Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Jirinovski Bakü'yle kriz yarattı

Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski'nin "Güney Kafkasya bizim etki alanımızdır" sözleri ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İşham Aliyev için "diktatör" demesi Bakü ile Moskova arasında diplomatik soruna neden oldu.  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Bakü Büyükelçisi’ne, Rus milletvekili Jirinovskiy’in Azerbaycan devletçiliği ve yönetimiyle ilgili sözlerinden dolayı protesto notası verdi.
 

Sputnik'in aktardığına göre,  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Liberal Demokrat Partisi’nin (LDPR)  Başkanı Vladimir Jirinovski’nin 30 Temmuz Cuma günü Komsomolskaya Pravda radyosuna açıklamasında, Azerbaycan devletçiliği ve yönetimiyle ilgili sözlerinden dolayı Rusya’nın Bakü Büyükelçisi’nin protesto notasını vermek üzere bakanlığa çağrıldığı ifade edildi.
 

Rus milletvekilinin gayri etik davrandığını ve sözlerinin Rusya ve Azerbaycan arasındaki 'dostluk ve stratejik ortaklık ruhuna uymadığı' kaydedilirken Jirinovski’nin açıklamaları, 'sorumsuzca ve kışkırtıcı' olarak nitelendirildi. 
 

RBC'nın haberine göre krizin nedeni, Rus siyasetçinin cuma günü Komsomolskaya Pravda radyosunun yayınında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i ve Azerbaycan'ı hedef alan sözleri.

Azerbaycan-Ermeni gerginliğini yorumlayan Jirinovski, Rusya Federasyonu'nun Rusya İmparatorluğu ve SSCB'nin bir parçası olan tüm bölgelere dönmesi gerektiğini savundu.
 
“Güney Kafkasya bizim etki alanımızdır” diye Jirinovski, Azerbaycan'daki iktidarı diktatörlükle suçladı, ABD Başkanı Joe Biden'ın isterse Aliyev'i iki hafta içinde devirebileceğini iddia etti. Rus politikacı, "Bu durumda, yalnızca Rusya Azerbaycan liderini kurtarabilir. Zaten Karabağ'daki toprakların teslim edilmesi nedeniyle birçok yurttaşın "hain" olarak adlandırdığı Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı da Rusya kurtardı" demişti.
 

Bakü'nün nota vermesi üzerine de yorum yapan Jirinovski bu kez  Azerbaycan yönetimini "ifade özgürlüğünden habersiz olmakla" suçladı. 

 
1.8.2021
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi