Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Çözülen buzullarla gelen tehlike... "Rusya'nın toprakları virüs saçabilir"

Rusya'yı, genelde tüm dünyayı yeni bir tehdit mi bekliyor? Büyük Okyanus Coğrafya Enstitüsü'nden Sergey Davıdov, Rusya'da "permafrost" tabir edilen donmuş toprakların, iklim değişikliği yüzünden artan sıcaklar sonrası çözülmesi durumunda antik ekosistemlere ait pek çok virüs ve bakterinin yeniden dünya üzerinde dolaşmaya başlayabileceğini söyledi. 
 
Davıdov, Rusya'nın yüzde 10'luk bölümünün permafrostlardan oluştuğunu hatırlattı. Bu toprakların bazılarının bundan yaklaşık 1 milyon yıl önce donduğu tahmin ediliyor. Bu ise mamutlardan, tüylü gergedanlardan, misk öküzlerinden ve bu hayvanları konak edinen virüslerden oluşan farklı bir ekosistem demek.
 
Sergey Davıdov küresel ısınma nedeniyle permafrostun erimeye başladığını söylüyor.
 
Bilim insanlarının yeniden ortaya çıkmasından en çok çekindikleri hastalıkların başında şarbon ve çiçek geliyor. Çiçek hastalığı Sibirya'nın kuzey doğusunda yaşayan Yukagirlerin nüfusunun dramatik biçimde azalmasına sebep olmuştu.
 
8.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi