Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

İlk çeyrekte denge bozuk: Rusya'dan sermaye kaçışı hızlandı

Rusya Merkez Bankası 2021’in ilk çeyreğine dair ödemeler dengesi verilerini açıkladı. İlk üç ayda bankacılık sektörü ve reel sektörden yüksek miktarda sermaye çıkışı olduğu kaydedildi.

Finanz.ru’nun aktardığı verilere göre, Rusya’da finans dışı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler Ocak-Mart döneminde doğrudan yatırım olarak yurt dışına 6,4 milyar dolar çıkardı.
 
Rusya’daki yerleşiklerin yabancı aktif satın alımı ise geçen yılın aynı dönemine göre beş kat artışla 13,4 milyar dolara yükseldi. Bu göstergede 2020’nin geneline göre yüzde 60 artış oldu. 
 
Bankalar da ilk üç ayda yabancı akiflere 6,5 milyar dolar yatırdı. Bu rakamda da 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla 2,6 kat artış kaydedildi.
 
Rusya’dan ilk çeyrekte net sermaye çıkışı ise yıllık bazda yüzde 35 düşüşle 11,8 milyar dolara geriledi.
 
Uzmanlar, bankacılık sektöründen sermaye çıkışının büyük ölçüde ihracat gelirlerinden kaynaklandığına dikkat çekiyor.
 
Kasım-Şubat döneminde Rusya’daki şirketlerin döviz hesaplarına 30 milyar dolar giriş oldu. Bu rakam son yedi yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bankalar ise bu gelirlerin büyük bölümünü yurt dışındaki muhabir ve mevduat hesaplarına aktardı.
 
13.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi