Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Belarus'ta son durum: Protestocuları destekleyenlere polis ateş açtı

Seçimlerin ardından protesto gösterilerinin  3. günü doldurduğu Belarus'ta, başkent Minsk merkezindeki eylemleri bastırılan muhalif grupların yeni taktik uyguladıkları bildiriliyor. Bir liderden yoksun olarak Lukaşenko'yu protesto eden ve istifasını isteyen grupların, merkezdeki sert polis müdahalesi üzerine dağılarak, başkentin mahallelerinde barikat kurmaya başladıkları haber veriliyor.

Minsk'te çevik kuvvet polisinin, balkonlardan protestoculara bağırarak destek veren insanlara pompalı tüfekten ateş açtığı bildirildi. Diğer yandan bazı fabrikalarda işçilerin eylemlere destek için grev başlattıkları da haber veriliyor. 

Sputnik Belarus'un haberinde, "Dzerjinskiy Caddesinde, Gruşevka metro istasyonu yakınında toplananlara çevik kuvvet polisi müdahale etti. Protestocular kaçmaya başladı. Yakındaki yüksek katlı binaların balkonlarında bulunan insanlar, göstericilere seslenerek saklanabilecekleri yerleri söyledi. Buna karşılık olarak polis, 'koordinatörlere' yönelik pompalı tüfeklerle ateş açtı" dendi.

Öte yandan başkent sokaklarında çatışmaların yaşandığı saatlerde Başkan Lukaşenko, başkanlık sarayındaki toplantıda ülkenin gıda sektöründeki sorunları yetkililerle masaya yatırdı.

Bu arada Sputnik'in haberine göre Belarus’un başkenti Minsk’te güvenlik güçleri akşam saatlerinde protestoların gerçekleştiği sokakları terk etti. Kentteki durumun tamamen yetkililerin kontrolü altında olduğu belirtildi.
 
Sputnik muhabirinin aktardığına göre, protestoların ardından Minsk’te durum tamamen yetkililerin kontrolü altına geçti. Gözaltılar sonrasında güvenlik güçleri sokaklardan ayrıldı.

Rus basını da polis kordonlarının kaldırıldığı ve ana caddelerde trafiğin normale döndüğünü aktardı.

Belarus’un resmi ajansı BelTA protestoları koordine eden isimlerin polis tarafından gözaltına alındığını bildirdi.

Diğer yandan Belarus parlamentosundan yapılan açıklamada da ülkedeki durumu istikrarsızlaştırma girişimleri kınandı.

Belirli gruplarca kasıtlı olarak toplumun bölünmeye çalışıldığı kaydedilen açıklamada, “Gençliğin ülkedeki durumu çalkantıya uğratmak için koz olarak kullanılmasına izin verilemez. Her vatandaş yasalara uymalı, devletse düzen ve huzuru sağlamalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin göstericilere yönelik eylemleri uygun olarak nitelendirildi.

Minsk’te dün başkanlık seçimlerinin ardından sonuçlara itiraz eden vatandaşlarca üçüncü kez protesto gösterileri düzenlenmişti. Protestolar sırasında yaklaşık 3 bin kişinin gözaltına alındığı, güvenlik güçleri ve göstericiler arasından çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. (Turkrus, Sputnik)

12.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi