Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Yıl sonunda dolar kuru ne olur?

Rusya’da dolar kurunun gidişatını hangi faktörler etkileyebilir? RBK’nın görüştüğü uzmanlar, ekim ayında kuru etkileyebilecek faktörleri sıraladı ve kur tahminlerini açıkladı. 
 
Ticaret dengesi
 
İthalat hacmi artarsa dolar ruble karşısında değer kazanabilir. Ticaret dengesindeki düşüş ve yeni bütçe kuralları nedeniyle sobaharda ve yıl sonuna kadar rublenin değer kaybı beklenebilir.
 
Ocak-Ağustos 2022'de büyümeye devam eden ve 2021'e göre üç kat artarak 183.1 milyar dolara ulaşan ödemeler dengesi cari fazlası ise rublenin elini güçlendiriyor. 
 
Ham madde fiyatları
 
Yıl sonunda FED’in para politikasını sıkılaştırması ve küresel ekonomideki yavaşlama ile emtia fiyatlarında belirgin bir düşüş eğilimi bekleniyor. 
 
Bütçe kuralları
 
Veles Capital yatırım şirketinden Nikita Losihin, “Henüz onaylanmayan yeni bütçe kuralları ruble üzerinde en büyük etkiye sahip olacak” diyor.
 
PSB baş analisti Denis Popov ise "Bütçe kurallarının 2022'de yerel döviz piyasası üzerinde gözle görülür bir etkisi olmasını beklemiyoruz, ancak döviz kurunun yönünü değiştirebilir” tahmininde bulundu.
 
Faiz oranı
 
Merkez Bankası’nın faiz indirmesi rublenin elini zayıflatan bir faktör olarak gösteriliyor. 
 
Jeopolitik durum
 
Rus petrolüne AB ambargosu ve tavan fiyatı uygulama girişimleri ekim-aralık döneminde rublenin oynaklığını artırabilir. 
 
PSB şirketi baş analisti Denis Popov, dolar kurunun ekim sonıunda 62-64, yıl sonunda 65-69 ruble civarında olacağını tahmin ediyor.
 
Diğer uzmanların dolar kuru tahminleri şöyle:
 
Nikita Losihin (Veles Capital): Ekim: 60-65 ruble, yıl sonu: 70-75 ruble 
Aleksandr Potavin (Finam): Yıl sonu: 65-70 ruble
İtaliy İsakov (Otkrıtiye): Dolar: 60 ruble, euro: 70 ruble
Natalya Milçakova (Freedom Finance Global): Ekim: 59-66 ruble
 
26.9.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi