Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da tartışılan veri: Yoksul sayısında 3 ayda 2,2 milyon düşüş

Rusya’da resmi istatistik kurumu Rosstat’ın açıkladığı yoksulluk oranındaki büyük düşüş dikkat çekti. Hesaplama yönteminin değişmesi ve Duma seçimleri öncesi yapılan sosyal yardımların ardından, üç ay gibi kısa bir sürede yoksulluk sınırının altında yaşayan kişi sayısında 2,2 milyon düşüş oldu.
 
Devlet İstatistik Servisi (Rosstat), yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilerin sayısının 2021’in üçüncü çeyreğinde 16 milyona gerilediğini açıkladı. Bu göstergede 2013’ten sonra en düşük rakam kaydedildi.
 
Yoksulluk oranı yüzde 1,5 düşüşle yüzde 11’e geriledi. 
 
Rusya’da devlet, parlamento seçimleri öncesi geçen ağustos ve eylül aylarında dar gelirli vatandaşlara 700 milyar ruble tutarında yardım sağladı.
 
Bu yardımlardan emekliler ve yüzde 23,6’sını yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilerin oluşturduğu çocuklu aileler yararlandı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018 yılındaki konuşmasında 2024’e kadar yoksulluk oranının yüzde 6,6’a indirilmesi talimatı vermişti.
 
Rosstat daha önce yoksulluk sınırını asgari mal ve hizmet fiyatlarına göre hesaplarken, artık ülke ortalamasının yüzde 44'ünden az gelir sahibi olanları "yoksul" olarak değerlendiriyor. 
 
Medyada, bu" sert düşüşün" yeni uygulanan hesap tekniğinden kaynaklandığı ve tartışmalı oduğu yorumları dikkati çekiyor. 
 
6.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi