Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Petrol ve doğal gaz alanlar bize daha fazla ödeyecek"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'dan ürün tedarikini reddeden ülkelerin petrol ve doğal gaz da dahil birçok ürünü daha pahalıya almak zorunda kalacağını söyledi.
 
Hükümet üyeleriyle ekonomi konularının ele alındığı bir toplantı yapan Putin, "Başta Avrupa'ya olmak üzere ihracata dayalı sektörler baskı altında kalmaya devam ediyor ve bu anlaşılabilir bir durum. Zira Rusya'dan tedarikleri reddeden ülkelerin artık petrol, gaz ve metaller dahil birçok ürün için daha fazla ödeme yapmak zorunda olduğunu herkes biliyor" dedi.
 
Rus ihracat şirketlerinin diğer pazarlara yöneldiğini ancak bu sürecin hızlı olamayacağını kaydeden Putin, yeni işbirliği ve lojistik zincirlerinin kurulması için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.
 
Sputnik'in haberine göre, konuşmasında ülkedeki durumdan da bahseden Putin, enflasyonun düşüş trendinde olduğuna ve geçen hafta yüzde 13.5'e kadar gerilediğine dikkat çekti.
 
2022'nin ilk 8 ayında tarım sektöründe yüzde 4.6, inşaat sektöründe ise yüzde 7.4 büyüme kaydedildiğini aktaran Rusya lideri, sanayi üretiminde de 4 aylık düşüşün ardından tekrar geçen yılın seviyelerine dönüldüğünün altını çizdi.
 
Yaptırım baskısının artacağına da dikkat çeken Putin, buna karşı tedbir olarak kısa ve orta vadeli esnek eylem planlarına ve bunları tutarlı bir şekilde uygulamaya ihtiyaçları olduğunu ekledi.
 
6.10.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi