Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Kissinger'den yorumlar: "Putin yanlış hesap yaptı"

VİDEO// Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, Ukrayna savaşı sonrasında küresel jeopolitik durumda önemli değişikliler meydana geleceğini belirterek Çin ve Rusya'nın tüm öngörülebilir sorunlarda aynı çıkarlara sahip olmasının “doğal” olmadığını savundu. Ayrıca Kissinger, Çinli liderlerin Putin'e bakarak "benzer bir duruma düşmekten ve Batı'yı karşısına almaktan kaçınma dersi almaları gerekeceğini" savundu.
 
Kissinger, ABD ve NATO’nun Rusya ve Çin’i baş düşman olarak ilan eden stratejisini ve olası gelişmeleri değerlendirdi. Kissinger uzun yıllar sürekli görüştüğü Putin'in Rus tarihine yöneik "mistik bir inanç" içinde olduğunu, NATO'nun doğuya genişlemesini Rusya'ya yönelik tehdit olarak kabullendiğini belirttikten somra, "ancak hiçbir askeri bloğa dahil olmayan Ukrayna'ya yönelik operasyon kararı verirken yanlış hesap yaptığını" söyledi. Kissinger, Putin'in "Rusya'nın gücünü de yanlş hesapladığını" savunarak, bundan sonra eski ilişkilere dönülemeyeceğini belirtti.
 
Rusya ile Çin arasındaki ittifakın özünde kalıcı bir ilişki olmadığını ileri süren Kissinger, “iki düşmana, onları bir araya getirecek şekilde düşmanca bir pozisyon almanın akıllıca olmadığını” ve “bu ilkeyi Avrupa ile ilişkilerimizde ve iç tartışmalarımızda bir kez benimsediğimizde, tarihin uygulayabileceğimiz fırsatlar sunacağını” savundu.
 
 
Financial Times ABD ulusal editörü Edward Luce’ın sorularını yanıtlayan Kissinger, Rusya ve Çin’i ayrılmaz bir unsur olarak görmemek gerektiğini savunarak, “Bu, ikisinin de batının yakın dostları olacağı anlamına gelmez, sadece belirli konularda ortaya çıktıkça farklı bir yaklaşıma sahip olma seçeneğini açık bıraktığımız anlamına gelir,” dedi.
 
Kissinger, Biden’ın Çin ve Rusya’da rejim değişikliği yapma stratejisine dair de, “Var olan ideoloji ve yorum farklılıklarının bilincinde olmalıyız. Bu bilinci, politikamızın temel amacı olarak rejim değişikliği yapmaya hazır olmadıkça, onu yüzleşmenin ana konusu yapmak yerine, ortaya çıktıkça meselelerin önemine ilişkin kendi analizimizde uygulamak için kullanmalıyız” değerlendirmesini yaptı.
 
 “Şu anda var olan silahların muazzam yıkıcılığı göz önüne alındığında, [rejim değişikliği arayışının] bize başkalarının düşmanlığı tarafından dayatılabileceğini” düşündüğünü söyleyen Kissinger, “ancak bunu kendi tutumlarımızla oluşturmaktan kaçınmalıyız” dedi.
 
Nükleer silahlı iki süper güç arasındaki bir açmazın nasıl yönetileceği konusundaki soruya ise, “hayal bile edilemeyecek düzeyde felaketler üretebileceği teknolojilerle karşı karşıya” olduğumuza dikkat çekerek yanıt veren Kissinger, “silahlar gerçekten kullanılırsa ne olacağı konusunda uluslararası düzeyde neredeyse hiç tartışma olmadığını" savundu.
 
Rejimin varoluşsal bir tehdit altında olduğunu hissederlerse nükleer silahlarla karşılık verecekleri esasına dayanan Rus askeri nükleer doktrini bakımından Putin’in “kırmızı çizgisi”nin ne olacağına dair soruya ise, “Tüm bu krizlerde, karşıtınız  için iç kırmızı çizginin ne olduğunu anlamaya çalışmak gerekiyor" karşılığını verdi. (BBC, Politikahaber.com)
 
Fotoğraf: Arşiv, Kremlin.ru
 
15.5.2022
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi