Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'ya işçi getirmek zorlaştı: Yabancı çalıştıran işverenlere yeni kurallar

Rusya’da yabancı ülke vatandaşlarını işe alan şirketler için yeni yasal yükümlülükler yarından (25 Eylül) itibaren yürürlüğe giriyor. İşverenin sorumluluğunu arttıran düzenlemelerle Rusya'ya işçi getirmek 'sıkı düzene' bağlanıyor.

Bakanlar Kurulu'nun belirlediği yeni kurallar altı yıl boyunca geçerli olacak.

Bundan böyle işverenlerin, işe aldıkları yabancı ülke vatandaşlarına kendileriyle bağlantı kurabilmeleri için iletişim bilgilerini vermeleri zorunlu hale getiriliyor. Ülkeye girişte işçilerin bu bilgiye sahip oldukları kontrol edilecek.

Şirketler, yabancı çalışanlarının Rusya'daki maddi, barınma ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını garanti altına almakla yükümlü olacak.

İşverenlerin, işe aldıkları yabancılara Rusya’ya girişlerinde yardım sağlamaları ve ülkeye bir şekilde girdikleri halde kendileri ile bağlantı kuramadıkları çalışanları hakkında güvenlik güçlerini en kısa süre içinde bilgilendirmeleri de yasal zorunluluklar olarak belirlendi.

Şirketlerle ilişiği kesilen yabancı çalışanların Rusya’yı zamanında terk etmelerinin sağlanması da işverenlerin sorumluluğunda olacak. Böylece Rusya'ya belli bir şirket için belli vadede gelen ama işi bırakan çalışanların ülkede kalmaya devam etmelerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Çalışma vizesiyle Rusya'ya gelen yabancılarla iş veya hizmet sözleşmesi imzalanması da işverenlerin yükümlülükleri arasında. 

Bu kurallara uymayan şahıslara 2-4 bin ruble, yetkili kişlilere  45.000-50.000 ruble, tüzel kişiliklere 400.000-500.000 ruble arası para cezası kesilecek.

Tüm bu düzenlemeler en çok inşaat sektörünü etkileyecek.

Bakanlar Kurulu kararının orijinal hali için TIKLAYIN
 
24.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi