Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Nur-Sultan tekrar Astana oluyor

Yaşanan siyasi dalgalanmalar, kaos, sokak çatışmaları, isyan girişimleri... Kazakistan'da kısa döneme sığan önemli gelişmelerin ardından, eski devet başkanı Nursultan Nazarbayev'in adı başkentten "siliniyor". Kazakistan Cumhurbaşkanı Cömert Tokayev, Kazakistan'ın şu anda Nur-Sultan olan adının, yeniden eskisi gibi Astana olması teklifini destekledi.
 
Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ruslan Celdibay milletvekillerinden gelen, "Ülkenin başkentine tekrar Astana adı verilmesi" önerisine Tokayev'in onay verdiğini duyurdu. Sözcü, "Cumhurbaşkanı diğer yandan, Nursultan Nazarbayev’in Kazakistan’ın bir devlet olarak güçlendirilmesinde ve başkentin kurulmasında öncü ve belirleyici rolünü tarihi bir gerçek olarak görüyor" dedi.
 
Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 19 Mart 2019’da cumhurbaşkanlığı görevinden istifa edip koltuğu Kasım Cömert Tokayev'e bırakmış, aynı gün Tokayev bizzat başkent Astana’nın ismini Nur Sultan olarak değiştirme önerisi yapmıştı.  Öneri 23 Mart 2019’da Parlamento’da oy birliğiyle kabul edilmiş ve ülkenin başkentinin ismi "Nur-Sultan" olmuştu.
 
Geçen hafta, "halkın başkentin yeni adını kabullenemediği" gerekçesiyle bir grup nilletvekili "eski ada iade" talebini gündeme getirmişti.
 
13.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi