Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Oturum isteyen yabancılara kolaylıklar

Rusya’da hükümet yabancıların ülkede çalışmasını kolaylaştırmaya yönelik yeni adımlar atmaya devam ediyor. Resmi gazetede yer alan habere göre, ülkede en fazla talep duyulan meslek gruplarına mensup olan yabancıların, geçici oturum izni kotalarında ayrıcalık sahibi olması öngörülüyor.

 
Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, uluslararası etkinliklere katılanlar yabancıların patentsiz çalışabileceği, profesörlerin ve doçentlerin basitleştirilmiş prosedürle Rusya vatandaşlığı alabilecekleri belirtiliyor.
 
Rusya’da her sene yabancılar için geçici oturum izni kotası ayrılıyor. 2020’de bu rakam 17 bin 500 olarak belirlendi.
 
İçişleri Bakanlığı bu kotaların artırılmasını, ayrıca belirlenen limitin yüzde 30’u oranında ek rezerv ayrılmasını öneriyor. Böylece olası risklere karşı önlem alınması planlanıyor.
 
Rusya’da en az altı ay yasal çalışan ya da en az bir yıl yüksek eğitim gören yabancılara öncelik tanınması bekleniyor. 
 
Legal gelir kaynağı bulunması, en az orta eğitim mezunu olması, Rusya vatandaşı akrabaları olması, ülkede konut sahibi olması, sabıkası bulunmaması ve daha önce idari cezaya çarptırılmamış olması da yabancılara oturum izni alırken avantaj sağlayacak.
 
29.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi