Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Putin için birkaç kuşak sürecek zafer"

Uluslararası enerji savaşlarında önemli bir "savaş", ABD'nin pes etmesi ve "Moskova'nın istediğinin olması" ile sonuçlandı. Rus doğalgazını Baltık üzerinden Almanya'ya taşıyacak Kuzey Akım-2'ye yıllardır direnen, AB'ye alternatif olarak kendi sıvılaştırılmış gazını öneren Washington, Almanya'dan gelen "kararlı duruş" yüzünden geri adım attı. Böylece ABD'nşn Almanya ile el sıkışarak nihayet Kuzey Akım-2 doüalgaz boru hattı projesine cevaz vermesinin yankıları sürüyor.
 
Yevgeni Umerenkov, Komsomolskaya Pravda gazetesi için kaleme aldığı değerlendirmede Rusya'nın ABD-Almanya anlaşmasından neler kazandığına değiniyor. Hatırlanacağı üzere, Almanya ile ABD arasında uzun yıllardır süren Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesine yönelik ihtilafta el sıkışılmıştı.
 
İki ülke çarşamba akşamı bir anlaşma üzerinde uzlaştı. Anlaşmaya göre Rusya'nın doğal gazı, Ukrayna ya da diğer Doğu Avrupa ülkelerine karşı "silah" olarak kullanması durumunda, Almanya Rusya'ya karşı yaptırımlar devreye koymayı taahhüt etti. Hükümet çevrelerinden yapılan açıklamaya göre ABD yönetimi de, daha önce boru hattı projesine yönelik uygulayacağını söylediği yaptırımları rafa kaldırdı.
 
Yevgeni Umerenkov, Biden yönetiminin Trump döneminde yara alan ABD-Almanya ilişkilerini tamir etmek için böyle bir taviz verdiği görüşünde. Yazara göre, ABD her türlü çabaya rağmen bir türlü engelleyemediği projeye onay vererek Almanya'nın dostluğunu yeniden satın almış oldu.
 
Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz ise tepki göstererek anlaşmanın Putin için "etkisi birkaç kuşak sürecek bir zafer", ABD ve müttefikleri içinse "bir felaket" olduğunu savundu.
 
Umerenkov, Rusya'nın neticede "ortaklarının da desteğiyle her türlü yaptırım ve baskıya rağmen büyük ölçekli projeleri sonuna kadar götürebilme becerisine sahip olduğunu gösterdiğine" dikkat çekiyor ve bu bağlamda 1970'de Sovyetler Birliği'nin Almanya'yla imzaladığı "boru hattına karşılık doğal gaz" anlaşmasını hatırlatıyor. Analiste göre, bu anlaşmanın en büyük getirisi SSCB ile Batı arasındaki yumuşama sürecini başlatmak olmuştu.
 
Bu bakımdan Ted Cruz'un da söylediği gibi anlaşma Putin için etkisi gerçekten de birkaç kuşak devam edecek bir zafer olabilir.
 
24.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi