Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Havada kriz kokusu: Peskov, Küba ve Venezüella olasılığını dışlamadı

Rusya'nın Küba ve Venezüella'ya füze konuşlandırma olasılığıyla ilgili soruları yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova'nın ulusal güvenliğin sağlanması için çeşitli seçenekleri gözden geçirdiğini söyledi.
 
Günlük basın toplantısı sırasında gazeteciler, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un Küba ve Venezüella'ya füze konuşlandırma olasılığını ne doğrulayıp ne de yalanlamamasını gündeme getirdi.
 
Mevcut durumda Rusya'nın kendi güvenliğini nasıl sağlayacağını düşündüğünü anlatan Peskov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'ın Ukrayna'da gerilimin tırmanması durumuna karşı 18 senaryo üzerinde çalıştıklarını anımsattı ve ekledi:
 
"Biz de çeşitli senaryoları gözden geçiriyoruz. Aslında bunların çok daha az olması gerektiğini düşünüyoruz, zira biz, sorumuzu son derece somut şekilde sunduk. Belki de çok karmaşık olmayan bir şeyi bu kadar karmaşık hale getirmeye gerek yok. Sorular, direkt ve somut bir şekilde yöneltildi."
 
Estonya'nın NATO'dan kendi topraklarına ek asker göndermesini talep etmesini ve İsveç'in Baltık Denizi'ndeki aktifliğini değerlendiren Peskov, tüm bunların gerilimi tırmandıran tarafın Rusya değil, Batı olduğunu gösterdiğini vurguladı.
 
Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı'yla yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması halinde Rusya yönetiminin ulusal güvenliği emin şekilde sağlayacak güçte olduğunu söyledi.
 
Sputnik'in haberine göre, Moskova'da Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman'la bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
 
Lavrov, Batı'yla yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması halinde Rusya'nın Batı'yla tek başına mücadele etmeye hazır olup olmadığı ve Çin'le işbirliğini derinleştirmeyi gerekli görüp görmeyeceği sorusu karşısında "Sizleri bir kez daha temin etmek isterim ki, her halükarda Rusya yönetimi, hem güvenlik hem de Rusya vatandaşlarının haklarının korunması açısından ülkenin çıkarlarını emin şekilde koruyacak güçte" yanıtını verdi.
 
Çin'in herhangi bir konjonktüre bağlı olmadığını ve Batılı ülkelerin ne düşündüklerinden bağımsız olarak gelişmeye devam ettiğini belirten Lavrov, Rusya-Çin işbirliğinin herhangi bir üçüncü ülkeyi hedef almadığının altını çizdi.
 
 
17.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi