan yabancı yatırım hacminin 2 katın üzerinde artarak 23 milyar dolar seviyesine çıktığının altını çizdi.

Putin, "İş çevrelerinin eylemlerimizi pozitif değerlendirdiğini görüyoruz. Yabancılar da dahil olmak üzere Rusya ekonomisine güven ve yatırım yapma isteği artıyor. Finans dışı sektörlere yapılan doğrudan yabancı yatırım hacmi, 2.5 kat artarak 23 milyar dolara yükseldi. Bu, son 4 yıl içinde elde edilen en büyük artış" ifadelerini kullandı.

Putin, petrol ve gaz dışı bütçe açığının azaldığını belirterek, Rusya hükümetinin bugün GSYİH'nin yüzde 8.5'ine denk gelen bu açığı 2019'da yüzde 5.9 seviyesine düşürmeyi planladığını belirtti.

Rus lider, "Federal bütçenin petrol piyasasındaki duruma bağlılığı kararlı bir şekilde azalıyor. 2014 yılında petrol ve gaz gelirleri bütçe gelirlerinin yarısından fazlasını, tam olarak yüzde 51.3'ünü teşkil ederken bu yıl yüzde 39 seviyesine geriledi. Önümüzdeki 3 yıl içinde petrol ve gaz gelirleri, federal bütçe gelirlerinin sadece üçte birini oluşturacak. Bununla birlikte federal bütçenin genel giderleri artacak" diye konuştu.

Rus ekonomisindeki mevcut büyüme oranından memnun olmadığını ve büyümenin dünya ortalamasının üzerinde olması gerektiğini belirten bazı yapısal kısıtlamaların bu sorunun çözümünü engellediğini vurguladı. 

25.10.2017

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi