Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
BASINDAN SEÇMELER

"Halef adayı Kremlin'e döndü"

Başkan Putin'in altı yılık yeni başkanık dönemi başlarken yaptığı kapsamlı kadro değişikliği içinde bir isim, özellikle medyanın vtrinine çıktı: Aleksey Dyumin. Tula Bölge Valiliği koltuğunda iken Kremlin'e 'başkan yardımcısı' (ya da pratikdeki haliyle danışman) olarak geri çağrılan 51 yaşındaki Dyumin, uzun süredir Rus medyasında "Putin'in yaverliği ile başlayan kariyer basamaklarını tırmanan güçlü halef adayı" olarak tanımlanıyor. Uzun süredir Dyumin'in Şoygu'dan sonraki savunma bakanı olabileceği iddia edilmişti. Son atama ise pek çok analist tarafından "aslında fiili olarak bunun gerçekleştiği" şeklinde yorumlanıyor. 

Kremlin Sözcüsü Peskov, Putin'in eski özel güvenlik şefi olan Dyumin'in başkan yardımcısı olarak savunma sanayi kompleksini denetleyeceğini ve aynı zamanda spor ve Devlet Konseyi meseleleriyle de ilgileneceğini söyledi. Dyumin eylül 2016'dan bu yana Tula bölgesi valiliği görevindeydi. Bundan önce Dyumin Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yardımcısı olarak da çalışmıştı.

Dyumin'in Kremlin'e dönüşünü, M. Komsomolets gazetesi yazarı Mhail Rostovski bugünkü yazısında şöyle yorumladı: "Dyumin uçuşa geçiyor. Başkan yardımcılığı görevi sadece başlangıç. Putin yeni nesil Kremlin liderlerini test etmeye başladı."

Putin ayrıca Mayıs 2008'den bu yana Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri olan, eski FSB başkanı  72 yaşındaki Nikolay Patruşev'i de yardımcısı olarak atadı. Peskov'a göre Patruşev'in  görevi gemi inşasının geliştirilmesi olacak. Peskov atamayı “Bu kesinlikle büyük, çaok karmaşık stratejik bir sektör.  Bu nedenle elbette Nikolay Platonoviç'in engin deneyimi burada kesinlikle büyük bir rol oynayacaktır" dedi.

Putin'in, ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov'u yeni savunma bakanı olarak atamasını da değerlendiren Peskov, bunu "güvenlik bloku ekonomisini ülke ekonomisine entegre etme ihtiyacıyla" açıkladı. Peskov, daha önce GSYİH'nin yüzde 3'ü olan savunma-güvenlik bütçesinin yüzde 6,7'ye yaklaştığını hatırlatarak "Bu henüz kritik bir rakam değil, ancak yavaş yavaş 80'lerin ortasındaki, güvenlik bloğuna yapılan harcamaların ekonomideki payının yüzde 7,4 olduğu duruma yaklaşıyoruz" dedi. 

Putin'in son kararları yorumlanırken, pek çok analist eski savunma bakan yardımcısı olarak deneyim sahibi olan Aleksey Dyumin'in Kremlin'de Putin'in yardımcısı olarak askeri operasyon kararlarında da etkin olacağını, bir ekonomist olan Beleusov'un "geçici olarak" getirildiği bu makamda organizasyon ve bütçe kontrolü çalışmalarını tamamladıktan sonra Dyumin'in bir sonraki savunma bakanı olma ihtimalinin yüksek olduğunu savunuyor. 
 
Dyumin bundan sonra vitrinde daha sık görülmeye aday bir isim. Bu nedenle 27 Haziran 2023'de yayınladığımız Dyumin portresini yeniden paylaşıyoruz:
 

"Putin'i ayıdan kurtaran koruma ve halefi"

 

Rusya'da, Wagner'in başarısız darbe girişiminin yankıları devam ederen, kulisler bir kez daha çalkalanıyor. Prigoijin’in isyan çıkarmasındaki temel talep olan Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun (ayrıca Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’un) görevden alınacağı iddiaları yine gündemde.
 
Pek çok analist Başkan Putin’in, Ukrayna operasyon öncesinde kendisine en yakın isim olan, Sibirya steplerinde baş başa tatil yaparak kamuoyuna da bu ‘kadim dostluk’ mesajını verdiği Şoygu’yu, hele de isyancıların bu talebi açıkça die getirdiği bir dönemde görevden almayacağı düşüncesinde. Her ne kadar Şoygu’nun Ukrayna operasyonunda başarısız bir portre çizdiğinde çoğunluk mutabık olsa da, Putin’in “kendi uygun gördüğü zamanda Şoygu’yu “bir başka göreve atayarak” alışılmış değişim operasyonunu yapacağı yorumları güçlü. Diğer yandan Gerasimov’un yerinde de General Sergey Surovikin’in adı sık sık geçiyor.
 
Şoygu’nun yolun sonuna geldiği yorumları gün Rusya medyasında ve sosyal ağlardaki yorumlarda güçlendi. Hatta açık ve net olarak tek bir isim, Şoygu’nun halefi olarak öne çıkarıldı:
 
Tula Bölge Valisi Aleksey Dyumin.
 
Ancak son dönemde zaten esik olmayan bu söylentileri bu kez vitrine taşıyan bir başka gelişme, ülkenin önde gelen gazetelerinden Kommersant’ın etkili kremlin muhabiri Aleksey Kolesnikov’un da, dolaylı da olsa ilk kez manşete taşıması oldu.
 
Putin’in dün geceki TV konuşmasını yorumlayan Kolesnikov, “Sabah, bu konuşma öncesinde havada bir şey vardı” diye başladığı yazıda, Peskov’dan gelen “Putin’in ‘Rusya’nın kaderini belirleyebilecek açıklamalar yapabileceği" sözüyle beklentileri yükselttiğini, ancak bunun gerçekleşmediğini beirtti. Putin’e de en yakın gazetecilerden olan Kolesnkov bu noktada, gündemdeki iddiayı sütununa taşıdı:  "Söylentiler birbirinden büyüktü. En sıradanı, Sergey Şoygu gidiyor, yerine Tula Bölge Valisi Aleksey Dyumin geliyor söylentisiydi” diye yazdı. 
 
Bu söylenti henüz gerçekleşmedi, ancak ilk kez bu kadar açıkça Kommersant’ın manşet haberine de taşınmasının ardından gözler, “Putin’in da halef adaylarından” olduğu söyenen Dyumin’e çevrildi.
 
Bazı kaynaklar, Prigojin isyanının sona erdirilmesinde asıl kilit rolü de Dyumin’in oynadığı iddiasında. Arabuluculuk görevinde Lukaşenko öne çıksa da, perde arkasında etkili ismin Prigojin ile görüşen Dyumin’de olduğu iddiası medyaya yansıdı.
 
Putin'e 'en yakın' isim
 
 
2016’dan beri Tula Valisi olan Dyumin 1972 doğumlu. Putin’in 1999’da Moskova’ya geldiği ilk günlerden itibaren, genç bir subayken yakın koruma ekibinde yer aldı, Putin’in güvenlik şefi ve en yakın koruması oldu. Attığı her adıma yıllarca Putin'in omuzbaşındaydı. Kırım’ın ilhakı döneminde de Dyumin Rusya özel kuvvetlerinin koordinatörüydü.
 
Pek çok kaynak Dyumin için kimileri “Putin onu oğlu gibi sever, yıllardır aralarında çok özel bir güven ilişkisi var” diyor. Putin'in sadece "en yakın arkadaşlarının" dahil olduğu buz hokeyi takımında Rus liderin takımının kalecisi de Dyumin.
 
Kariyer basamaklarını hızlı çıkan Dyumin’in kısa bir süre Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapmış olması da Şoygu’nun yerine en uygun aday olduğu yorumlarını arttırdı.
 
Hatta bu kariyer yolunun Dyumin’in Putin’den sonraki başkan adayları arasında “en iddialı isim” yaptığını söyleyenler de var.
 
Dyumin’e ilişkin renkli bir not da, "Putin’in bir ayının saldırısından koruduğuna” dair naklettiği anı.
 
Bu anıyı Dyumin, yine Kommersant’ın ünlü Kremlim muhabiri Aleksey Kolesnikov’a anlatıyor.  Dyumin ve Kolesnikov’un uzun yıllar öncesine uzanan dostlukları bulunuyor ve birbirlerine “sen” diye hitap ediyorlar.
 
9 Şubat 2016’da, Dyumin Tula valisi olarak atandıktan sonra verdiği bu ilk ve tek röportajda, hayatının kapılarını sonuna kadar açıyor, pek çok özel ayrıntıyı anlatıyor ve “ayı hikayesini” de naklediyor:
 
Dyumin’in anlattığına göre bir tatilde Putin villanın ikinci katındaki odasında dinlenirken, birinci kattaki kendisine telsizden “Kapınızda bir ayı var!" mesajı geliyor ve alarm veriliyor.  Dyumin anlatıyor:
 
"İlk başta orada birinin şaka yaptığını düşündüm. Ancak kapıya yaklaştığımda ayıyı gördüm, şaka yapacak zaman olmadığını anladım. Elbette silahlıydım. Başkan yukarıda uyuyordu. Ayı ve ben birbirimizin gözlerine baktık, biraz geri çekildi, kapıyı açtım ve tabancanın şarjörünün tamamını ayağının dibine boşalttım. Bir hayvanı öldürmek üzücü olurdu. Ayının zeki olduğu anlaşıldı, geri çekilip yavaşça başkanlık koruma bölgesinden ayrıldı. Putin olayı öğrendiğinde ayıyı vurmadığım için beni övdü.”
 

27.6.2023

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама