Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da valenki satışı % 370 arttı

Rusya'nın amansız kışından ayakları korumanın en doğal ve etkili yöntemi olan geleneksel keçe bot ya da çizme "valenki" popüleritesinin doruğuna çıktı.  Rus medyasına göre, özellikle yabancı ayakkabı markalarının pazardan ayrıldığı bir dönemde keçe çizme satışlarının yüzde 370'le rekor artış kaydettiği bildiriliyor.
 
Gazeta.Ru'nun resmi kaynaklara dayandırdığı habere göre, artan talebe bağlı olarak geleneksel çizmelerin üretimi de arttı. Üçüncü çeyrekte yüzde 20 artışla 302 bin çift valenki üretildi.
 
En fazla keçe çizme  üretimi Yaroslavl, Nijni Novgorod ve Tataristan'da yapılıyor.
 
Haberde talep artışına rağmen fiyatların artmadığı ve 1369 ruble civarında (427 lira) olduğu belirtiliyor. 
 
İlkbaharda hükümet,  her çeşit keçe ayakkabı üreticilerine vergi ve sigorta primlerinde erteleme olanağı sağlamıştı.
 
Rusya'nın askeri operasonunun başlamasından bu yana ayakkabı, giyim ve aksesuar üreticilerinden Adidas, Nike,  Reebok, Decathlon, Puma, Levi's,  H&M, Zara, Pull&Bear, Bershka, Massimo Dutti,  Chanel ve  Louis Vuitton, mağazalarını kapatan üreticiler arasında bulunuyor. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bu markaların paralel ithalatına izin vermişti.
 
Wikipedia'dan valenki:
 

Valenki (Rusça: ва́ленки, sg valenok (Rusça: ва́ленок)) geleneksel Rus kış ayakkabısı, esasen keçe bot: valenok ismi tam anlamıyla "keçeden yapılma" anlamına gelir. Valenki yün keçeden yapılmıştır. Suya dayanıklı değildir ve genellikle su geçirmemesi ve ayakkabı tabanlarını aşınma ve yıpranmaya karşı koruması için galoş ile giyilir. Valenki bir zamanlar birçok Rus için tercih edilen bir ayakkabıydı, ancak 20. yüzyılın ikinci yarısında, köy kıyafeti çağrışımı nedeniyle şehirlerdeki cazibesinin çoğunu kaybetti.
 
Valenki (eşanlamlı ve aynı anlama gelen ifadeler - vа́lenukhi (çoğul), Vа́lezhki, vа́leni, vа́lentsi, kа́tanki) - kurutulmuş koyun yününden yapılan sıcak keçeleştirilmiş yüksek botlar; genellikle şekillerine göre serttirler, ancak ayakkabıya uygun şekilde yapılmış yumuşak tipler vardır.
 
Valenki, hava soğuk olduğunda kuru karda yürümek için giyilen geleneksel Rus ayakkabısıdır. Valenki en çabuk alttan aşınır ve bunu önlemek için genellikle deri veya diğer dayanıklı malzemelerle tabanlanır, bu nedenle genellikle galoşlarla giyilirler. Ayrıca, ıslanmadan korumak için - kauçuk bir taban kullanırlar ve tutkallı-dikişli ve kalıplanmış tabanlı valenkiler de vardır. Geleneksel olarak, valenki kahverengi, siyah, gri ve beyaz renktedir, ancak son birkaç yıldır tüketiciler bu botları çeşitli renklerde (kırmızı, mavi, mor, yeşil, sarı, turuncu) sipariş edebilmektedir.
 
Valenki, subaylara ve Rus ordusunun iç askerlik hizmetinin erlerine standart olarak temin edilen sıcak giysiler ve teçhizata dahildir.
 
Valenki, tarihi 1500 yıl öncesine dayanan Büyük Bozkır göçebeleri (Güney Rus' dahil) tarafından giyilen geleneksel keçe botlarına dayanmaktadır.
 
Ancak, varsayıma göre, çizmeler 18. yüzyılın başında ortaya çıktı. Endüstriyel yöntemlerle üretilen Valenki ancak 19. yüzyılın ilk yarısında yaygınlaştı. Bundan önce, onlar oldukça pahalılardı ve sadece zengin insanlar satın alabilirdi. İhtiyaçların artan karmaşıklığı ve kentlerin köylere artan etkisi kabuk ayakkabıların valenki ile yer değiştirmesine neden oldu.
 
Valenki, son on yıllarda kentsel yaşamda daha az popüler oldu, çünkü Merkez Rusya'da kışlar daha yumuşak ve sulu hale geldi. Sonuç olarak, daha hafif ve su geçirmez ayakkabılar yavaş yavaş popülerlik kazandı ve valenki'nin yerini aldı. Valenki geleneksel kırsal giyim tarzı ile ilişkilidir; şehirlerde genellikle küçük çocuklar tarafından tercih edilir. Diğer ayakkabılar soğuktan korunmadığında ve şiddetli bir don olduğunda da giyilirler.
 
Devrimden önce, valenki üretimi Nizhny Novgorod eyaletinin Semenov bölgesinde, Kostroma eyaletinin Kineshma Bölgesinde ve Kazan eyaletindeki Kukmor'da yoğunlaştı. 1900 yılında, Rusya'nın çağdaş çizme dinkleme fabrikaları 2.1 milyon ruble miktarında 1.4 milyon çift valenki üretti.

 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама