Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya-Avrupa çekişmesinde yeni başlık: Lityum yatakları

Alman Die Welt gazetesi, Rusya'nın Bolivya'daki lityum madenlerinin kontrolünü ele geçirerek Avrupa'yı zor durumda bırakmayı amaçladığını yazdı. Gazetede çıkan Tobias Kaufer imzalı değerlendirmede, Rusya'nın 21 milyon tonluk rezervlerin kontrolünü ele geçirmesi durumda Avrupa'nın bir hammaddede daha Rusya'ya bağımlı hale geleceği uyarısında bulunuluyor.
 
Lityum, elektrikli otomobil akülerinde ve bilgisayar pillerinde kullanılıyor. Dünyadaki en büyük lityum rezervleri ise Bolivya'da. Güney Amerika ülkesi, söz konusu rezervlerin işlenebilmesi için birlikte çalışacağı yabancı partneri 15 Haziranda açıklamayı planlıyordu. Ancak karar ileri bir tarihe ertelendi.
 
Bolivya'daki lityum yataklarının komşu Arjantin ve Şili'deki yataklara kıyasla daha "kirli" olduğu, bu nedenle yüksek teknoloji yatırımına ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Projeye ilgi gösteren 6 şirketten biri Rosatom'a bağlı Uranium One. Diğer şirketlerin dördü Çin'den, biri de Amerika Birleşik Devletleri'nden.
 
Ancak Rusya'dan kimi uzmanlar, Rusya'nın lityum yataklarının kontrolünü ele geçirse bile uluslararası piyasada fiyatları dikte etme şansının bulunmadığı görüşünde. Skolteh'ten Polina Morozova, lityum pil piyasasında ham madde fiyatlarını genellikle üreticilerin belirlediğine dikkat çekiyor.
 
30.6.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi