Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusların çoğu: "Kovid biyolojik silah"

Rusya dünyanın ilk koronavirüs aşısını üretti, başlangıçta tüm dünyada "kuşkuyla" bakılan Sputnik V aşısı bağımsız testlerde "en etkili" aşılardan biri seçildi ama tüm bu başarıla henüz Rusya'da halkı bütünüyle ikna edebilmiş değil. Hem koronavirüs epidemisinin kaynağı, hem de aşı konusunda çoğunluk" derin kuşkular" ve "komplo teorileri" kurmaya devam ediyor. 

Rusya’da, son yasalar uyarınca "yabancı ajan" kategorisinde olan Levada Center kamuoyu araştırmaları merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, geçen aralık ayında anket katılımcılarının yüzde 38’i aşı olmaya hazır olduğunu söylerken, son ankette bu oran yüzde 30’a geriledi.

“Aşı olmak istemiyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 58’den yüzde 62’ye yükseldi.
 
"Aşı oldum" diyenler ise yüzde 4'de kaldı.
 
18-24 yaş grubunda "Aşı olmaya hazırım" diyenlerin oranı sadece yüzde 19.
 
Katılımcılara "neden aşı olmak istemedikleri" sorulduğunda, yüzde 37'si yan etkilerinden korktuğunu, yüzde 23'ü deneme süresinin sonunu görmek istediğini, yüzde 16'sı aşı olmanın mantığını görmediğini söyledi. 
 
"Korona bir biyolojik silah!"
 
Aynı araştırma halkın çoğunun koronavirüs aşısı olmak istemediği ve Kovid-19'u da yeni bir "biyolojik silah" olarak gördüğünü ortaya koydu. 

Anket katılımcılarının yüzde 64’ü, koronavirüsün biyolojik silah olarak suni ortamda yaratıldığına inandığını söyledi.

Yuri Levada kamuoyu araştırmaları şirketinin anketine göre, Rusya’da koronavirüse yakalanmaktan korkanların ve Sputnik V aşısı yaptırmak isteyenlerin sayısı ise düşüşe geçti.
 
Anket katılımılarının yüzde 56’sı virüs kapmaktan çekinmediğini söyledi. Bu oran Şubat 2020’den bu yana en yüskek seviyeye çıktı.
 
Yüzde 43’lük kesim ise hala koronavirüse yakalanmaktan korktuğunu belirtti. 
 
 
 
2.3.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi