Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Müzakere için ilk sinyal: Aliyev ve Paşinyan Moskova'da buluşabilir

Dağlık Karabağ ve çevresinde çatışmalar devam ederen, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinden olası bir görüşme için ilk kez sinyal geldi.  
 

Rus TASS ajansına ayrı ayrı demeç veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve  Ermenistan Başbakanı Paşinyan, bir davet gelmesi durumunda Moskova'da görüşmeye hazır olduklarını söylediler.

Aliyev "Moskova'ya gelerek Rusya'nın arabuluculuğunda Paşinyan ile görüşmeye hazır mısınız?" sorusuna cevap verirken böyle bir davet almadığını, bu nedenle sorunun muhatabının kendisi olmadığını hatırlattı.
 
Azerbaycan'ın her türlü kontağa açık olduğunu,  Ermenistan müzakerelerde yapıcı davrandığı sürece askeri faaliyetleri yarın bile askıya almaya hazır olduğunu söyledi.
 
Aliyev "Çatışmaya son vermek ve çözüm yolları bulmak için her zaman Moskova'da veya başka bir yerde buluşmaya hazırız" dedi.
 
Paşinyan da, Moskova'dan bir davet gelirse katılıp katımayacağı sorusuna cevaben, "Dağlık Karabağ sorunu sadece barışçıl yollarla çözülmeli. Bizim pozisyonumuz budur. Ancak maalesef Azerbaycan bu bakış açısına katılmıyor. Ama [Moskova'ya] gitmek, buluşmak, konuşmak da dahil olmak üzere, barışcı bir sonuca ulaşmak için gerekli tüm çabayı göstermeye hazırım " dedi.
 
Paşinyan, Dağlık Karabağ'da çözüm konusunda "Bu taraflardan birinin teslim olması değil, uzlaşma anlamına gelmeli" diye ekledi.

Moskova kulislerinde, Başkan Putin'in iki lideri yakın zamanda Moskova'ya davet etmesinin gündemde olduğu konuşuluyor.

Fotoğraf: 22 Ocak 2019'da Davos zirvesinde Aliyev ve Paşinyan'ın görüşmesinden.

19.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi