Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusçaya küfür Moğollarla mı girdi?

"Küfürlerin Rus diline girişinin Moğol istilasıyla başladığı iddiası efsaneden ibaret." Bu açıklama Sputnik radyosunda bir programa katılan dilbilimci Mihail Osadçiy'e ait. Ünlü dil okulu Puşkin Enstitüsü'nde görev yapan Osadçiy, küfür olgusunun köklerinin Altın Ordu hakimiyetinden çok daha önceki dönemlere dayandığını söyledi.
 
Ancak küfürlü konuşma adetinin ne zaman yaygınlaştığı biliniyor. Buna göre, küfürlerin Rusçada yaygınlaşması 1917 Ekim Devrimi'nden sonra. Osadçiy, o yıllarda edebi dille, yani "düzgün" konuşmanın bir sınıf belirtisi sayıldığını ve bu nedenle tehlikeli olduğunu belirtiyor. 
 
Düzgün cümleler kurarak konuşan biri işçi ya da köylü olamayacağına göre, yeni rejimin temsilcileriyle başının derde girmesi son derece olasıydı. Bu da küfürlü konuşmanın insanlar için bir tür koruma kalkanı vazifesi görmesi demek.
 
Ocak ayında yapılan bir araştırma Rusya'da en çok küfür edilen şehirlerin Vladivostok, Nijnevartovsk, Novosibirsk, Habarovsk ve Surgut olduğunu ortaya koymuştu. En az küfür edilen şehirler ise Petrozavodsk, Çeboksarı, Vologda, St. Petersburg ve Himki (Moskova).
 
29.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi