Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

ABD Rusya'yla Avrupa'da enerji savaşına hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna krizinin tırmanması durumunda Avrupalı müttefiklerinin enerji krizi yaşamaması için girişimlere başladı. Bloomberg ajansı, Amerikalı yetkililerin Katar'la doğal gaz tedariki için görüşmeler yaptığını aktardı.
 
Ajansın haberine göre, Joe Biden Katar emiri Tamim bin Hamad Al Tani'yi Washington'a davet etmeyi planlıyor.
 
Haberi aktaran Nezavisimaya Gazeta'nın görüşüne başvurduğu uzmanlar Katar'dan gelecek sıvılaştırılmış doğal gazın Gazrpom'dan alınan gaza alternatif teşkil edecek miktarlara ulaşamayacağı görüşünde. Zira Avrupa'nın gaz ihtiyacının yüzde 40'ını tek başına Rusya karşılamakta.
 
Katar ise üretiminin yüzde 75'ini Asya ülkelerine, yüzde 5'lik bölümünü ise Avrupa'ya satıyor.
 
Financial Times'a konuşan ABD'li yetkililer, Doha yönetimiyle uzun vadeli bir tedarik anlaşması arayışında olduklarını söyledi. Buna göre, ABD, Katar yönetiminin sıvılaştırılmış doğal gaz üretimini arttırma yönündeki planlanlarına bel bağlamış durumda.
 
Uzmanlara göre, ABD yönetimi uzun vadede Avrupa için alternatif doğal gaz tedarik kaynakları yaratabilse de bu gazın maliyeti Rus gazına kıyasla daha yüksek olacak.
 
Öte yandan Bloomberg'in haberine göre, ABD yönetimi, Ukrayna işgali durumunda uygulanacak yaptırımlara karşılık Rusya'nın doğal gazı kesmesi halinde Avrupa'nın ihtiyacının karşılanması için Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki doğal gaz üreticileri ile görüştüklerini belirtti.
 
ABD Ulusal Güvenlik Konseyinden ve Dışişleri Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkililer, Ukrayna-Rusya krizine ilişkin gazetecileri telekonferans görüşmesiyle bilgilendirdi.
 
Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda ağır ekonomik yaptırımlar uygulayacaklarını belirten yetkili, "Tekrar etmek gerekirse, 2014'te gündeme gelmeyen çapta büyük sonuçları olan yaptırımlar uygulamaya hazırız. Bu da duruma göre hareket etme döneminin sona geldiğini ve en üst perdeden yaptırım uygulayacağımız anlamına geliyor." ifadesini kullandı.
 
Rusya'ya ihracat kontrolü gelebilir
Yetkili, işgal durumunda Rusya'ya uygulanacak yaptırımların sonuçlarının hemen hissedileceğinin altını çizerek, Rusya'ya ihracat kontrolleri getireceklerini bunun da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekonomiyi sanayileştirme hedeflerini etkileyeceğini aktardı.
 
Rusya'nın söz konusu yaptırımlara karşılık verme senaryolarına da hazır olduklarını belirten başka bir yetkili ise, Rusya'nın karşılıklarının küresel enerji piyasası ve tedarik zincirini etkilememesi için çalıştıklarını kaydetti.
 
Avrupalı müttefikleri ile Rusya'nın adımlarına karşılık verilmesi konusunda yakın temasta olduklarını belirten yetkili, "Son dönemde azalan Rus tedariği nedeniyle, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya'dan doğal gaz üreticileri ile görüşüyorduk. Şu anda da küresel gaz üreticileri ile kapasiteleri ve kaynaklarının ne kadarını Avrupa'ya ayırabilecekleri konusunda istişare ediyoruz." bilgisini aktardı.
 
26.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi